wiadomości

W weekend Zatoka Gdańska pełna żagli

Na zatoce zostanie rozegranych kilka wyścigów w sobotę i w niedzielę.
Na zatoce zostanie rozegranych kilka wyścigów w sobotę i w niedzielę.

Już dzisiaj rozpoczyna się trzecia edycja Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta na wodach Zatoki Gdańskiej. To równocześnie oficjalna inauguracja sezonu żeglarskiego na Pomorzu. Pierwsze wyścigi zostaną rozegrane w sobotę o godz. 11, na wysokości Gdyni, następnie przeniosą się w okolice Sopotu. Zakończenie nastąpi w Gdańsku w niedzielne popołudnie. Tradycyjnie odbędzie się też konkurs dla załóg, w którym do wygrania będzie 10-litrowa beczka rumu.Kilka godzin przed oficjalnym startem imprezy do udziału w regatach zgłosiło się ponad 80 załóg. Na ostatni dzwonek w gdyńskiej marinie zacumuje pewnie jeszcze kilka dodatkowych jachtów.

- Rok temu kilka załóg dobiło na ostatnią chwilę. W tym roku na pewno powtórzy się taka sytuacja, więc jesteśmy przygotowani na wydanie pakietów last minute - mówi Kasper Orkisz, współorganizator imprezy. - Cieszymy się, że regaty odbędą się w licznym składzie. Mamy już na liście blisko 400 żeglarzy. Jak zawsze przeważają jednostki z Pomorza, ale swoją reprezentację na starcie będą miały również inne województwa. Odprawa sterników przewidziana jest w piątek na godzinę 20:30. Będzie połączona z odprawą meteorologiczną przygotowaną przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Jacht Trojmiasto.pl, tradycyjnie będzie uczestnikiem regat.
Jacht Trojmiasto.pl, tradycyjnie będzie uczestnikiem regat. Fot. MN/trojmiasto.pl
Inauguracja regat odbędzie się 29 maja w Marinie Gdynia w ramach Pomorskiego Otwarcia Sezonu Żeglarskiego. Biuro regat będzie czynne od godz. 12. Oficjalne uroczystości rozpoczną się o godz. 18 przy akompaniamencie orkiestry.

W programie: podniesienie flag na maszty, odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej pamięci Wojciecha Orszuloka, wybitnego polskiego żeglarza polarnego oraz zwiedzanie wystawy najsłynniejszych polskich trofeów żeglarskich w siedzibie Fundacji Helios. Na wystawie obejrzeć będzie można trofea przekazane nam przez najsłynniejszych polskich żeglarzy, m.in. Zygfryda Perlickiego, Krystynę Chojnowską-Liskiewicz, Karola Jabłońskiego czy Przemysława Miarczyńskiego, a także eksponaty związane z Leonidem Teligą, Henrykiem Jaskułą czy Zbigniewem Puchalskim. Wieczorem Jachtfilm zaprasza żeglarzy na plenerowy pokaz filmu "Gorycz zwycięstwa".

Trofeum III edycji Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta, o które będą rywalizowały załogi w czasie regat w sobotę i niedzielę.
Trofeum III edycji Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta, o które będą rywalizowały załogi w czasie regat w sobotę i niedzielę. fot. mat.prasowe
Rywalizacja na wodzie rozpocznie się w sobotę. O godz. 11 przewidziany jest start długiego wyścigu na trasie Gdynia - Sopot. Po nim odbędą się zawody na dwóch krótkich dystansach na wysokości molo w Sopocie z metą w sopockiej marinie.

W niedzielę o godz. 10 startuje pierwszy krótki wyścig na wysokości molo w Sopocie, a zaraz po nim długi wyścig do Gdańska z metą w rejonie główek Portu Gdańsk.

Załogi ścigać się będą o Żeglarski Puchar Trójmiasta w klasach: ORC, KWR, OPEN (jachty do 7 metrów, jachty powyżej 7 do 9 metrów, jachty powyżej 9 metrów, wielokadłubowce powyżej 6 metrów) oraz klasie ENERGA DIAMANT 3000 - profesjonalnych jachtów regatowych znanych z regat Energa Sopot Match Race.

Po raz pierwszy w ramach Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta odbędą się też Regaty Samorządowców. W załodze Gdańska wystartuje między innymi żeglarz oceaniczny - Zbigniew Gutkowski. Reprezentanci miejscowości województwa pomorskiego wystartują na jachtach 3 Flotylli Okrętów im. komandora Bolesława Romanowskiego Marynarki Wojennej. Jak co roku na trasie regat podziwiać będziemy zabytkowy, przedwojenny jacht "Dana", a wśród skipperów pojawi się kapitan Andrzej Kopytko, realizujący na jachcie "True Delphia" projekt Ocean17. 

Przed nami trzy dni pełne rywalizacji na wodzie i atrakcji na lądzie. Regaty na wodach zatoki to widowiskowe wydarzenie, atrakcyjne nie tylko dla miłośników żeglowania, ale także mieszkańców. Mogą oni podziwiać jachty z lądu dzięki bliskiej odległości rozgrywek od linii brzegowej. Idealnym miejscem do obserwacji są mola: w Orłowie, Sopocie i Brzeźnie. Las masztów w marinach, trzepoczące na wietrze żagle, to imponujący widok także dla turystów.

10-litrowa beczka rumu ufundowana przez naszą redakcję dla najfajniejszej załogi Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta 2015.
10-litrowa beczka rumu ufundowana przez naszą redakcję dla najfajniejszej załogi Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta 2015. Fot. MK/trojmiasto.pl
Tradycyjnie sportowej rywalizacji na wodzie będzie towarzyszyła zabawa, w którą każdego roku chętnie angażują się załogi. Jak w poprzednich edycjach nasza redakcja ufundowała 10-litrową beczkę rumu - tym razem dla najfajniejszej załogi. Nagrodę wypełnioną trunkiem otrzyma ta drużyna, która najciekawiej wypadnie na zdjęciu. Konkurs zostanie rozstrzygnięty podczas sobotniej wieczornej imprezy integracyjnej w White Merlin w Sopocie.

- Po minięciu mety ostatniego sobotniego wyścigu, każda załoga, jeszcze na jachcie, będzie miała krótką sesję zdjęciową. Warto pomyśleć o przebraniach, nietypowej pozie, może nawet o czymś zaskakującym, jak na przykład skoki do wody. Wszystkie chwyty dozwolone, w końcu chodzi nam o dobrą zabawę. Zależy nam, aby impreza nie kojarzyła się tylko ze zmaganiami na wodzie, ale była także integracją środowiska żeglarskiego - wyjaśnia Michał Kaczorowski, redaktor naczelny Trojmiasto.pl.

W tym roku ceremonia zakończenia regat odbędzie się w Gdańsku obok Mariny przy ul. Szafarnia. Zwycięska załoga, poza trofeum, otrzyma także limitowany, niedostępny w sprzedaży zegar ścienny TAG Heuer, sprowadzony na zamówienie prosto ze Szwajcarii. Zostaną także wręczone nagrody w poszczególnych kategoriach.

Malownicze ujęcia jachtów na wodzie podczas ubiegłorocznej edycji Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta.

Opinie (8)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl