wiadomości

stat

W weekend Zatoka Gdańska pełna żagli

Na zatoce zostanie rozegranych kilka wyścigów w sobotę i w niedzielę.
Na zatoce zostanie rozegranych kilka wyścigów w sobotę i w niedzielę.

Już dzisiaj rozpoczyna się trzecia edycja Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta na wodach Zatoki Gdańskiej. To równocześnie oficjalna inauguracja sezonu żeglarskiego na Pomorzu. Pierwsze wyścigi zostaną rozegrane w sobotę o godz. 11, na wysokości Gdyni, następnie przeniosą się w okolice Sopotu. Zakończenie nastąpi w Gdańsku w niedzielne popołudnie. Tradycyjnie odbędzie się też konkurs dla załóg, w którym do wygrania będzie 10-litrowa beczka rumu.Kilka godzin przed oficjalnym startem imprezy do udziału w regatach zgłosiło się ponad 80 załóg. Na ostatni dzwonek w gdyńskiej marinie zacumuje pewnie jeszcze kilka dodatkowych jachtów.

- Rok temu kilka załóg dobiło na ostatnią chwilę. W tym roku na pewno powtórzy się taka sytuacja, więc jesteśmy przygotowani na wydanie pakietów last minute - mówi Kasper Orkisz, współorganizator imprezy. - Cieszymy się, że regaty odbędą się w licznym składzie. Mamy już na liście blisko 400 żeglarzy. Jak zawsze przeważają jednostki z Pomorza, ale swoją reprezentację na starcie będą miały również inne województwa. Odprawa sterników przewidziana jest w piątek na godzinę 20:30. Będzie połączona z odprawą meteorologiczną przygotowaną przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Jacht Trojmiasto.pl, tradycyjnie będzie uczestnikiem regat.
Jacht Trojmiasto.pl, tradycyjnie będzie uczestnikiem regat. Fot. MN/trojmiasto.pl
Inauguracja regat odbędzie się 29 maja w Marinie Gdynia w ramach Pomorskiego Otwarcia Sezonu Żeglarskiego. Biuro regat będzie czynne od godz. 12. Oficjalne uroczystości rozpoczną się o godz. 18 przy akompaniamencie orkiestry.

W programie: podniesienie flag na maszty, odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej pamięci Wojciecha Orszuloka, wybitnego polskiego żeglarza polarnego oraz zwiedzanie wystawy najsłynniejszych polskich trofeów żeglarskich w siedzibie Fundacji Helios. Na wystawie obejrzeć będzie można trofea przekazane nam przez najsłynniejszych polskich żeglarzy, m.in. Zygfryda Perlickiego, Krystynę Chojnowską-Liskiewicz, Karola Jabłońskiego czy Przemysława Miarczyńskiego, a także eksponaty związane z Leonidem Teligą, Henrykiem Jaskułą czy Zbigniewem Puchalskim. Wieczorem Jachtfilm zaprasza żeglarzy na plenerowy pokaz filmu "Gorycz zwycięstwa".

Trofeum III edycji Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta, o które będą rywalizowały załogi w czasie regat w sobotę i niedzielę.
Trofeum III edycji Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta, o które będą rywalizowały załogi w czasie regat w sobotę i niedzielę. fot. mat.prasowe
Rywalizacja na wodzie rozpocznie się w sobotę. O godz. 11 przewidziany jest start długiego wyścigu na trasie Gdynia - Sopot. Po nim odbędą się zawody na dwóch krótkich dystansach na wysokości molo w Sopocie z metą w sopockiej marinie.

W niedzielę o godz. 10 startuje pierwszy krótki wyścig na wysokości molo w Sopocie, a zaraz po nim długi wyścig do Gdańska z metą w rejonie główek Portu Gdańsk.

Załogi ścigać się będą o Żeglarski Puchar Trójmiasta w klasach: ORC, KWR, OPEN (jachty do 7 metrów, jachty powyżej 7 do 9 metrów, jachty powyżej 9 metrów, wielokadłubowce powyżej 6 metrów) oraz klasie ENERGA DIAMANT 3000 - profesjonalnych jachtów regatowych znanych z regat Energa Sopot Match Race.

Po raz pierwszy w ramach Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta odbędą się też Regaty Samorządowców. W załodze Gdańska wystartuje między innymi żeglarz oceaniczny - Zbigniew Gutkowski. Reprezentanci miejscowości województwa pomorskiego wystartują na jachtach 3 Flotylli Okrętów im. komandora Bolesława Romanowskiego Marynarki Wojennej. Jak co roku na trasie regat podziwiać będziemy zabytkowy, przedwojenny jacht "Dana", a wśród skipperów pojawi się kapitan Andrzej Kopytko, realizujący na jachcie "True Delphia" projekt Ocean17. 

Przed nami trzy dni pełne rywalizacji na wodzie i atrakcji na lądzie. Regaty na wodach zatoki to widowiskowe wydarzenie, atrakcyjne nie tylko dla miłośników żeglowania, ale także mieszkańców. Mogą oni podziwiać jachty z lądu dzięki bliskiej odległości rozgrywek od linii brzegowej. Idealnym miejscem do obserwacji są mola: w Orłowie, Sopocie i Brzeźnie. Las masztów w marinach, trzepoczące na wietrze żagle, to imponujący widok także dla turystów.

10-litrowa beczka rumu ufundowana przez naszą redakcję dla najfajniejszej załogi Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta 2015.
10-litrowa beczka rumu ufundowana przez naszą redakcję dla najfajniejszej załogi Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta 2015. Fot. MK/trojmiasto.pl
Tradycyjnie sportowej rywalizacji na wodzie będzie towarzyszyła zabawa, w którą każdego roku chętnie angażują się załogi. Jak w poprzednich edycjach nasza redakcja ufundowała 10-litrową beczkę rumu - tym razem dla najfajniejszej załogi. Nagrodę wypełnioną trunkiem otrzyma ta drużyna, która najciekawiej wypadnie na zdjęciu. Konkurs zostanie rozstrzygnięty podczas sobotniej wieczornej imprezy integracyjnej w White Merlin w Sopocie.

- Po minięciu mety ostatniego sobotniego wyścigu, każda załoga, jeszcze na jachcie, będzie miała krótką sesję zdjęciową. Warto pomyśleć o przebraniach, nietypowej pozie, może nawet o czymś zaskakującym, jak na przykład skoki do wody. Wszystkie chwyty dozwolone, w końcu chodzi nam o dobrą zabawę. Zależy nam, aby impreza nie kojarzyła się tylko ze zmaganiami na wodzie, ale była także integracją środowiska żeglarskiego - wyjaśnia Michał Kaczorowski, redaktor naczelny Trojmiasto.pl.

W tym roku ceremonia zakończenia regat odbędzie się w Gdańsku obok Mariny przy ul. Szafarnia. Zwycięska załoga, poza trofeum, otrzyma także limitowany, niedostępny w sprzedaży zegar ścienny TAG Heuer, sprowadzony na zamówienie prosto ze Szwajcarii. Zostaną także wręczone nagrody w poszczególnych kategoriach.

Malownicze ujęcia jachtów na wodzie podczas ubiegłorocznej edycji Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta.

Opinie (8)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl