• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Wręczono Kolosy za podróże i wyczyny 2012 r.

Borys Kossakowski
11 marca 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Specjalne nagrody dla seniorów na Kolosach w Gdyni
Nagrodzeni podróżnicy. Nagrodzeni podróżnicy.

W Gdyni wręczono Kolosy 2012 - nagrody dla podróżników, alpinistów i żeglarzy. Impreza po raz kolejny przyciągnęła tłumy. W niedzielę po południu trzeba było czekać kilka godzin na wejście do Hali Gdynia.1. Nagroda FotoGlob. "Dzielić skórę na łososiu". 1. Nagroda FotoGlob. "Dzielić skórę na łososiu".
Grand Prix wystawy FotoGlob: "Streets of Lhatse" - Jacek Falmor. Grand Prix wystawy FotoGlob: "Streets of Lhatse" - Jacek Falmor.

Najbardziej pasjonują mnie wyprawy:

Nagrody wręczono w następujących kategoriach:

Super Kolos 2012
Henryk Jaskuła za samotny wokółziemski rejs bez zawijania do portów, zrealizowany w latach 1979-1980 na jachcie "Dar Przemyśla", którego dokonał jako pierwszy Polak i trzeci człowiek na świecie, a także za liczne rejsy załogowe o charakterze szkoleniowym oraz niezłomność w walce o utrzymywanie wysokich standardów etycznych.

Kategoria Alpinizm
Kolos 2012: Agnieszka Bielecka, Janusz Gołąb - Za pierwsze zimowe wejście na Gaszerbrum I.
Wyróżnienie: Marcin Tomaszewski i Marek Raganowicz za wytyczenie nowej drogi na ścianie Polar Sun Spire na Ziemi Baffina.

Kategoria Eksploracja Jaskiń
Kolos 2012: Członkowie Sekcji Grotołazów Wrocław i Sekcji Speleologicznej "Niedźwiedzie" za odkrycia w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie.
Wyróżnienie: Rafał Klimara, Wojciech Kuczok, Marek Pawełczyk, Jarosław Surmacz za odkrycie i eksplorację Jaskini Niedźwiedziej Górnej i Jaskini Hardej.

Kategoria Podróże
Kolos 2012: Andrzej Muszyński za wyprawę w Himalaje Birmańskie.
Wyróżnienie: Marek Arcimowicz, Michał Kochańczyk, Izabela Stachowicz, Carlos Mario Osorio i Alberto Raho za eksploracyjno-naukową wyprawę na Tramén Tepui w Wenezueli, Małgorzata Jarmułowicz i Zygmunt Leśniak za podróż na wyspę Sumba oraz archipelag Alor w Indonezji, Katarzyna i Krzysztof Machulscy za rodzinną wyprawę do Ewenkii w Kraju Krasnojarskim na Syberii, Dominik Szmajda za wyprawę "Rower góral i na Ural".

Kategoria Wyczyn Roku
Kolosa 2012 nie przyznano
Wyróżnienie: Piotr Kuryło za wyprawę "Zawsze pod prąd" kajakiem od ujścia do źródeł Wisły, Michał Sałaban za rowerową wyprawę z Knivsjelodden, najdalej wysuniętego na północ miejsca w Europie, na Przylądek Igielny, Agnieszka Korpal za zdobycie rowerem Korony Gór Polski.

Kategoria Żeglarstwo
Kolos 2012: Tomasz Cichocki za samotny rejs dookoła świata na jachcie "Polska Miedź" trasą wokół trzech przylądków, z jednym postojem.
Wyróżnienie: Tomasz Szewczyk za rejs jachtem "Anna F." wokół Ameryki Południowej i pokonanie pod żaglami Przylądka Horn ze wschodu na zachód, Filip Sułkowski i Aleksander Hanusz za kultywowanie tradycji żeglarskich i zorganizowanie rejsu na daleką północ na samodzielnie zbudowanych jachtach otwartopokładowych.

Nagroda im. Andrzeja Zawady
Andrzej Muszyński na projekt wyprawy do północnej Birmy, której celem będzie zebranie pionierskiego materiału literackiego i fotograficznego poświęconego historii tego regionu i zamieszkującym go ludziom.

Nagroda dziennikarzy
Anna Baran za prelekcję "Mój pierwszy śnieg tego lata"; głównym kryterium oceny nie był wyczyn, ale sposób i atrakcyjność przekazu, pełne optymizmu i pozytywnych emocji nastawienie do ludzi i świata, znakomity kontakt z publicznością, piękne zdjęcia, a przede wszystkim osobowość prelegentki.

Nagroda publiczności
1. Dominik Szmajda, 2. Adrian Krysztofinski, 3. Przemysław Skokowski

Najlepsze zdjęcia wystawy FotoGlob:
Grand Prix: Jacek Falmor, "The Street of Lhatse"
1. Kamila Kielar, "Dzielić skórę na łososiu"
2. Elwira Kruszelnicka, "Właściwa droga jest pod twoimi stopami"
3. Elwira Kruszelnicka, "Pozdrawiamy uczestników Kolosów"

Kolosy 2012 - tłumy widzów, wielkie podróże i dużo emocji.


Wydarzenia

Kolosy 2013 (79 opinii)

(79 opinii)
spotkanie

Opinie (29)

 • Imreza jak zwykle super! (1)

  Szkoda tylko, że nie było informacji do kiedy można wrzucić kupony. Mogli też zaznaczyć, że prezentacja Magdy Skopek i Piotra Strzeżysza były poza konkursem. A tak czekałem na zakończenie prezentacji Magdy zeby oddać głos.
  Poza tymi zastrzeżeniami - bardzo fajna impreza.

  • 8 1

  • Powtarzali to wielokrotnie. Kolosy były świetnie zorganizowane, więc proszę nie siać zamętu.

   • 1 0

 • Podobnie typowałem, (1)

  choć Andrzeja Muszyńskiego raczej wyróżniłbym w kategorii Podróże w aspekcie SPOŁECZNYM.

  • 3 1

  • Jakoś podpis mój

   się nie załapał, ale ogólnie było w porządku, po za twardymi siedzeniami i niepotrzebnym zajmowaniem miejsc na które często nikt nie siadał przez dwie a nawet trzy prezentacje.

   Mam nadzieje, ze w ramach promocji na przyszły rok największą sale odda do dyspozycji (reklama i promocja) kino mieszczące się w CH.Wzgórze. Bo to co działo się w małej salce to sceny wręcz dantejskie.

   • 4 0

 • juz wiadomo

  Kogo nie będzie na pewno!

  • 1 0

 • Kategoria Alpinizm (1)

  Kolos 2012: Agnieszka Bielecka, Janusz Gołąb - Za pierwsze zimowe wejście na Gaszerbrum I - i tu się zgadzam z werdyktem, ale prezentacja (moim zdaniem i kilku osób siedzących na Kolosach od piątku rana) najgorsza z najgorszych. Niestety jeśli wieje wiatr i nie słychać rozmowy to może na dole warto puścić napisy? Trochę tak bez ładu i składu i ewidentnie bez pomysłu jak to przedstawić szerszej publiczności - to pokazuje, jak wyprawa za miliony, a film jak projekt z przedszkola. Dla porównania, może niech twórcy zobaczą prezentację Dominika Szmajdy z wyprawy "rowerem góral na Ural".
  Kolosy uwielbiam, było ok :)

  • 8 2

  • I jeszcze te sceny z rozlewania wódki i popijania w bazie - kompletna żenada.

   z miejsca sobie skojarzyłam że oni tu świętują sukces a tam w górze koledzy schodzą z gór skrajnie wyczerpani i nie ma kto pomóc bo jak w takim stanie...
   Mam tylko ufną nadzieję że tak nie było kilka dni temu na Broad Peak. Ale ten brak wyczucia - no nie wiem... Piszę to bo ktoś musi zwrócić na to uwagę publicznie. A nie tylko ja to zauważyłam. Prezentacja rzeczywiście beznadziejna i nonszalancka. Kolos zaklepany, po co się wysilać ?

   • 8 4

 • tłumy

  ZROBCIE PLATNE WEJSCIOWKI TO NIE BEDZIE KOLEJEK POD DRZWIAMI :(

  • 27 9

 • Ja bym jeszcze przyznał BEZSTRONNEGO KOLOSA (1)

  dla Dyrektora HWS "Gdynia" za wyposażenie obiektu w system kotar i zasłon, który znacznie polepszył atmosferę oglądania i przeżywania jaka zapanowała na ostatnich KOLOSACH. Bo to dzięki zainstalowaniu nowego systemu, w gdyńskiej hali mogłem podziwiać i skupić się tylko na ekranie bez większych rozproszeń uwagi, gdzie bardziej kameralnie wszyscy odbierali tę imprezę.

  Widać inwestycja w inwestycje, przynajmniej moim zdaniem się opłaciła.

  Gratuluje!!!

  • 24 4

  • zauważyłem błąd

   "Widać inwestycja w inwestycje, przynajmniej moim zdaniem się opłaciła"

   powinno być "Widać inwestycja w INNOWACJE, przynajmniej moim zdaniem się opłaciła"

   Przepraszam

   • 3 0

 • (1)

  zlot gamoni w wyciągniętych swetrach

  • 7 45

  • powiedziała kura siedząc na grzędzie, słysząc opowieści dzikiej kaczki o pięknie latania.

