wiadomości

stat

Wędrówka do Dębu Świętopełka


Dąb Świętopełk zakiełkował w lasach kasztelanii białogardzkiej za czasów namiestnika pomorskiego i księcia gdańskiego Świętopełka II. Nikt nie przypuszczał jednak, że to niepozorne wtedy jeszcze drzewo przetrwa pomorską zawieruchę dziejową i będzie cieszyć ludzkie oko nawet w XXI wieku. Na pamiątkę lokalnego władcy z czasów szacowanych początków drzewa dąb otrzymał imię Świętopełk. Wiek dębu, w zależności od źródła, szacuje się na ok. 630-700 lat. Obecnie Świętopełk mieści się w pierwszej dziesiątce najstarszych polskich drzew. Liczy on 22 metry wysokości i 770 cm w obwodzie. Mieliśmy okazję zobaczyć go podczas naszej jesiennej wędrówki, którą zrealizowaliśmy w połowie listopada, przemierzając Krępowicki Las.Dąb Świętopełk rośnie w otulinie Krępkowickiego Lasu, który skrywa znacznie więcej ciekawych pomników przyrody oraz miejsc wartych uwagi. Wędrując ścieżką dydaktyczną, która prowadzi do wspomnianego dębu, napotkamy wiele innych okazałych drzew, wśród nich znajdują się także potężne buki. Informację o rosnących tu gatunkach oraz o ochronie tutejszej przyrody przybliżają tablice informacyjne. Mniej więcej w połowie ścieżki znajduje się też miejsce wypoczynku, które pozwala w ciekawy sposób zaaranżować np. rodzinny spacer po okolicy.

W Krępkowickim Lesie znajduje się także ciekawa wieś Krępkowice.

Dworek Myśliwski w Krępkowicach:

W Krępkowicach znajduje się zabytkowy drewniany dworek myśliwski, wzniesiony w 1926 r. Należał do hrabiów z rodziny von Osten. Powstał jako miejsce dla myśliwych, którzy zapraszani byli przez ówczesnych właścicieli wsi na polowania. Jako że tereny, na których jest dworek obfitowały w zwierzynę łowną, miejsce to było dosyć popularne. Istnieją przesłanki, że przyjeżdżał tu na polowania sam Herman Goering.

Po II wojnie światowej budynek przejęły Lasy Państwowe, przekształcając go w obiekt mieszkalny. Od końca lat dziewięćdziesiątych dworek niestety zaczął podupadać i powoli ulegał zniszczeniu. Na szczęście pojawił się pewien zapaleniec, który uratował go od ruiny i niepamięci. Tym samym historia tego miejsca ma ciąg dalszy.


>>> Obecnie jest to obiekt agroturystyczny z mnóstwem atrakcji.

W Krępkowickim Lesie znajduje się wiele różnorodnych ciekawostek, my tym razem jednak skupiliśmy się głównie na tych przyrodniczych.

Wędrówka do Dębu Świętopełka w Krępkowickim Lesie
Wędrówka do Dębu Świętopełka w Krępkowickim Lesie fot. Krzysztof Kochanowicz


Rezerwat Przyrody Karwickie Źródliska:

Jak sama nazwa podpowiada, mamy tu do czynienia z obszarem źródliskowym, który opasają ciekawe, liczące blisko 25 m wysokości, strome skarpy. Na sam wierzchołek wytyczono tu ścieżkę dydaktyczną, która umożliwia turyście zaznajomienie się z tą przyrodniczą ciekawostką. Jak dowiadujemy się z jednej z tablic, rezerwat tworzą torfowiska z licznymi przecinającymi je ciekami wodnymi, które spływają z pobliskich wysięków i wychodni warstw wodonośnych zlokalizowanych wzdłuż podstawy tutejszych zboczy. Woda, wydobywająca się ze stoków porośniętych ponad stuletnim drzewostanem bukowym, spływa i zasila lokalną rzeczkę - Unieszynkę.

Krępowicki Las jest częścią sporego obszaru leśnego należącego do Leśnictwa Cewice. Tutejsze zagajniki skrywają w sobie wiele różnorodnych ciekawostek np.: historycznych, które postaramy się wam przedstawić przy kolejnych wędrówkach.

Podsumowanie:

25-kilometrowa trasa wędrówki pokonana głównie leśnymi duktami i drogami gruntowymi w dość urozmaiconym terenie była w stanie zaspokoić nawet wprawionego w boju piechura. Jednak nie liczba kilometrów było tu głównym celem, a różnorodność otaczającej nas przyrody. Trasa wiodła wśród lasów, pól i łąk oraz przepięknych jeziorek, dzięki którym naładowaliśmy nasze akumulatory przed kolejnym tygodniem w pracy.

Kaszuby to bardzo atrakcyjny rejon dla wycieczek zarówno pieszych, jak i rowerowych, choć bardzo dobrym pomysłem na turystykę jest również spojrzenie na te przepiękne okolice z poziomu kajaka. Przez Nadleśnictwo Cewice, w którym znajduje się m.in. pokonywany przez nas Krępkowicki Las, przedziera się jedna z najbardziej wymagających rzek - Bukowina.

...z pewnością jeszcze tu wrócimy zarówno pieszo, rowerem, jak i kajakiem.

Statystyki wędrówki:

-Miejsce rozpoczęcia i zakończenia trasy: stacja kolejowa Pogorzelice
-Dystans: 25 km
-Czas wędrówki wraz z postojami: 6 godzin

>>>Mapa i ślad gps naszej trasy

Do realizacji trasy wykorzystaliśmy mapę:
"Nadleśnictwo Cewice" o skali 1: 30 000 / wyd. Eko-Kapio.pl

Wędrówkę prowadził: Krzysztof Kochanowicz [GR3miasto]GALERIA ZDJĘĆ; fot. Krzysztof Kochanowicz

Rejony te mieliśmy okazję przemierzać także na rowerach
>>>Przeczytaj także naszą relację z wypadu rowerowego Konia Trojańskiego

Kolejny wypad turystyczny już niedługo, do zobaczenia na szlaku !

Info:

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych
Co chwilę mamy nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego też nie sposób się z nami nudzić. Jesteśmy aktywni przez cały rok kalendarzowy, niezależnie od pogody. Jeździmy na rowerach, wędrujemy, pływamy na kajakach i wiele innych. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas!

>>> Grupa Rowerowa 3miasto

O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3miasto.
Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami.
Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com

Opinie (24) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl