Szlak Borsuka w Sopocie

Szlak Borsuka, to nowa ścieżka historyczno-przyrodnicza na terenie Sopotu. Powstała z inicjatywy marszałka senatu - Bogdana Borusewicza, uczestnika opozycji demokratycznej, dla upamiętnienia wędrówki trójmiejskich opozycjonistów, członków Komitetu Obrony Robotników oraz podziemia stanu wojennego.Przebieg i atrakcje turystyczne na szlaku:

Szlak Borsuka liczy nieco ponad 3 km i wiedzie od ul. 23 Marca zobacz na mapie Sopotu przez Małą Gwiazdę, Glinianą Górę, Rezerwat Przyrody "Zajęcze Wzgórze", po ul. Kasprowicza zobacz na mapie Sopotu. W całości przebiega przez lasy zarządzane przez Nadleśnictwo Gdańsk (leśnictwo Sopot). Szlak oznakowany jest w obu kierunkach, dlatego można zacząć go i skończyć zarówno w Dolinie Gołębiowskiej jak i przy Zajęczym Wzgórzu.

Osobiście wyruszyłem z Doliny Gołębiewskiej. Szlak rozpoczyna się w miejscu przecięcia ul. 23 Marca z długodystansowym, pieszym Szlakiem Skarszewskim, oznakowanym na zielono. Stąd podążamy krętą leśną drogą do węzła szlaków nazwanego Małą Gwiazdą. Po drodze, z lewej strony mijamy Ośle Wzgórze. Na tym odcinku szczególną uwagę zwracają namalowane na głazach wścibskie oczy agentów, wszędzie i stale obserwujących nasze poczynania na ścieżce. Na Małej Gwieździe spotykamy inne piesze szlaki, m.in. długodystansowy szlak pieszy Wzgórz Szymbarskich idący z Sopotu do Sierakowic oraz inne krótsze sopockie szlaki spacerowe. Wspinając się grzbietami Poziomkowych Wzgórz w końcu osiągamy koronę Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz szczyt Glinianej Góry, na której umieszczono kamienny obelisk upamiętniający losy opozycjonistów, członków Komitetu Obrony Robotników oraz podziemia stanu wojennego.

Szczyt góry pełni również rolę punktu widokowego, skąd rozpościera się wspaniały widok na uzdrowisko i Zatokę Gdańską, a przy przejrzystym niebie swobodnie dostrzec można także Mierzeję Helską.
Wędrując dalej, szlak schodzi do granic Rezerwatu Przyrody "Zajęcze Wzgórze", w którym chroniony jest starodrzew buka i dębu. Jak opisuje znajdujący się tam drogowskaz, występuje tu około 90 gatunków roślin naczyniowych, w tym gatunki chronione, takie jak: bluszcz pospolity, jarząb szwedzki, marzanka wonna i konwalia majowa. Mijając obszar rezerwatu, dochodzimy do ul. Kasprowicza, gdzie kończymy naszą wędrówkę.

Czas przejścia szlaku: w tempie spacerowym zajmie mniej więcej 60-75 min.

Ślad GPS szlaku

Oznakowanie szlaku w terenie:

Ścieżkę oznakowano w terenie wg standardu szlaków dydaktycznych PTTK.
Jak znakowane są ścieżki spacerowe, dydaktyczne oraz szlaki piesze, obrazuje poniższy schemat:

opr. własne

Opinie (15) ponad 20 zablokowanych

 • Opinia została zablokowana przez moderatora

 • po borsukach tylko nazwa zostanie

  • 11 4

 • Opinia została zablokowana przez moderatora

 • Gliniana Góra/ Zajęcze Wzgórze - kiedyś było tam pięknie, ale (3)

  wycięli drzewa, zrobili schody i reklamę, zostawili bałagan.
  Co raz więcej tam żulerii, śmieci, butelek i puszek.
  Nic tylko pozdrowić Jacka (10km/h) K i jego kompaniję za kolejne miejsca wypoczynku dla miejscowych meneli

  • 16 2

  • (2)

   Nie zrobili bałaganu, tylko porządek - przedtem był to punkt widokowy bez widoku, bo go zasłaniały drzewa. Teraz jest umocniona skarpa, szeroka na kilka metrów, pozwalająca na podziwianie pięknego Sopotu. Dodatkowo przygotowanie punktów widokowych było jednym z elementów propozycji wystosowanych do mieszkańców w ankiecie nt. budżetu obywatelskiego - i ten projekt przeszedł. Pretensje (nieuzasadnione) można mieć co najwyżej do mieszkańców. Albo obrażać się na demokrację, bo głosowanie głosowanie, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie.

   • 7 6

   • Teraz tylko zrobić tam dojazd

    Postawić restaurację na szczycie i będzie git.

    A na plaży pobudować hotelowce. Będzie jak w Miami Beach. Będzie git

    • 11 0

   • widok był nieco zasłonięty, ale tylko wytrwali i znawcy tam docierali

    poza tym jak ciemny lud przegłosuje głupotę typu: teraz rozjeżdzamy ten las quadami to też będzie obrażanie się na "demokrację"?

    • 1 0

 • Faktycznie - po wykonanych pracach - ścieszki leśne w okolicy Zajęczego Wzgórza -zostały zniszczone przez cięzki sprzęt.Wycięto sporo drzew.

  • 16 2

 • Z niego taki sam bohater

  jak z tej pani co niby tramwaje zatrzymała.
  Porozmawiajcie z byłymi stoczniowcami na jego temat to oczy się "wyłupią" a włosy dęba staną

  • 16 13

 • Gubiliśmy tajniaków biegając stale tą samą ścieżką? : )

  Przesadne gloryfikowanie swojej dawnej działalności opozycyjnej może stać się jej karykaturą. Apelowałbym o zachowanie umiaru. Tworzenie takich "ścieżek historyczno-przyrodniczych" rzekomych wędrówek opozycjonistów jest już na pograniczu kiczu. Czy nie macie poczucia własnej wartości, żeby manifestować je takimi śmiesznymi ilustracjami jak "Szlak Borsuka"?

  • 18 5

 • (3)

  Wiosną sprawdzę ten szlak na rowerze. W tym roku kończe już sezon leśny. Wczoraj jadąc przez lasy Górek Zachodnich mój pojazd nieco ucierpiał mokry ppiasek dosłownie się do niego przyklejał a efekt był taki że kolcki hamulcowe starły się na pył. Dziś dużo czasu zajeło mi doprowadzenie mojego rumaka do czystości po wczorajszym. Teraz będzie czas na szosę i drogi utwardzone

  • 1 2

  • WOJT

   Szacun. Ja jeżdżę od 1 kwietnia do 30 września.

   • 0 3

  • Na 3 km szlaku nie opłaca się wyciągać roweru ;) (1)

   ...chyba, że robiąc trasę "przy okazji". Zaspakajając Twoją ciekawość, trasa bardziej nadaje się na spacer pieszo, niż rowerem. Jadąc nawet wolno pominąć można chociażby "spoglądające kamienie". Poza tym odcinek miedzy Glinianą Górą a Zajęczym Wzgórzem, jest dość strome i należy zachować tu szczególną ostrożność. Podjazd zaś chyba tylko dla wprawionych w boju, z "żelazną nogą"...osobiście nie dałem rady. Ale kto wie? Podobno,wytrwały trening czyni mistrza ;)

   • 2 0

   • następnym razem próbuj czarnym szlakiem od Reja albo prawie płasko od Gwiazdy

    uwierz mi dasz radę
    :)

    • 1 0

 • Trójmiejski PK ma ogromny potencjał...

  ...mogłoby tu być wiele ciekawych, tematycznych szlaków i ścieżek dydaktycznych, ale nie ma bo, bo zajmują się tym terenem 3 różne organy, które nie potrafią się dogadać ;-/
  Najgorszymi dinozaurami jest zarząd Pomorskiego PTTK !
  Tu brakuje młodej krwi !
  Od wielu lat wielu entuzjastów turystyki zgłaszało odnowienie różnych szlaków turystycznych m.in. traktu królewskiego, czy pętli oliwskiej, ale wszyscy w tej sprawie milczą, jakby mieli korki w uszach i klapki na oczach. Ale jak się pojawia taki Borusewicz, to nagle wielcy patrioci ;-/ Co za beznadziejny kraj !

  • 9 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Harpuś z mapą na Jasień!
Harpuś z mapą na Jasień!
impreza na orientację
gru 5
niedziela, g. 10:30 - 14:30
Gdańsk
Zabawa z Mapą - Kozacza Góra
Zabawa z Mapą - Kozacza Góra
zajęcia rekreacyjne, impreza na orientację
gru 5
niedziela, g. 9:30 - 14:00
Gdańsk Szkoła Montessori
GFT 2021 / Behind The Screen / The Space
GFT 2021 / Behind The Screen / The...
festiwal sztuki, kurs tańca
gru 5
niedziela, g. 19:00
Gdańsk, Klub ŻAK

Forum