wiadomości

stat

Trójmiejskie morsy zaczynają sezon na raty

Najnowszy artukuł na ten temat

Jak uniknąć bólu po wysiłku? Sposoby na zakwasy

Nie wszystkie morsy czekają do zimowych temperatur, w Sopocie pierwsza kąpiel odbyła się przy temperaturze kilkunastu stopni. Część grup planuje zainaugurować sezon w połowie października, inni czekają nawet do końca listopada.
Nie wszystkie morsy czekają do zimowych temperatur, w Sopocie pierwsza kąpiel odbyła się przy temperaturze kilkunastu stopni. Część grup planuje zainaugurować sezon w połowie października, inni czekają nawet do końca listopada. fot. facebook.com/morsy.sopot

Miłośnicy lodowatych kąpieli przymierzają się do sezonu na morsowanie. Ci najbardziej niecierpliwi pierwsze wejścia do morza mają już za sobą. Inni czekają na "właściwe" temperatury do połowy października lub nawet listopada. Sprawdziliśmy, gdzie i kiedy startują pierwsze zorganizowane kąpiele.BYĆ JAK MORS. JAK ZACZĄĆ, NA CO UWAŻAĆ?

Jeśli morsować, to...

od razu w niskich temperaturach 16%
lepiej zacząć wczesną jesienią i przyzwyczajać organizm 50%
dziękuję, zimne kąpiele to nie dla mnie 34%
zakończona Łącznie głosów: 202
W Polsce działa ponad sto klubów i różnego rodzaju grup zrzeszających amatorów zimnych morskich kąpieli. Wśród nich są ci, którzy zaczynają sezon już we wrześniu, ale i ci bardziej ortodoksyjni, którzy nie wejdą do wody zanim nie nastąpią pierwsze przymrozki.

Pierwszą kąpiel ma za sobą grupa "Morsy Sopot", która weszła do wody w liczbie 20 osób. Do grupy można dołączyć można dołączyć na portalu społecznościowym. Kąpiele co niedzielę na wysokości restauracji Pomarańczowa Plaża zobacz na mapie Sopotu przy wejściu nr 33. Wejście do wody punktualnie o godz. 11:30. Rozgrzewka we własnym zakresie.

- Temperatura powietrza i wody jest ciągle wysoka. Do wody wchodzimy zwykle na początku października. Nie mamy wpływu na temperaturę. Zawsze, niezależnie od pogody, chodzi o dobrą zabawę i spotkanie w tym gronie. Dołączają do nas rożne osoby, ale trzon grupy od lat pozostaje ten sam. Kiedy jest się początkującym, to rzeczywiście lepiej jest zacząć, kiedy warunki są bardziej "akceptowalne" dla głowy. To w niej najczęściej rodzi się opór przed wejściem do wody. Natomiast zdecydowanie przyjemnej jest, kiedy woda jest znacznie chłodniejsza - wyjaśnia Tomasz Łapiński z "Morsów Sopot".
PRZECZYTAJ WRAŻENIA PO PIERWSZEJ KĄPIELI Z MORSAMI

W sobotę 13 października sezon zainaugurują Morsy Gdyńskie - stowarzyszenie im. Jana Bobczyka. Spotkają się o godz. 12 na plaży przy wejściu nr 11 na końcu bulwaru Nadmorskiego przy chatce Gdyńskich Morsów. Po pierwszej kąpieli uczestnicy tradycyjnie posiedzą przy ognisku na Polance Redłowskiej.

Sopocki Klub Morsów od 14 października zaprasza do wspólnych kąpieli co niedzielę przy wejściu na plażę nr 20. Zbiórka o godz. 11:30 w pomieszczeniu WOPR na 2. piętrze budynku Teatru Atelier. Wejście do wody punktualnie o godz. 12 poprzedzi wspólna rozgrzewka.

Wspólne kąpiele organizują nie tylko kluby i stowarzyszenia. Do morsowania zachęcają także trenerzy personalni z Trójmiasta. 11 listopada ruszą coniedzielne kąpiele pod okiem Igora Janika. Olimpijczyk z Pekinu (2008) i Londynu (2012) w rzucie oszczepem spotkania organizuje w Jelitkowie na wysokości wejścia nr 66. Dokładne terminy podawał będzie z tygodniowym wyprzedzeniem na swojej stronie na Facebooku.

- Listopad będzie jeszcze ciepły jak na morsowanie. Wolę odczekać do grudnia, optymalnie jest, gdy woda ma około 2 stopni Celsjusza, mamy czyste niebo i nie ma wiatru. Wielu uczestników zajęć nie może się jednak doczekać ponownego wejścia do wody, więc wystartujemy w połowie listopada - mówi nam Janik.
SPRAWDŹ, CZY DZIECKO MOŻE BYĆ MORSEM

Jeszcze większym "ortodoksem" w kwestii morsowania jest Jakub Krzyżak, który co roku prowadzi wieczorne zajęcia "Cold Water".

- Startujemy w ostatnią niedzielę listopada. Dla mnie wchodzenie do wody przy obecnych temperaturach nie ma nic wspólnego z morsowaniem. 7 stopni Celsjusza to jest absolutnie maksymalna temperatura , aby mówić o morsowaniu. Inaczej to jest kąpiel w chłodnej wodzie - wyjaśnia Krzyżak.
Jego cykliczne zajęcia odbywać się będą w środy w Sopocie i w niedziele w Gdyni, punktualnie o godz. 20. Miejsca kąpieli zostaną jeszcze potwierdzone. Bieżących informacji należy szukać na profilu XTrainer.

Zobacz noworoczną kąpiel na 40-lecie gdańskich morsów.Zobacz jak bawią się Morsy w Gdyni.Gdańskie Morsy w Jelitkowie.

Opinie (34) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl