- 1 Wynajem quadów. Gdzie i za ile? (13 opinii)
- 2 Pierwszy weekend jesieni dla aktywnych (11 opinii)
- 3 Drogi rowerowe jak ulice w Bangkoku (79 opinii)
- 4 Dopiero był remont, a już będzie impreza (37 opinii)
- 5 Górne tarasy leśne na rowerze (44 opinie)
- 6 Ćwiczyli jogę w sali pełnej szczeniaków (111 opinii)
Wędrówka na Krzyżową Górę
Pomimo coraz większych wycinek prowadzonych w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, nadal to teren pełen tajemniczych zakamarków, gdzie warto wybrać się na krótki, bądź dłuższy spacer. Niezliczona kombinacja tras pozwala nam wędrować o każdej porze roku - czy to za dnia, czy po zmroku. W lasach trójmiasta znajdziemy wiele ciekawostek, a wśród nich całą masę stromych wzniesień, na które warto się wdrapać. Do większości tych miejsc dostać się można szlakami turystycznymi, a jeśli komuś już one zbrzydły, wybrać się można inną dowolną ścieżką, bądź też na azymut. Wiele tutejszych wzniesień sięga nawet 200 m n.p.m. więc żeby nie było, nad morzem wcale nie jest tak płasko!
Wędrówka na Krzyżową Górę:
Krzyżowa Góra, to wzniesienie, którego szczyt liczy 183,3 m n.p.m. Góra znajduje się w okolicy gdyńskich osiedli: Chwarzno i Wiczlino. Najłatwiej dotrzeć tam wędrując oznakowanym kolorem czarnym, pieszym Szlakiem Zagórskiej Strugi. Szlak ten niejednokrotnie mieliśmy okazję pokonać w całości zarówno pieszo jak i rowerem.
Opis naszej wędrówki i wrażenia:
Krzyżowa Góra była głównym celem jednej z naszych tzw. wędrówek po pracy. Tym razem początek i koniec trasy miał miejsce w Gdyni Głównej, a pokonana pętla prowadziła między osiedlami, zahaczając o nie tylko w niewielkim stopniu.
Chcąc jak najszybciej zagłębić się w leśnej gęstwinie, wędrówkę rozpoczynamy od ul. Wolności, skąd przedostajemy się na oznakowany kolorem żółtym, pieszy Szlak Trójmiejski. W pierwszej fazie wędrówka tym szlakiem jest dość urozmaicona, wszak mamy do pokonania sporo stromych wzniesień. Każde podejście i zejście powodują, że powoli ustają gwarne rozmowy i chichoty, pojawia się większe skupienie i obserwacja terenu, co by nie "zaliczyć orła". Warto też mieć ze sobą coś do picia, co by zupełnie nie zaschło już w gardle. Trasą tą docieramy w okolice Witomina. Chcąc przeciąć osiedle w najwęższym punkcie i mieć jak najmniej do czynienia z cywilizacją przechodzimy przez nie ulicami: Sosnową i Promienną, po czym ponownie zagłębiamy się w lesie.
Za Witominem porzucamy nieco oznakowane szlaki i wędrujemy węższymi duktami na azymut. W oparciu o mapę i kompas udaje się nam dotrzeć do Doliny Kaczego Potoku i Rezerwatu Przyrody Kacze Łęgi. Obieramy także wiodący w okolicy, oznakowany kolorem czerwonym pieszy Szlak Wejherowski, którym chwilę później przedostajemy się przez Potok Źródła Marii, a także docieramy na oznakowany kolorem czarnym, pieszy Szlak Zagórskiej Strugi, który to doprowadza nas do celu naszej wędrówki.
Szlak Zagórskiej Strugi podobnie jak Szlak Trójmiejski pokonuje wiele wzgórz, na szczęście o wiele mniej stromych i wymagających. W Dąbrowie, za przejściem pod obwodnicą, szlak wije się w leśnej gęstwinie, powoli pnąc się ku Krzyżowej Górze. Podejście jest jednak stopniowe i dość długie, co umożliwia rozłożyć siły i pokonać je bez większego trudu. Na szczycie góry ustawiono tabliczkę z jej nazwą oraz wysokością, co daje choć namiastkę górskich wędrówek i wspinaczek na tamtejsze szczyty.
Na Krzyżowej Górze robimy małą przerwę, po czym ruszamy w drogę powrotną. Chcąc ją nieco skrócić częściej wędrujemy na azymut, bądź nieoznakowanymi ścieżkami. Tak też dostajemy się do przesmyku pod obwodnicą, którędy wiedzie także wcześniej wspomniany, żółty Szlak Trójmiejski. Z powrotem, niemalże aż po przepust pod ul. Chwarznieńską jest on naszym wyznacznikiem. Żeby jednak nie wracać tą samą drogą obieramy szeroki dukt, którym wiedzie oznakowany kolorem zielonym rowerowy szlak łącznikowy z Gdyni Chwarzna do Gdyni Głównej.
Nasza pętla liczy 20 km, jednak kilometr kilometrowi nie równy !
Pamiętajcie, że interwałowa wędrówka po lesie, to nie to samo co spacer po nadmorskim deptaku ;)
Statystyki spaceru:
- Całkowity dystans: 20 km
- Łączny czas marszu: 4 godziny
- Średnia prędkość marszu wraz z postojami: 4,75 km/h
Mapa i ślad gps pokonanej trasy
Wędrówkę prowadził: Krzysztof Kochanowicz [GR3miasto]
Pomysł "wędrówek po pracy":
Są one uzupełnieniem proponowanych przez Grupę Rowerową 3miasto wypadów rowerowych, organizowanych głównie w weekendy. Przykładem powyższej relacji, raz w środku tygodnia grupa wybiera się na wypad pieszy po trójmiejskich lasach. Trasa wiedzie często licznymi wzniesieniami, a dystans nie przekracza 20 km. Wieczorne wędrówki trwają do 4 godzin, w zależności od chęci i możliwości organizatorów.
Info:
Co chwilę mamy nowe pomysły, które realizujemy w wolnym czasie: czy to po pracy, czy w wolny weekend, dlatego też nie sposób się z nami nudzić. Jeśli więc masz ochotę bawić się razem z nami, nie zastanawiaj się dłużej. Dołącz do nas, to nic nie kosztuje!
O naszych inicjatywach, rajdach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając naszą stronę internetową. Możesz też napisać maila z prośbą o przyłączenie do listy sympatyków GR3. Wtedy zawsze będziesz na bieżąco ze wszelkimi newsami. Kontakt e-mail: gr3miasto@gmail.com
Zajrzyj tutaj, by dowiedzieć się, gdzie w najbliższym czasie wybiera się Grupa Rowerowa 3miasto
Opinie (17) ponad 10 zablokowanych
-
2015-03-12 08:41
To była świetna wędrówka (2)
I w końcu udało się przekroczyć 20 km ;)
- 22 1
-
2015-03-12 09:20
(1)
Komu się udało, temu się udało :)
- 21 3
-
2015-03-12 09:47
Cóż, trening czyni mistrza :)
Regularnie wędrując z grupą moja kondycja poprawiła się przez rok. Jeszcze rok temu nie odpadałem na trasach 10-12 km. Teraz jestem w stanie przejść nawet i 20 km, a na trasy poniżej 15 km dociążam plecak.
ps. Polecam te wędrówki szczególnie tym, którzy chcą przygotować się do letnich, pieszych wypraw. Regularne chodzenie, poznawanie nowych miejsc w najbliższej okolicy też przynosi wiele satysfakcji. A przeglądając relacje nie było jeszcze trasy, która powtórzyłaby się.- 5 15
-
2015-03-12 09:43
(3)
Ale wycieczka!!!
- 7 2
-
2015-03-13 02:58
uf, w końcu! (2)
- 20 0
-
2015-03-13 23:05
I dobrze, że było ciężko (1)
Przynajmniej jak w regulaminie: nie było marud ;)))
Do następnego!- 2 14
-
2015-03-15 10:47
marudzenie bywa pożytecznym, choć mało wdzięcznym zajęciem, ale w końcu przynosi pozytywne efekty
- 18 0
-
2015-03-12 13:14
Donas (1)
Nie tak daleko od Krzyżowej jest góra Donas. Też warto na nią podejść.
- 14 1
-
2015-03-12 13:23
Już byliśmy...i to kilkakrotnie
Zarówno nocą, jak i za dnia. Szkoda, że w nocy wieża jest zamknięta ;(
- 5 18
-
2015-03-12 13:24
Super trasa
Idę :)
- 3 12
-
2015-03-12 22:08
Autor do tablicy... (4)
...a może, panie Kochanowicz pozbędzie się pan uprzedzeń i wreszcie przyzna, że to dzięki racjonalnej gospodarce trójmiejskich leśników i koniecznym wycinkom w lesie może pan chodzić po tym lesie, do którego w innej sytuacji nawet by pan nie wcisnął się na 10 metrów? ...z fotek wynika, że znów po nocy w lesie się szwędacie - a zwierząt, które wtedy pokarmu szukają wam nie żal?
- 0 30
-
2015-03-12 23:06
Dzięki racjonalnej gospodarce? (1)
Słaby żart.. szkoda kończyć, albo nawet zaczynać.
- 24 1
-
2015-03-13 09:09
Zwierzęta z tego lasu już dawno spier***
A wszystko przez tych poje*** leśników !
I tyle w temacie.- 21 1
-
2015-03-15 11:41
a tymczasem śledczy wyliczyli,
że koło 90 wilków żyje na Pomorzu
- 16 0
-
2015-07-20 12:21
W TPK brakuje racjonalnej gospodarki leśnej
Jest ona nastawiona na zysk, stąd brakuje starodrzewów, niszczona jest ściółka, dewastowane leśne dukty itp. Leśnicy stracili twarz i próbują ją odzyskać, tak jak utracony certyfikat FSC. Ale to trudna droga i bez współpracy ze społeczeństwem niemożliwa. Niemożliwa bez wiedzy o bioróżnorodności TPK i sposobowi ochrony najcenniejszych siedlisk. Czy ktoś słyszał, aby leśnik zgłosił jakieś drzewo jako pomnik przyrody? Nie znam takiego przypadku, a żyję ponad 50 lat.
- 0 0
-
2015-03-12 23:08
Takie tabliczki z nazwami szczytów, oraz dolinpowinny stać częściej, szczególnie na szlakach turystycznych i drogach leśnych. (1)
- 1 19
-
2015-03-17 10:56
słoneczne okulary
by się przydały
- 8 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.