   • 16 1

 • Jeśli za pierwsze wejscie na niezdobyty dotychczas zimą ośmiotysięcznik... (3)

  nie dają Wyczyny Roku, a wyróżnienie zdobywa się za przepłynięcie Kajakiem rzeki... to ja tu czegoś nie rozumiem. Pan Piotr jest strasznie sympatyczny, ma misję, robi rzeczy wielkie... ale nie oszukujmy się... to nie był wyczyn roku. Zeszłoroczny bieg dookoła świata - tak, to już coś, to już klasa sama w sobie i po prostu coś wielkiego. Ale nie kajak... Decyzja o nieprzyznaniu wyczyny roku za G1 bardzo mnie zadziwiła. Wygląda na to, że na całym świecie potrafią bardziej docenić i zauważyć polski sukces niż w ojczyźnie. Ostatnie wydarzenia pokazują jak ekstremalnym jest himalaizm, szczególnie zimowy...

  • 17 4

  • Trzy po trzy ... (2)

   Nie było Kolosa za Wyczyn Roku, kajak dostał tylko wyróżnienie, a za Gaszerbruma I był Kolos w alpinizmie.
   Alpinizm ma swoją kategorię, ale "Rafał" chyba się spóźnił na finał i nie widział początku.

   • 3 5

   • To teraz przeczytaj raz jeszcze, tym razem ze zrozumieniem (1)

    Wiem, że alpinizm ma swoją kategorię i wiem, że zdobywcy G1 dostali za to kolosa swojej kategorii. Natomiast nie rozumiem dlaczego to wydarzenie nie zostało uznane za wyczyn roku.
    Nie przyznanie kolosa za wyczyn roku oznacza, że w opinii kapituły w ubiegłym roku nie wydarzyło się nic nadzwyczajnego i godnego uhonorowaniem taką nagrodą. Osiągnięciem które najbardziej się zbliżyło do wyczyny roku (choć nim nadal nie było) i zasługuje z tego względu na wyróżnienie było przepłynięcie kajakiem Wisły. Nie zgadzam się z tym, to jakiś absurd! Nawet przed samą prezentacją była odczytywana lista wyróżnień prestiżowych i opiniotwórczych magazynów które zauważyły niebywały wyczyn Polaków. Jeśli dobrze pamiętam, zimowe wejście na G1 zostało uznane za np. większy wyczyn niż skok ze stratosfery Baumgartner (a proszę wziąć pod uwagę ile osób na żywo na całym świecie śledziło ten skok i ile milionów dolarów redbul wydał na marketing...).

    Może w tej chwili wielu się narażę ale zaryzykuję stwierdzenie, że 95% populacji w wieku między 13 a 55 rokiem życie jest w stanie przepłynąć Wisłę pod prąd kajakiem po miesięcznych przygotowaniach kondycyjnych. W dodatku jest to dostępne finansowo dla każdego - Wisła jest tu, w naszym kraju, spać można wszędzie, potrzeba tylko silnej woli i wielkiego serca - tego Panu Piotrowi nie można odmówić. To super sympatyczna, ciekawa i dobra osoba. Osobiście bardzo mu kibicuję i nawet - jeśli czas i praca pozwolą - chciałbym się do niego dołączyć w przyszłym roku chociaż na kilka dni w rajdzie rowerowym z Lizbony do Władywostoku. Nie zmienia to faktu, że wśród 7 miliardowej populacji i ponad 100 lat intensywnej działalności górskiej w Himalajakch i Karakorum to właśnie Polacy znów podnieśli poprzeczkę udowadniając, że można zrobić coś czego nikt inny wcześniej nie zrobił i w co niewielu w ogóle wierzyło... Moim zdaniem to jest wydarzenie dekady!

    • 7 1

    • Uczył Marcin Marcina ...

     Kategoria Wyczyn Roku nie jest kategorią nadrzędną. Tu masz listę laureatów ->
     "Dokonania warte wyróżnienia, których nie można jednoznacznie przyporządkować do jednej z czterech poprzednich kategorii, połączone z dużym stopniem ryzyka, zakończone konkretnym wynikiem, poszerzające barierę ludzkich możliwości, zaliczamy do kategorii Wyczyn Roku.
     Muszą to być jednak wyczyny nie pozbawione pierwiastka podróży i eksploracji"

     Co do Gaszerbruma I to był to trzeci ośmiotysięcznik zdobyty w tej dekadzie zimą. Wszystkie trzy wyprawy dostały Kolosa w alpinizmie.

     • 0 0

 • kategoria kite

  a Jan od rekinów to co?

  • 13 2

 • lepiej by było gdyby na prelekcje obowiązywały wejściówki. nie wiem skąd w Polakach takie zamiłowanie do stania w mega kolejkach

  • 7 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Popołudniowa wycieczka rowerowa po pracy, nad Jezioro Marchowo

30-50 zł
zajęcia rekreacyjne, rajd / wędrówka

Gdańsk z kajaka z przewodnikiem: przybij piątkę Sołdkowi

75-95 zł
spacer, zajęcia rekreacyjne, regaty

Co w miejskiej trawie piszczy?

warsztaty, spacer

Forum

Najczęściej czytane