wiadomości

stat

Szlak rowerowy Pierścienia Zatoki Puckiej

Jeśli lubisz rowerowe wycieczki nad morzem, wybierz się koniecznie Szlakiem Pierścienia Zatoki Puckiej.

Pierścień Zatoki Puckiej, to nazwa szlaku rowerowego, który wiedzie nad wodami zatoki, od Gdyni po Hel. Trasa rozpoczyna się na gdyńskim Pogórzu i kieruje się po sam kraniec tzw. Kosy Północy, licząc łącznie 76 km. Większość szlaku prowadzi wydzielonymi drogami rowerowymi, bądź gruntowymi na których ruch drogowy jest znikomy. Trasę pokonać można o niemalże każdej porze dnia, jak i roku, o czym niejednokrotnie mieliśmy okazję przekonać się, układając wycieczki w tamtym kierunku.W skrócie...

Trasę z Trójmiasta na Półwysep Helski znamy już na pamięć. Pokonywaliśmy ją wielokrotnie i to o różnych porach roku, zarówno za dnia jak i w nocy, więc przejazd szlakiem Pierścienia Zatoki Puckiej nie był dla nas specjalnie czymś nowym. Tym razem jednak, trasę postanowiliśmy rozpocząć przed zmrokiem i dostać się na miejsce na chwilę przed świtem. W planach mieliśmy także kilkugodzinny odpoczynek i śniadanie na plaży, a dla porannej ochłody kąpiel w morzu. Niestety tuż po wschodzie słońca nadeszły deszczowe chmury i piękne marzenia prysły. Zrezygnowaliśmy także z powrotu do trójmiasta promem, bo co to za przyjemność płynąć w deszczu.

Pierścień Zatoki Puckiej; opis przebiegu szlaku i nasze wrażenia:

Wycieczkę naszą rozpoczęliśmy w Gdyni Głównej, skąd udaliśmy się na Pogórze, gdzie na końcu ul. Derdowskiego zobacz na mapie Gdyni, rozpoczyna się wspomniany szlak rowerowy. Na pierwszych kilometrach trasa wiedzie wyasfaltowaną trasą wzdłuż dawnego lotniska wojskowego, a w Pierwoszynie odbija ku wysokim nadmorskim klifom, zwanym Górami Grunwaldowymi. Najwyższe wzniesienie osiąga tu prawie 30 m n.p.m. Rozciąga się z niego przepiękny widok na Zatokę Gdańską, a także widoczny na horyzoncie Półwysep Helski. Nowym elementem krajobrazu jest także niedawno wybudowane molo w Mechelinkach, gdzie także zmierza nasza trasa.

Z Mechelinek szlak Pierścienia Zatoki Puckiej odbija w kierunku "tysiąca kanałów melioracyjnych" i rozległych łąk, które usytuowane są między wzniesieniami Kępy Oksywskiej i Puckiej. Na tym rozległym obszarze, trasa wiedzie płytami betonowymi wzdłuż malowniczego Rezerwatu Beka. Po drodze mijamy także tajemniczą osadę zwaną Kaszubską Atlantydą. Na horyzoncie, prócz ciężkich deszczowych chmur, widzimy dość strome wzniesienia, pod które lada moment będziemy się wspinać. Na szczęście to tylko kilkaset metrów, aż do miejscowości Osłonino.

Z Osłonina do Rzucewa trasa wiedzie, dziurawym jak ser szwajcarski asfaltem zwanym aleją Jana III Sobieskiego, wzdłuż której porastają ogromne kilkusetletnie lipy, stanowiące dziś pomniki przyrody. Na końcu drogi, w otulinie małego parku mieści się neogotycki pałac. Okalając zespół pałacowy udajemy się w kierunku Lasu Rzucewskiego, przed którym mieści zrekonstruowana Osada Łowców Fok. W obu miejscach warto zatrzymać się, ale za dnia, bo po zmroku mało co widać.

Nieco dalej, jadąc przez ciemny las, warto zwrócić uwagę, że szlak rowerowy częściowo pokrywa się z oznakowanym tym samym kolorem, pieszym szlakiem Kępy Puckiej, jednak chwilę później, za drewnianym mostkiem nad Potokiem Błądzikowskim, tuż przed stromymi klifami, trasa Pierścienia Zatoki Puckiej odbija ostro w lewo kierując się drogą gruntową przez Błądzikowo do Pucka. Na skrzyżowaniu, jakiś dowcipniś odwrócił tabliczki szlaku, które już poprawiliśmy tak jak być powinny. Niemniej jednak należy zwrócić tu szczególną uwagę, coby nie pojechać inaczej.Między Puckim a Władysławowem szlak wiedzie drogą rowerową cały czas wzdłuż Zatoki Puckiej. Po wjechaniu zaś na Półwysep Helski szlak ginie, jednak to nie powód do strachu. Od tego miejsca na dobrą sprawę ciężko się zgubić, gdyż do końca tzw. Kosy Północy wiedzie tylko jedna trasa. Do celu można swobodnie dojechać bez jakichkolwiek dodatkowych wskazówek.

Jadąc jednak, tak jak my nocą, warto zaopatrzyć się w dobre oświetlenie, gdyż między Puckiem a Helem, wyłożona kostka brukową nadmorska trasa rowerowa oświetlona jest tylko miejscami. Ostatni odcinek szlaku między Juratą a Helem wiedzie utwardzoną drogą szutrową przez las, pokonując małe wzniesienia.

Uwaga na odcinek między Chałupami a Jastarnią !

Pokonanie szlaku latem na odcinku od Chałup po Jastarnię wiąże się z pewnymi utrudnieniami. Nadmorska trasa dzielona jest wraz z pieszymi, którzy traktują tę trasę jak główną marszrutę, to z ośrodka wypoczynkowego, to z kempingu na plażę. Wieczorem wcale nie jest lepiej, gdyż ta sama stonka ciągnie się już po kilku głębszych stwarzając niekiedy jeszcze większe zagrożenie niż za dnia.

Powrót...

Szlak rowerowy Pierścienia Zatoki Puckiej został utworzony z myślą o turystach, którzy w jedną ze stron udadzą się promem, bądź tzw. tramwajem wodnym przez Zatokę Gdańską. Promy kursują zwykle dwa, a nieraz również trzy razy dziennie w kierunku: Gdyni, Sopotu, a także Gdańska. To co jednak wcale nie zachęca, do rejsu, to dość wygórowana cena. Bilet za osobę to koszt 35 zł, a za rower 5 zł. Wydatek więc 40 zł od osoby, to nie tak mało.

Sprawdź rozkład rejsów

Gdyby była piękna, słoneczna pogoda z pewnością skusilibyśmy się na powrót statkiem, jednak gdy niebo przykryły ciężkie chmury i zaczął padać deszcz, zrezygnowaliśmy z tego pomysłu i zaczęliśmy szukać innej alternatywy.

Jak się okazuje, z Helu do Trójmiasta kursuje całkiem sporo pociągów regionalnych, średnio co 70 min. Większość składów wyposażona jest z tzw. przedział rowerowy, a niektóre ciągną za sobą dodatkowy wagon stricte rowerowy. Bilet w taryfie normalnej to koszt 17 zł, a za rower 7 zł, co daje nam łączna kwotę: 24 zł !

Sprawdź rozkład jazdy PKP

Część osób, którym żadna pogoda niestraszna... z powrotem wróciła jak zwykle na rowerach.

Statystyki trasy:

-Dystans szlaku: 72 km
-Łączny dystans wycieczki: 82 km (w jedną stronę)
-Czas jazdy wraz z postojami na obiadokolację i nocną szarlotkę: 8h40min

Rodzaj podłoża:

-Utwardzone drogi gruntowe oraz drogi wyłożone kostką, miejscami także płyty betonowe.
-Trasę najlepiej pokonać rowerem turystycznym / trekkingowym

Szlak rowerowy Pierścienia Zatoki Puckiej miejscami pokrywa się z  Trasą Turystyczną Północnych Kaszub.

Kliknij na mapę i zapoznaj się ze szczegółami trasy Ściągnij także ślad GPS mat. Traseo.pl / Openstreetmap.org


Wycieczkę prowadzili: Krzysztof Kochanowicz i Iza Walczak [GR3miasto]

Relacja pochodzi ze strony Grupy Rowerowej 3miasto

Mamy co chwilę nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie, czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego nie sposób się z nami nudzić. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas, to nic nie kosztuje! Zabierz więc rodzinę, znajomych, albo po prostu przyjedź by poznać nowe osoby.

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych!

O naszych inicjatywach, dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Organizujemy nie tylko wycieczki rowerowe. Przez cały rok kalendarzowy wybieramy się także na wędrówki piesze, marsze Nodric Walking, kajak. W zależności od sezonu uprawiamy różnego rodzaju sporty wodne, rolki, łyżwy, narty, snowboard. Jeśli zaś chcesz regularnie otrzymywać od nas wszelkie newsy, możesz napisać maila z prośbą o przyłączenie się do "listy sympatyków GR3". Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi wydarzeniami. Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com

Opinie (17) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl

Najczęściej czytane