Sezon na rolki. Jak się przygotować i o czym warto pamiętać?

Jazda na rolkach to dobra forma aktywności nawet w czasie pandemii. To świetna zabawa dla całej rodziny.
Jazda na rolkach to dobra forma aktywności nawet w czasie pandemii. To świetna zabawa dla całej rodziny. fot. O. Yastremska/123rf.com

Rozpoczyna się sezon dla rolkarzy. Po zimie warto pamiętać o gruntownym wyczyszczeniu sprzętu, a także regularnym konserwowaniu go w czasie sezonu, gdyż uliczki i ścieżki pokryte są jeszcze m.in. zalegającym piaskiem. Mimo że rolki to aktywność świetnie sprawdzająca się w czasie pandemii, to jednak warto unikać skupisk ludzi i zachować zasady reżimu sanitarnego.
Polecane serwisy sprzętu sportowego w TrójmieścieCzy jeździłe(a)ś już w tym roku na rolkach?

tak, jeżdżę regularnie 17%
tak, ale tylko raz czy dwa 10%
nie, dopiero się przygotowuję 48%
nie, korzystam z innych aktywności 25%
zakończona Łącznie głosów: 183
Na ulicach, chodnikach i ścieżkach rowerowych coraz częściej pojawiają się rolkarze. Wraz z rosnącą temperaturą powietrza zapewne ich liczba będzie rosła, dlatego warto pamiętać o pewnych zasadach przed pierwszym wyjazdem. Marzec i kwiecień to czas, gdy łatwo o szybkie zużycie sprzętu.

- Rolki po kilkumiesięcznym zaleganiu w szafie wymagają gruntownego wyczyszczenia, ponieważ korzystając z niedoczyszczonych po zimie ścieżek, pełnych piasku i pośniegowego brudu, łatwo o zbyt szybkie zużycie naszego sprzętu. Dlatego na początku sprawdzamy stopień starcia kół, stan łożysk - czy równo i cicho pracują, dokręcamy wszelkie śruby, sprawdzamy stan sznurowadeł i klamer. Warto w tym celu udać się do profesjonalnego serwisu, gdzie fachowcy ocenią nasz sprzęt i dokonają wszelkich niezbędnych napraw - mówi nam Paulina Cwynar, instruktor jazdy na rolkach w szkółce Roll4all z certyfikatem Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich, zarazem pracująca w sklepie Bladeville.

Nauka jazdy na rolkach w TrójmieścieTrudno oczekiwać, że sytuacja na drogach i ścieżkach zmieni się nagle z dnia na dzień. Przede wszystkim starajmy się wybierać taką trasę, która jest względnie czysta, nie ma na niej zalegającego piasku i kurzu. Unikajmy mokrej nawierzchni lub zalegających gdzieniegdzie warstw śniegu.

- Regularna konserwacja sprzętu w trakcie całego sezonu sprzyja jego długotrwałemu użytkowaniu i zachowaniu możliwie najdłużej jego dobrej jakości. Jednak nie musi to być aż tak szczegółowy serwis jak na początku wiosny. Przede wszystkim obserwujmy stopień starcia kół i regularnie przekładajmy je w odpowiedni sposób, aby ścierały się równomiernie. W miarę często sprawdzajmy też, czy wszystkie śruby w rolkach są dobrze dokręcone. Te pod wpływem drgań podczas jazdy lubią się luzować i później musimy szukać np. zamiennika zgubionego paska od klamry albo przeczesujemy okoliczne krzewy w poszukiwaniu kółka - dodaje.


Zobacz relację z XI Maratonu Sierpniowego w GdańskuJazda na rolkach traktowana jest często jako zabawa. Mimo to nie powinniśmy zapominać o bezpieczeństwie.

- Wiosną też stosunkowo szybko robi się ciemno. Warto zainwestować w oświetlenie, które poprawia naszą widoczność wieczorem. Można zaopatrzyć się również w świecące kółka do rolek, dostępne w wielu modnych kolorach, jak również w specjalnie przypinane do rolek clipy z mocnym ledowym światełkiem. Przez cały rok pamiętajmy też o jeździe w kasku. Wszak głowę mamy tylko jedną - jeśli ją rozbijemy, to może to się źle dla nas skończyć - wyjaśnia.

Aktywności, które nie łamią obostrzeń. Jak trenować?Jazda na rolkach jest sportem dobrze sprawdzającym się w czasach pandemii. Specjaliści z całej Europy już w ubiegłym roku zauważyli ogromną tendencję do wybierania właśnie jazdy na rolkach jako stałej aktywności. Jest bezkontaktowy i łatwo utrzymać dystans społeczny. Pilnujmy tego, aby unikać skupisk ludzkich i dbać o częstą dezynfekcję rąk.

- Wybierając nadmorską ścieżkę w środku słonecznego weekendu, narażamy siebie i innych na ryzyko zakażenia - starajmy się tego wystrzegać. Starajmy się wybierać takie lokalizacje na trening, aby spełnić warunki bezpieczeństwa epidemiologicznego. Dobrą lokalizacją na jazdę jest Stadion Gdański, gdzie na otwartej przewiewnej przestrzeni, korzystając z bardzo szerokiego toru wrotkarskiego, możemy bezpiecznie jeździć na rolkach - podsumowuje.

Rolki na sprzedaż - sprawdź ogłoszenia

Opinie wybrane


wszystkie opinie (35)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Wydarzenia

Czwartkowa wycieczka rowerowa po pracy
Czwartkowa wycieczka rowerowa po pracy
zajęcia rekreacyjne, rajd / wędrówka
wrz 30
czwartek, g. 17:00 - 21:00
Gdańsk Dolne Miasto
PrzeRUNbane 2021
PrzeRUNbane 2021
bieg, zawody / wyścigi
paź 2
sobota, g. 11:00
Gdańsk
#75 Samodzielny Harpuś Dolina Radości Szwedzka Grobla
#75 Samodzielny Harpuś Dolina Radości...
impreza na orientację, trening
paź 2-10
g. 11:00
Gdańsk

Forum