wiadomości

stat

Wręczono Kolosy za podróże i wyczyny 2012 r.

Nagrodzeni podróżnicy.
Nagrodzeni podróżnicy. fot. Joanna Kurkowska / trojmiasto.pl

W Gdyni wręczono Kolosy 2012 - nagrody dla podróżników, alpinistów i żeglarzy. Impreza po raz kolejny przyciągnęła tłumy. W niedzielę po południu trzeba było czekać kilka godzin na wejście do Hali Gdynia.1. Nagroda FotoGlob. "Dzielić skórę na łososiu".
1. Nagroda FotoGlob. "Dzielić skórę na łososiu". fot. Kamila Kielar
Grand Prix wystawy FotoGlob: "Streets of Lhatse" - Jacek Falmor.
Grand Prix wystawy FotoGlob: "Streets of Lhatse" - Jacek Falmor. fot. Jacek Falmor

Najbardziej pasjonują mnie wyprawy:

górskie 20%
morskie 8%
rowerowe 24%
krajoznawcze 38%
all-inclusive na plaży 10%
zakończona Łącznie głosów: 141
Nagrody wręczono w następujących kategoriach:

Super Kolos 2012
Henryk Jaskuła za samotny wokółziemski rejs bez zawijania do portów, zrealizowany w latach 1979-1980 na jachcie "Dar Przemyśla", którego dokonał jako pierwszy Polak i trzeci człowiek na świecie, a także za liczne rejsy załogowe o charakterze szkoleniowym oraz niezłomność w walce o utrzymywanie wysokich standardów etycznych.

Kategoria Alpinizm
Kolos 2012: Agnieszka Bielecka, Janusz Gołąb - Za pierwsze zimowe wejście na Gaszerbrum I.
Wyróżnienie: Marcin Tomaszewski i Marek Raganowicz za wytyczenie nowej drogi na ścianie Polar Sun Spire na Ziemi Baffina.

Kategoria Eksploracja Jaskiń
Kolos 2012: Członkowie Sekcji Grotołazów Wrocław i Sekcji Speleologicznej "Niedźwiedzie" za odkrycia w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie.
Wyróżnienie: Rafał Klimara, Wojciech Kuczok, Marek Pawełczyk, Jarosław Surmacz za odkrycie i eksplorację Jaskini Niedźwiedziej Górnej i Jaskini Hardej.

Kategoria Podróże
Kolos 2012: Andrzej Muszyński za wyprawę w Himalaje Birmańskie.
Wyróżnienie: Marek Arcimowicz, Michał Kochańczyk, Izabela Stachowicz, Carlos Mario Osorio i Alberto Raho za eksploracyjno-naukową wyprawę na Tramén Tepui w Wenezueli, Małgorzata Jarmułowicz i Zygmunt Leśniak za podróż na wyspę Sumba oraz archipelag Alor w Indonezji, Katarzyna i Krzysztof Machulscy za rodzinną wyprawę do Ewenkii w Kraju Krasnojarskim na Syberii, Dominik Szmajda za wyprawę "Rower góral i na Ural".

Kategoria Wyczyn Roku
Kolosa 2012 nie przyznano
Wyróżnienie: Piotr Kuryło za wyprawę "Zawsze pod prąd" kajakiem od ujścia do źródeł Wisły, Michał Sałaban za rowerową wyprawę z Knivsjelodden, najdalej wysuniętego na północ miejsca w Europie, na Przylądek Igielny, Agnieszka Korpal za zdobycie rowerem Korony Gór Polski.

Kategoria Żeglarstwo
Kolos 2012: Tomasz Cichocki za samotny rejs dookoła świata na jachcie "Polska Miedź" trasą wokół trzech przylądków, z jednym postojem.
Wyróżnienie: Tomasz Szewczyk za rejs jachtem "Anna F." wokół Ameryki Południowej i pokonanie pod żaglami Przylądka Horn ze wschodu na zachód, Filip Sułkowski i Aleksander Hanusz za kultywowanie tradycji żeglarskich i zorganizowanie rejsu na daleką północ na samodzielnie zbudowanych jachtach otwartopokładowych.

Nagroda im. Andrzeja Zawady
Andrzej Muszyński na projekt wyprawy do północnej Birmy, której celem będzie zebranie pionierskiego materiału literackiego i fotograficznego poświęconego historii tego regionu i zamieszkującym go ludziom.

Nagroda dziennikarzy
Anna Baran za prelekcję "Mój pierwszy śnieg tego lata"; głównym kryterium oceny nie był wyczyn, ale sposób i atrakcyjność przekazu, pełne optymizmu i pozytywnych emocji nastawienie do ludzi i świata, znakomity kontakt z publicznością, piękne zdjęcia, a przede wszystkim osobowość prelegentki.

Nagroda publiczności
1. Dominik Szmajda, 2. Adrian Krysztofinski, 3. Przemysław Skokowski

Najlepsze zdjęcia wystawy FotoGlob:
Grand Prix: Jacek Falmor, "The Street of Lhatse"
1. Kamila Kielar, "Dzielić skórę na łososiu"
2. Elwira Kruszelnicka, "Właściwa droga jest pod twoimi stopami"
3. Elwira Kruszelnicka, "Pozdrawiamy uczestników Kolosów"

Kolosy 2012 - tłumy widzów, wielkie podróże i dużo emocji.


Opinie (29)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl