• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Sezon na rolki. Jak się przygotować i o czym warto pamiętać?

Damian Konwent
22 marca 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (35)
Jazda na rolkach to dobra forma aktywności nawet w czasie pandemii. To świetna zabawa dla całej rodziny. Jazda na rolkach to dobra forma aktywności nawet w czasie pandemii. To świetna zabawa dla całej rodziny.

Rozpoczyna się sezon dla rolkarzy. Po zimie warto pamiętać o gruntownym wyczyszczeniu sprzętu, a także regularnym konserwowaniu go w czasie sezonu, gdyż uliczki i ścieżki pokryte są jeszcze m.in. zalegającym piaskiem. Mimo że rolki to aktywność świetnie sprawdzająca się w czasie pandemii, to jednak warto unikać skupisk ludzi i zachować zasady reżimu sanitarnego.
Polecane serwisy sprzętu sportowego w TrójmieścieCzy jeździłe(a)ś już w tym roku na rolkach?

Na ulicach, chodnikach i ścieżkach rowerowych coraz częściej pojawiają się rolkarze. Wraz z rosnącą temperaturą powietrza zapewne ich liczba będzie rosła, dlatego warto pamiętać o pewnych zasadach przed pierwszym wyjazdem. Marzec i kwiecień to czas, gdy łatwo o szybkie zużycie sprzętu.

- Rolki po kilkumiesięcznym zaleganiu w szafie wymagają gruntownego wyczyszczenia, ponieważ korzystając z niedoczyszczonych po zimie ścieżek, pełnych piasku i pośniegowego brudu, łatwo o zbyt szybkie zużycie naszego sprzętu. Dlatego na początku sprawdzamy stopień starcia kół, stan łożysk - czy równo i cicho pracują, dokręcamy wszelkie śruby, sprawdzamy stan sznurowadeł i klamer. Warto w tym celu udać się do profesjonalnego serwisu, gdzie fachowcy ocenią nasz sprzęt i dokonają wszelkich niezbędnych napraw - mówi nam Paulina Cwynar, instruktor jazdy na rolkach w szkółce Roll4all z certyfikatem Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich, zarazem pracująca w sklepie Bladeville.

Nauka jazdy na rolkach w TrójmieścieTrudno oczekiwać, że sytuacja na drogach i ścieżkach zmieni się nagle z dnia na dzień. Przede wszystkim starajmy się wybierać taką trasę, która jest względnie czysta, nie ma na niej zalegającego piasku i kurzu. Unikajmy mokrej nawierzchni lub zalegających gdzieniegdzie warstw śniegu.

- Regularna konserwacja sprzętu w trakcie całego sezonu sprzyja jego długotrwałemu użytkowaniu i zachowaniu możliwie najdłużej jego dobrej jakości. Jednak nie musi to być aż tak szczegółowy serwis jak na początku wiosny. Przede wszystkim obserwujmy stopień starcia kół i regularnie przekładajmy je w odpowiedni sposób, aby ścierały się równomiernie. W miarę często sprawdzajmy też, czy wszystkie śruby w rolkach są dobrze dokręcone. Te pod wpływem drgań podczas jazdy lubią się luzować i później musimy szukać np. zamiennika zgubionego paska od klamry albo przeczesujemy okoliczne krzewy w poszukiwaniu kółka - dodaje.


Zobacz relację z XI Maratonu Sierpniowego w GdańskuJazda na rolkach traktowana jest często jako zabawa. Mimo to nie powinniśmy zapominać o bezpieczeństwie.

- Wiosną też stosunkowo szybko robi się ciemno. Warto zainwestować w oświetlenie, które poprawia naszą widoczność wieczorem. Można zaopatrzyć się również w świecące kółka do rolek, dostępne w wielu modnych kolorach, jak również w specjalnie przypinane do rolek clipy z mocnym ledowym światełkiem. Przez cały rok pamiętajmy też o jeździe w kasku. Wszak głowę mamy tylko jedną - jeśli ją rozbijemy, to może to się źle dla nas skończyć - wyjaśnia.

Aktywności, które nie łamią obostrzeń. Jak trenować?Jazda na rolkach jest sportem dobrze sprawdzającym się w czasach pandemii. Specjaliści z całej Europy już w ubiegłym roku zauważyli ogromną tendencję do wybierania właśnie jazdy na rolkach jako stałej aktywności. Jest bezkontaktowy i łatwo utrzymać dystans społeczny. Pilnujmy tego, aby unikać skupisk ludzkich i dbać o częstą dezynfekcję rąk.

- Wybierając nadmorską ścieżkę w środku słonecznego weekendu, narażamy siebie i innych na ryzyko zakażenia - starajmy się tego wystrzegać. Starajmy się wybierać takie lokalizacje na trening, aby spełnić warunki bezpieczeństwa epidemiologicznego. Dobrą lokalizacją na jazdę jest Stadion Gdański, gdzie na otwartej przewiewnej przestrzeni, korzystając z bardzo szerokiego toru wrotkarskiego, możemy bezpiecznie jeździć na rolkach - podsumowuje.

Miejsca

  • Roll4all Gdańsk, Pokoleń Lechii Gdańsk 1 Mapa

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (35)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Lindy Hop intro | darmowa lekcja

warsztaty, kurs tańca, zajęcia rekreacyjne

Spacerowe czwartki z przewodnikiem

spacer, zajęcia rekreacyjne

Total Experience. Wieczór zmysłów..

zajęcia rekreacyjne

Forum