• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Wędrówka szlakiem Wzgórz Szymbarskich

Krzysztof Kochanowicz
14 stycznia 2012 (artykuł sprzed 10 lat) 
Trójmiejski Park Krajobrazowy to wspaniałe miejsce na spacery i wędrówki piesze Trójmiejski Park Krajobrazowy to wspaniałe miejsce na spacery i wędrówki piesze

Szlak Wzgórz Szymbarskich, to jeden z najdłuższych szlaków rejonu gdańskiego i jednocześnie jeden z tych, które wychodzi z naszej aglomeracji w kierunku centralnej części wysoczyzny Pojezierza Kaszubskiego. Ponad 120 kilometrowa trasa rozpoczyna się w Sopocie, a kończy w Sierakowicach przemierzając Trójmiejski Park Krajobrazowy oraz jak sama nazwa mówi Wzgórza Szymbarskie, które ze swą kulminacją - Wieżycą są nie tylko najwyżej położonym miejscem na Kaszubach ale i na całym Niżu Środkowoeuropejskim. Pokonanie całej trasy, czy to pieszo, czy rowerem to nie lada wyczyn. My jednak, tym razem chcemy skupić się przede wszystkim na jego przebiegu przez nasze lokalne okolice, czyli Trójmiejski Park Krajobrazowy.Długość całego szlaku: 122,6 km

Długość szlaku na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego: 15,3 km

Opis przebiegu szlaku na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego:

Szlak rozpoczyna się w Sopocie przy ul. 1-go Maja nieopodal wyjścia z tunelu pod Aleją Niepodległości, a następnie kieruje się w górę ulicy aż do stawu Morskie Oko, przy którym mieści się góralska chata - Restauracja "Harnaś". Chwilę później kończy się chodnik i zaczyna leśna ścieżka, którą po schodkach wchodzimy do lasu. Z minuty na minutę cichnie gwar, słychać jedynie szum wiatru i kołyszące się korony drzew Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Czym bardziej zagłębiamy się w lesie, tym i powietrze bardziej rześkie. Osobiście uwielbiam to uczucie...

Mijamy z prawej pomnik poświęcony żołnierzom Armii Radzieckiej a następnie Operę Leśną. Za leśną sceną muzyczną, szlak skręca w lewo i wspina się na Łysą Górę o otwartym stoku pochylonym na południowy wschód. Z jej szczytu rozpościera się przepiękna panorama na miasto oraz Zatokę Gdańską. Przy pięknej pogodzie, na horyzoncie dostrzec można Mierzeję Helską.

Następnie szlak prowadzi ku Małej Gwieździe, czyli skrzyżowaniu szlaków spacerowych, biegowych i rowerowych. Przy krzyżówce znajdują drogowskazy informujące o przebytej trasie oraz kilometrażu, który został przed nami. To również dobra chwila, na krótki odpoczynek, łyk ciepłej herbaty lub czegoś zimnego, wg uznania. Dalej kierujemy się Drogą Wielkokacką i docieramy nią do Doliny Świemirowskiej i ulicy Reja, którą pod katem treningów, szczególnie upodobali sobie rowerzyści szosowi. Tutaj szlak udaje się w prawo w górę doliny wzdłuż ogródków działkowych i zaraz między nimi schodzi w lewo, by wkrótce wznoszącą się trasą wydostać się na Drogę Nadleśniczych, po czym kieruje się ku dolinie Potoku Rynarzewskiego.

Nieopodal leśniczówki Renuszewo dochodzimy do ul. Spacerowej, która łączy Oliwę z Osową. Ulica jest dość ruchliwa, dlatego też należy zachować w tym miejscu szczególną ostrożność. Po przedostaniu się na drugą stronę szosy, kontynuujemy wycieczkę pokonując liczne wzniesienia, aż do Dolin Świeżej Wody i Ewy, gdzie w obrębie koryta Prochowego Potoku znajduje się rezerwat przyrody. Utworzony w 1983 roku Rezerwat "Źródliska w Dolinie Ewy", chroni naturalne źródliskowe zbiorowiska roślinne, zwłaszcza łęgowe, ziołoroślowe i szuwarowe, w tym rzadko spotykany na niżu szuwar manny gajowej.
Pokonując rezerwat, szlak zaczyna piąć się w górę, najpierw łagodnie, potem ostro na Wzniesienie Marii. Nieopodal, na zboczu góry można poszukać słynnego głazu narzutowego, zwanego "Kamienną Twarzą". My jednak chcąc wędrówkę zakończyć przed zmrokiem, nie zatrzymywaliśmy się. Na szczycie, szlak Wzgórz Szymbarskich spotyka się z żółtym, szlakiem Trójmiejskim. Na kolejnym odcinku wiodą one razem schodząc ostrymi zakrętami do Drogi Marnych Mostów, gdzie się rozchodzą - żółty odbija w prawo, a czarny w lewo. Przed dotarciem do tzw. Mościsk warto kilka chwil poświęcić starej, oliwskiej skoczni narciarskiej, którą nie sposób pominąć. Niegdyś był największy tego typu obiekt na Pomorzu, z rozbiegiem o długości 10 metrów. Jeszcze w latach 50-tych odbywały się na niej zawody sportowe, lecz dzisiaj po drewnianej konstrukcji pozostały jedynie wspomnienia i stare fotografie.

 • na szlaku Wzgórz Szymbarskich
 • na szczycie Wzniesienia Marii
 • ślady po dawnej skoczni narciarskiej
 • Nasza wesoła grupka
 • stawy w Dolinie Radości w Oliwie
 • Chwila odpoczynku


Następnie, po dotarciu do Młyńskiej Drogi szlak skręca w prawo, by podążać w górę Potoku Oliwskiego. W rejonie zabudowań ulicy Bytowskiej 6 a wśród nich budynku dawnego nadleśnictwa Oliwa szlak dociera do mostku nad potokiem przy stawie, za którym wychodzi na asfaltową drogę i skręca w lewo a potem zaraz ponownie - tym razem w prawo - w kierunku lasu. Mija budyneczek ujęcia oraz stacji uzdatniania wody i podąża w górę na wierzchowinę, gdzie spotyka inny pieszy szlak Kartuski. Szlak, którym podążamy nie wykorzystuje jednak żadnej z dróg, którymi podąża szlak niebieski, tylko kieruje w dół, do asfaltowej drogi leśnej biegnącej do Doliny Bobrów, którą płynie początkowy odcinek Potoku Oliwskiego. Odcinek ten zwykle jest dość bagnisty, dlatego wędrując nim trzeba uważać, gdzie stawiać nogi, co by nie zgubić butów;)

Idzie tak na południe około 500 m po czym zbliża się do końcowej granicy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego prowadząc Drogą Matarniańską do Pionierów oraz tzw. Trawiastej Drogi, gdzie na krótkim odcinku ponownie łączy się z szlakiem Trójmiejskim. Tu również kończymy naszą wędrówkę i przygodę z szlakiem Wzgórz Szymbarskich.

Ciekawe miejsca do odwiedzenia na szlaku:

-Łysa Góra w Sopocie
-Rezerwat Przyrody "Źródliska w Dolinie Ewy"
-Głaz narzutowy "Kamienna Twarz"
-Stara skocznia narciarska w Oliwie
-Pomnik przyrody, ogromna sosna, zwana "Kochanką Dominika"

Zobacz trasę Zobacz trasę
Podsumowanie:

Szlak Wzgórz Szymbarskich na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego przemierza liczne wzgórza morenowe, jednak pokonanie ich nie jest specjalnie trudne. Na swym ponad 15-kilometrowym odcinku, większość to dość szerokie drogi, dlatego też poruszanie się z kijami nordic walking, to prawdziwa przyjemność. Jednak wcale nie jest powiedziane, że będą nam one przeszkadzać w poruszaniu się znacznie węższymi duktami. Tam gdzie szlak wiedzie zboczem, kije pomogą nam w utrzymaniu równowagi i sprawią, że będziemy czuli się znacznie pewniej niż w przypadku tradycyjnego trekkingu.


Wypad prowadzili: Krzysztof Kochanowicz i Piotr Bartoszewicz [GR3miasto]


Przeczytaj również artykuł o  "szlakach pieszych w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym"
oraz relację z przebycia całego szlaku Wzgórz Szymbarskich rowerem.

Dołącz do ludzi pozytywnie zakręconych
O naszych inicjatywach, rajdach i wycieczkach dowiesz się regularnie odwiedzając Portal Trojmiasto.pl lub wpisując się na listę sympatyków naszej grupy. Jeśli chcesz być na bieżąco informowany co organizujemy, napisz do nas e-mail: gr3miasto@gmail.com

Opinie (11) ponad 20 zablokowanych

 • Żyjemy w pięknym miejscu! (3)

  • 32 0

  • Taaaak (1)

   To sie tam przejdź i zobacz co z lasem zrobili leśnicy. To już nie jest las, to miejsce śmeirci lasu w imię tzw. gospodarki leśnej, czyli wycinki wszystkiego, żeby było taniej. Kiedys leśniczy pielęgnował las, a dizsiaj niszczy to, o co dbali jego poprzednicy. Po tej bandzie zostaną nędzne resztki takie same jak w Amazonii. Tyle tylko, że na tej glebie las się nie odrodzi tak szybko, bo to gleba kwaśna i tu trzeba czasu. Ciekawe co ta banda weźmie pod siekierę, jak wytną lasy oliwskie, sopockie i wejherowskie.

   • 4 10

   • W naszym kraju każdy jest specjalistą od wszystkiego,

    Ty również jesteś specjalista leśnik. Wszystko wiesz. :|

    • 5 3

  • szkoda, że nas wkoło trują

   • 2 3

 • Bardzo dobry artykuł!

  Cudowne jest to Trójmiasto!!!!!

  • 9 1

 • Szerokiej drogi...

  • 6 0

 • (1)

  Fajna sprawa, właśnie na czarnym szlaku trenowałem w zeszłym roku przed Głównym Szlakiem Sudeckim. W plecaku miałem 11 kg obciążenia w postaci... folderów z biur turystycznych:) Ale na terenie TPK ostrzejszy wydaje się szlak zielony, niektóre podejścia są naprawdę wymagające. Pozdrowionka!

  • 5 2

  • Zrobimy go niebawem...

   ...nie mamy tak dużej wprawy w wędrówkach pieszych, co w jeździe na rowerze, dlatego też pokonujemy różne trasy stopniowo, po trochu zwiększając dystans lub trudność terenu. Jednak szlaki Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego to dobry trening przed wypadem w góry!
   PozdRower

   • 4 1

 • "Szlak Wzgórz Szymbarskich na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego przemierza liczne wzgórza morenowe..." (1)

  Daję głowę, że na terenie TPK nie ma wzgórz morenowych, czyli moren czołowych. Dopiero koło Chwaszczyna mamy do czynienia z takimi formami geomorfologicznymi, np. Studencka Góra. Morena czołowa to Wzgórza Szymbarskie, które leżą w innym parku krajobrazowym.
  Pozdrawiam dreptusiów

  • 1 7

  • moreny na obszarze TPK to moreny denne; najbliższa morena czołowa to Góra Donas.

   • 4 0

 • W Norwegii, gdzie obecnie mieszkam z kijkami chodzą i młodzi i starsi...

  ...i nikt im tego nie wytyka. Polska to dziwny kraj. Jak tylko pojawia sie nowe hobby, wszyscy wszystko i wszystkich krytykuja, co za spoleczenstwo. Dlatego pomimo, że to piekny kraj nie chce mi się do niego wracac. W Bergen wielu młodych ludzi uprawia nordic walking i nic w tym nadzwyczajnego czy dziwnego! Nie wytyka sie tego, anie nie porownuje ze to hobby dla starszyzny.

  • 8 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Liga Harpagana etap 2

impreza na orientację, trening

Mikołajki na rolkach

bal, dancing, pokaz

Mikołajkowe Rollerdisco

dancing, zajęcia rekreacyjne

Forum

Najczęściej czytane