wiadomości

Można już żeglować bez ograniczeń. Ćwiczenia, które pozwolą wrócić do windsurfingu

Najnowszy artukuł na ten temat

Gdy nie masz czasu na spacery. Ile kroków dziennie dla zdrowia?

Sezon dla windsurferów rozpocznie się niebawem.
Sezon dla windsurferów rozpocznie się niebawem. fot. MM_Foto

20 kwietnia otwarte zostały plaże, a tym samym nie ma żadnych przeszkód, aby wróciła żegluga, a także windsurfing i kitesurfing. Pierwsi śmiałkowie już ruszyli na wody Zatoce Gdańskiej. Po długiej przerwie zimowej warto jednak przygotować ciało i rozciągnąć mięśnie, by uniknąć kontuzji. Przedstawiamy zestaw ćwiczeń, które powinniśmy wykonywać codziennie przynajmniej przez 15-20 minut.Windsurfing w TrójmieścieCzy próbowałe(a)ś windsurfingu?

robię to regularnie 20%
tak, ale nie pływam zbyt często 31%
tak, ale to nie dla mnie 10%
nie, ale chętnie spróbuję 12%
nie i nie zamierzam 27%
zakończona Łącznie głosów: 169
Sezon żeglarski można już oficjalnie rozpocząć. Wraz ze zniesieniem części ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa, miłośnicy tej dyscypliny sportu mogą bez żadnych ograniczyć ruszać na wodę.

Plaże zostały otwarte, a Urząd Morski w Gdyni nie widzi przeciwwskazań, by nie móc korzystać z akwenów wodnych. To doskonała wiadomość także dla amatorów windsurfingu i kitesurfingu.

- Nie mamy konkretnych wytycznych, ale jeśli możemy korzystać z plaży, to uprawianie windsurfingu czy kitesurfingu pozostaje kwestią indywidualną - informuje nas przedstawiciel z Urzędu Morskiego w Gdyni.
Zanim jednak ruszymy z deską i żaglem bądź deską i latawcem na wodę, warto odpowiednio przygotować się do premierowego w roku żeglowania. Wszak wiele osób ostatni kontakt z deską miało jeszcze we wrześniu czy październiku ubiegłego roku. Musimy wiedzieć, że u surferów pracują wszystkie mięśnie, dlatego ich sprawność decyduje o prawidłowej ruchomości stawów. W innym przypadku musimy liczyć się z urazami lub kontuzjami.

Można trenować na świeżym powietrzu- Warto przeprowadzić solidną rozgrzewkę i zrobić ogólne przygotowanie rozwojowe przed pierwszym pływaniem po przerwie. Organizm musi być gotowy na wysiłek fizyczny, żebyśmy za szybko nie złapali zadyszki, nie narobili sobie szkód w organizmie w postaci, np. zakwasów. Nie powinno się nam coś takiego przytrafić, jeśli będziemy dobrze porozciągani - dyplomowany trener gimnastyki sportowej Grzegorz Kunicki ze szkoły windsurfingu i kitesurfingu Mega Surf.
Trening dla przeciętnego windsurfera nie jest wymagający, ale potrzebny. Wystarczy codziennie poćwiczyć przez 15-20 minut. Trzeba pamiętać, że masa nie pomaga, bo każde 10 kilogramów w przeliczeniu przekłada się na metr kwadratowy żagla.

Ćwiczenia na kręgosłup dla pracujących przy biurku i nie tylko- Ćwiczenia trzeba dostosować do własnych możliwości. Trening ma pomóc nam rozruszać się i wrócić do ćwiczeń fizycznych. Po pierwszym pływaniu będziemy czuli się, jakby ktoś oklepał nas wiosłem, dlatego im lepiej będziemy przygotowani, tym mniej będzie bolało później -
Jak się okazuje, dobrym rozwiązaniem w przypadku rozgrzewki windsurferów są ćwiczenia gimnastyczne. Naturalnie zaczynamy od trzyminutowego truchtu, a następnie dokładamy kolejne elementy:

 1. opuszczania rąk do ziemi (na zmianę raz lewa, raz prawa, 30 s.)
 2. krążenia ramion (lewa, prawa, obie do przodu, do tyłu, na końcu krążenia obiema rękami w przeciwnych kierunkach, 30 sek.);
 3. bieg tyłem (30 sek.)
 4. bieg skrzyżny lewym bokiem do kierunku biegu, następnie prawym (30 sek.)
 5. podskoki z naprzemiennymi wymachami rąk w górę i unoszeniem kolan (30 sek.)


Domowy trening na rozruchNastępnym krokiem będą ćwiczenia w marszu: wyciągnięcie rąk do przodu i naprzemienne wymachy nogą z dotknięciem palcami stopy do dłoni. Potem przechodzimy już do ćwiczeń w miejscu

 1. skrętoskłony - opad tułowia do przodu, ręce w bok, skręty tułowia zamachem rąk (8-10 powtórzeń)
 2. krążenia biodrami raz w jedną, raz w drugą stronę (8-10 powtórzeń)
 3. krążenia kolan (do środka, na zewnątrz, razem w obie strony, 8-10 powtórzeń)
 4. krążenia nadgarstków i w stawach skokowych (8-10 powtórzeń)
 5. przysiady (8-10 powtórzeń)


Trening całego ciała w parachNie zaszkodzą również ćwiczenia siłowe. Do tego przydać może się również m.in. drążek.

 1. pompki
 2. brzuszki
 3. brzuszki skośne
 4. nożyce pionowe w leżeniu na brzuchu
 5. deska (30 sek.)


Trening z gumami oporowymiIstotna jest również kondycja, ale również przygotowanie ogólnorozwojowe.

- Skorzystajmy z rowerka stacjonarnego, jeśli mamy go pod ręką. Przyda się też m.in. trickboard lub "półpiłka". Pomogą one w wzmocnieniu mięśni stabilizujących posturę. Dzięki nim będziemy mogli prawidłowo utrzymać postawę. To jest mało widoczne, ale za to bardzo ważne - tłumaczy Kunicki.

Trening z garnkiem i książkami. Domowy zestaw ćwiczeńOpinie (14) 2 zablokowane

 • Plywanie (2)

  Teraz najedzie się zakażonych z całego kraju tak że tego nie powstrzyma nikt. Po trupach do wybórw.

  • 4 17

  • (1)

   A gdzie beda mieszkac ?

   • 0 1

   • Wynajem długoterminowy

    Oficjalnie wynajmuje się na pół roku - nie ma zakazu w czasie epidemii - a mieszka 5 dni i płaci za 5 dni. Polak potrafi.

    • 2 0

 • Przerwa w paranicznych zakazach (1)

  Miliony żeglarzy spotykały się na morzu pili,bawili się i zarażali innych,a teraz będą to robili dalej,zaraz dzwonię do prezesa to narażanie zdrowia

  • 3 8

  • Prezio zaplanował i oczekuje ''lądowania '' ,Polacy to nie jego bajka ,tak od zawsze .

   • 0 1

 • (2)

  Można tylko zapytać jak w piosence "Po co nam to było?". i**otyczne zakazy z których wycofują się rakiem. Miliony Polaków codziennie rano normalnie zapiep**ają do pracy i zasuwają nie patrząc na koronawirusy. Bez tego reszta "zostań w domu" nie miała by co żreć , o prądzie , wodzie ,komunikacji, kurierach, wywiezieniu ich śmieci nie wspominając. Pracują normalnie zakłady produkcyjne i budownictwo. Służba zdrowia ponadto. Nagle gdy wyjdą po robocie na powietrze czy wypłyną na wodę staja się groźni dla śmierdzących leni co to tylko z pieskiem w domku.

  • 21 3

  • Też to zauważyłem

   najbardziej boją się tacy, co są i tak najmniej narażeni, w tym moja teściowa, której buty to są potrzebne chyba tylko na święta :) Oczywiście wysyła x razy "tylko zostańcie w domu" a za 30 minut, żeby jej zakupy zrobić xD

   • 2 0

  • dlatego ja olełaem te zakazy i zylem jak do tej pory, nikt z baranów z warszawy nie bedzie mi mowic co mam robic bo niby sie nagle znaja na wirusach :) hue hue śmieszne

   • 0 0

 • A co woda już wyzdrowiała?

  i**otyczne zakazy

  • 5 2

 • (2)

  Czyli mogę już pływać i lansować się na moim jachcie?

  • 3 2

  • wiedza

   nie wypowiadaj się na temat, o którym nie masz zielonego pojęcia. lansować to się można w aucie za pół bańki. na jacht, a tym bardziej na windsurfing nie wejdziesz bez umiejętności czyli pasji. kolejność jest taka.... najpierw musisz mieć pasję, potem niestety pieniądze. nie znam nikogo kto pływa dla lansu.

   • 4 0

  • Możesz się już obudzić. To na pewno.

   • 0 0

 • hty z załogami mogą pływać.

  • 0 0

 • plywanie zarazanie

  Znowu beda plywac i lansowac sie oraz zarazac wszystkich. Powinny zamknac na stale dostep do morza

  • 0 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl