wiadomości

Wędrówka doliną potoku Cedronu

Migawki z wędrówki wzdłuż potoku Cedronu
Migawki z wędrówki wzdłuż potoku Cedronu fot. Krzysztof Kochanowicz

Trójmiejski Park Krajobrazowy to nie tylko kompleks otaczający naszą aglomerację. Obszar otaczających nas lasów sięga aż po Wejherowo, dlatego też warto niekiedy oddalić się nieco od cywilizacji i spenetrować urocze jego zakątki. Podczas naszych wędrówek oraz wycieczek rowerowych niejednokrotnie mieliśmy okazję zapoznać się z różnymi jego ciekawostkami. Tym razem postanowiliśmy udać się na wycieczkę wzdłuż malowniczo wijącego się Potoku Cedronu.Cedron to drobna struga wypływająca z jeziora Wyspowo i wpadająca do rzeki Redy. Potok, zwany dawniej rzeką Białą, nazwany został Cedronem na cześć niewielkiego, okresowo pojawiającego się strumienia płynącego doliną o tej samej nazwie, położonej między wzgórzem świątynnym w Jerozolimie a Górą Oliwną (często wymienianego w Biblii). Według legend nazwę Cedron nadał tej rzece założyciel miasta Wejherowo - Jakub Wejher podczas tworzenia Kalwarii Wejherowskiej, przez którą ta rzeka przepływa. Największymi dopływami Cedronu są: Stróżka, Grzebnica i Potok Pętkowicki. Potok ten przez znaczną część swojego biegu płynie głęboko wcinającą się, malowniczą doliną na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, którą właśnie mieliśmy okazję pokonać.

Pomimo że zimą potok jest zamarznięty, to najpiękniejsze widoki są tu właśnie pod koniec "białego sezonu", kiedy to ze zboczy doliny ginie już śnieg, a lód na rzece tworzy przepiękne, barwne kontrasty, niczym lodowa ścieżka wijąca się przez las.

Statystyki wędrówki:

- Całkowity dystans: 18,5 km
- Łączny czas wędrówki: 4h16min
- Średnia prędkość: 4,32 km/h
- Przewyższenia: 205,24 m 

Kliknij na mapę i zapoznaj się ze szczegółami trasy mat. Traseo.pl / Openstreetmap.org


Wyrusz naszym tropem:

Wycieczkę wzdłuż potoku Cedronu rozpoczęliśmy w Wejherowie, spod dworca kolejowego, gdzie obraliśmy także rozpoczynający się w tym miejscu pieszy szlak czerwony. Szlak ten nie jest nam obcy. Niejednokrotnie pokonaliśmy go chociażby na rowerach.

Tym razem jednak udaliśmy się nim pieszo. W pierwszych kilometrach szlak obrazuje najpiękniejsze zakątki miasta Wejhera, m.in. Rynek Miejski a także Pałac Przebendowskich i Keyserlingków, znajdujący się w malowniczym Parku im. A.Majkowskiego, który także niejednokrotnie odwiedzaliśmy, chociażby podczas wycieczki rowerowej po pałacach i dworach Północnych Kaszub.

Kolejne kilometry naszej wędrówki wiodły przez Trójmiejski Park Krajobrazowy Doliną Cedronu. Prócz malowniczych widoków, które rozpościerały się na wijący się w dolinie potok, warto wyróżnić jedno z miejsc wypoczynkowych, które znajduje się w osadzie Młynki. Potok przepływa tu przez kilka stawów, tworząc maleńkie kaskady. To wspaniałe miejsce na wypoczynek.

Znad Jeziora Wyspowo, z którego to wypływa potok Cedronu pożegnaliśmy się z wcześniej wspomnianym, pieszym Szlakiem Wejherowskim i po zatoczeniu koła wokół jeziora odbiliśmy na wiodący tędy niebieski szlak rowerowy łączący Lębork z Trójmiastem.

Za Zbychowem jednak odbiliśmy na oznakowany kolorem czarnym pieszy Szlak Zagórskiej Strugi, który podczas ostatnich lat mieliśmy okazję pokonać zarówno rowerem, jak i pieszo.

Pokonując liczne wzgórza dotarliśmy nim do Rumi, gdzie na deser wdrapaliśmy się na Górę Markowca, której szczyt wznosi się na 92 m n.p.m. Wzniesienie to dominuje nad zachodnimi granicami miasta, a także nad doliną Zagórskiej Strugi i całą Pradoliną Redy-Łeby. Nazwa pochodzi od właściciela góry, którym był Franc Markowc, a następnie Stefan Markowc.

Góra Markowca kryje w sobie wiele tajemnic, o których opowiedział nam nasz grupowy kolega - Jarosław Grochowski. Od początku wojny wzgórze było dość mocno fortyfikowane przez Niemców. Na szczycie umieścili baterię przeciwlotniczą obrony Gdyni z 4 lub 5 działami kalibru 105 wyposażoną w żelbetowe stanowisko radaru kierowania ogniem artylerii plot typu FuMG 39 T D Würzburg, betonowe podstawy dział i resztki schronów oglądać można do dziś.

W Rumi zakończyliśmy naszą wycieczkę, której marszruta wyniosła 18,5 km.

Wycieczkę prowadzili: Krzysztof Kochanowicz i Jarosław Grochowski [GR3miasto]Dziękujemy wszystkim za zainteresowanie i zapraszamy na kolejne wypady!

Pomysł wędrówek weekendowych oraz tych w tygodniu po pracy:

Spacery i wędrówki są uzupełnieniem proponowanych przez grupę wypadów rowerowych. Przykładem powyższej relacji, raz w środku tygodnia Grupa Rowerowa 3miasto wybiera się na krótki, ale dość intensywny wypad pieszy po pracy. Trasa zwykle oscyluje między 12 a 18 km, a jej czas do 4 godzin. Dłuższe wypady piesze grupa organizuje głównie w weekendy poza głównym sezonem rowerowym. Wszystko zależy jednak od chęci i możliwości. Jesienią i zimą częściej organizowane są tzw. "żwawe marsze i wędrówki", zaś przez wiosnę i lato wypady rowerowe.

Info:

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych

Mamy co chwila nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, nie sposób się z nami nudzić. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas, to nic nie kosztuje!

O naszych inicjatywach, wypadach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie się do listy sympatyków GR3. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami.
Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com


Zajrzyj i dowiedz się, gdzie w najbliższym czasie wybiera się Grupa Rowerowa 3miasto

Opinie (20) 5 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl