wiadomości

stat

Skrzydła Trójmiasta. Nominacje w kategorii Aktywność Trójmiasta

Najnowszy artukuł na ten temat

Uskrzydliliście najlepsze pomysły TrójmiastaKtóre z trójmiejskich imprez rekreacyjnych zasługują na wyróżnienie? Te, które gromadzą tysiące uczestników, czy te, które promują mało znane dyscypliny? Chcemy wyróżnić inicjatywy motywujące do porzucenia domowych pieleszy na rzecz aktywnego wypoczynku. Ale to i tak wy wskażecie zwycięzcę oddając na niego swoje głosy w kategorii Aktywność Trójmiasta plebiscytu Skrzydła Trójmiasta.Ruch i aktywność to nie tylko zdrowie, ale także ogromna dawka radości. Wie o tym każdy, kto z naszego kalendarza od czasu do czasu wybiera jakąś imprezę rekreacyjną, podczas której trzeba się choć trochę spocić.

Nie mamy powodów do narzekania, bo ciekawych imprez sportowych dla amatorów mamy całkiem sporo. Miłośnicy rowerów mają swoje zawody MTB, maratony szosowe i imprezy na orientację. Biegacze mogą biegać zarówno na 10 km, jak i na krótsze dystanse, ale także brać udział w maratonie. Miłośnicy piłki nożnej mają do wyboru kilka lig, dostosowanych do poziomu i wieku graczy. Coś dla siebie znajdą pływacy, wrotkarze, rolkarze i miłośnicy squasha.

W takim bogactwie nie łatwo było wytypować imprezy sportowe, które zasługują na wyróżnienie. Bo czym się kierować? Frekwencją? Popularnością danej dyscypliny? Wynikami osiągniętymi przez uczestników?

Po wielu naradach wybraliśmy trzy kryteria, którymi mieliśmy się kierować przy nominacjach. Po pierwsze szukaliśmy tych wydarzeń, które przyciągają najwięcej miłośników sportu i aktywności. Po drugie chcieliśmy wyróżnić te imprezy, w których można było brać udział bez długotrwałych przygotowań czy inwestycji. Po trzecie nie chcieliśmy nominować dwóch wydarzeń związanych z tą samą dyscypliną sportu.

Po uwzględnieniu tych trzech kryteriów wybraliśmy sześć imprez, które naszym zdaniem najbardziej zasługują na nagrodę. Oto one.

Wielki przejazd rowerowy co roku gromadzi tysiące rowerzystów.

Wielki przejazd rowerowy co roku gromadzi tysiące rowerzystów.

Wielki przejazd rowerowy

"Wielki przejazd rowerowy to wydarzenie, którego nie sposób nie dostrzec. Każdego roku gromadzi na ulicach Trójmiasta tysiące rowerzystów. To jedna z największych i najstarszych demonstracji rowerowych w naszym kraju, która od początku swojego istnienia celebruje wolność poruszania się jaką daje rower. Porusza także kwestie ważne dla bezpieczeństwa. Nie bez sukcesów, bo choć wiele jest jeszcze do zrobienia, Gdańsk poszczycić się może infrastrukturą coraz przyjaźniejszą rowerzystom, również Gdynia dostrzega jak wielu mieszkańców Trójmiasta wypoczywa i dojeżdża do pracy na rowerach. Wielki przejazd rowerowy integruje środowisko trójmiejskich użytkowników tych jednośladów. W wydarzeniu biorą udział zarówno niedzielni rowerzyści, ci, którzy rower traktują jako środek transportu oraz mniej lub bardziej zaawansowani sportowcy.

Młodzi piłkarze podczas turnieju.
Młodzi piłkarze podczas turnieju. fot. Krzysztof Mystkowski / KFP
Turnieje piłkarskie "Do przerwy 0:1"

Młodych fanów piłki nożnej jak magnes przyciągają rozgrywane nieprzerwanie od lat turnieje osiedlowych drużyn "0:1 do przerwy". Odbywające się przeważnie na gdańskiej Zaspie wydarzenie, zawsze cieszy się ogromnym zainteresowaniem bez względu na porę roku. Przez turniejowe boisko przewijają się setki drużyn, ucząc młodych uczestników zasad fair play i zdrowej rywalizacji, ale przede wszystkim udowadniając, że zamiłowanie do piłki nożnej to nie tylko transmisje telewizyjne, ale przede wszystkim czas spędzony na boisku, bez względu na prezentowany poziom.

Grand Prix Biegów Ulicznych w Gdyni to cykl czterech biegów, w których biegną zarówno zawodowcy, jak i amatorzy.

Grand Prix Biegów Ulicznych w Gdyni to cykl czterech biegów, w których biegną zarówno zawodowcy, jak i amatorzy.

Grand Prix Biegów Ulicznych w Gdyni

Bieganie to jeden z najbardziej dostępnych sportów. Żeby go uprawiać wystarczy założyć wygodne buty i ruszyć przed siebie. W takim właśnie duchu odbywają się imprezy Grand Prix Gdyni w Biegach Ulicznych. Udział może wziąć każdy, kto jest w stanie zmierzyć się z dziesięciokilometrowym dystansem. I choć na linii startu stają również utytułowani biegacze, to większość tysięcznego tłumu stanowią amatorzy, dla których bieganie to sposób na aktywny wypoczynek. Ta atmosfera otwartości i dostępności oraz rosnąca z roku na rok frekwencja sprawia, że każdy z biegów składających się na Grand Prix jest wyczekiwany przez uczestników.

Maraton wrotkarski dla amatorów oraz zaprawionych w bojach rolkarzy.

Maraton wrotkarski dla amatorów oraz zaprawionych w bojach rolkarzy.

Maraton sierpniowy na wrotkach wokół PGE Areny Gdańsk

Ale maraton to nie tylko bieganie. Nietypowy, bo wrotkarski Maraton Sierpniowy im. Lecha Wałęsy to kolejna ciekawa impreza odbywająca się w Gdańsku. Oprócz aspektu wyczynowego, bo pokonanie czterdziestu dwóch kilometrów na rolkach w określonym czasie nie dla każdego jest osiągalne, impreza otwarta była również dla amatorów wrotkarskiej zabawy poprzez darmowe szkółki dla dzieci oraz wiele atrakcji towarzyszących.

Gimnazjaliści pod żaglami.

Gimnazjaliści pod żaglami.

Program edukacji morskiej dla uczniów

W mieście nadmorskim nie może zabraknąć inicjatyw związanych z żeglarstwem. Spośród wielu postanowiliśmy wyróżnić Gdański Program Edukacji Morskiej prowadzony przez Mateusza Kusznierewicza. Mistrz próbuje zaszczepić żeglarskiego bakcyla każdemu gimnazjaliście bez wyjątku, do tej pory w programie wzięło udział ponad 10 tys. pierwszoklasistów. W ramach projektu, każdy uczeń gdańskiego gimnazjum wypływa w kilkugodzinny rejs żaglówką. W tym czasie ma okazję poznać zasady prowadzenia jachtu oraz dowiedzieć się jak można zaangażować się w uprawianie tego sportu. Dla wielu młodych ludzi jest to pierwsza okazja do zetknięcia się z morzem, część z nich kontynuuje swoją żeglarską przygodę zapisując się do klubów żeglarskich.

Jedna dziesiąta Ironmana, czyli triathlon dla amatorów.

Jedna dziesiąta Ironmana, czyli triathlon dla amatorów.

Triathlon dla początkujących

Ci nieco starsi mieszkańcy Trójmiasta też mogli stanąć oko w oko z przygodą i poczuć się jak "człowiek ze stali" biorąc udział w pierwszym amatorskim turnieju triathlonowym, który odbył się w Gdańsku. Dystans 1/10 Ironmana okazał się strzałem w dziesiątkę, przyciągnął prawie dwustu amatorów obalając mit o tym, że triathlon zarezerwowany jest tylko dla najwytrzymalszych sportowców.

Od poniedziałku możecie już głosować na kandydatury w kategorii Metamorfoza Trójmiasta

Od godz. 12 w środę, 24 października, będziecie mogli głosować na nominacje w kategorii Zielona Fala Trójmiasta.

Opinie (31) 7 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl