wiadomości

Wypoczywasz aktywnie? Nie zapominaj o bezpieczeństwie

Nie tylko podczas wyczynowej jazdy na rolkach warto założyć kask.
Nie tylko podczas wyczynowej jazdy na rolkach warto założyć kask. fot. Pilas

Wakacje to czas rekreacji. Podczas uprawiania niektórych sportów warto pamiętać o bezpieczeństwie i przyrządach, które nam pomogą zachować przede wszystkim zdrowie. Odpowiedni ubiór, kaski, ochraniacze czy przyrządy asekuracyjne oraz regulaminy obiektów - tego nie powinniśmy lekceważyć.Czy dbasz o bezpieczeństwo podczas rekreacji?

staram się wykorzystać wszystkie dostępne możliwości, stosuję się do regulaminów 55%
robię to sporadycznie, gdyż nie zawsze jest taka konieczność 29%
nie dbam, co ma być, to będzie 16%
zakończona Łącznie głosów: 58
W ostatnich dniach wiele mówi się o incydencie, do którego doszło na torze gokartowym w Augustowie. Podczas jazdy włosy nastolatki wkręciły się w koło gokarta i zostały wyrwane razem z częścią skóry z głowy. Dziewczyna trafiła do szpitala w stanie ciężkim. W jej przypadku nie zadbano o to, aby założyła kask.

Zaglądając do regulaminów torów gokartowych w Trójmieście za każdym razem natrafiamy na punkt, który nakazuje jazdę w kasku. Do tego, jak przestrzegają na torze PitStop:

- Przed wyścigiem należy dokładnie zabezpieczyć ubranie oraz włosy przed wplątaniem się w elementy ruchome pojazdu. Zabroniona jest jazda w obuwiu ruchomym, mogącym spaść podczas wyścigu.
Oczywiście pojazdów nie można używać pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

Pamiętajmy o tym, że każda osoba korzystająca z toru jest zobowiązana do zapoznania się z regulaminem i zasadami bezpiecznej jazdy. Wykupienie usługi jest jednoznaczne z akceptacją zapisów regulaminu oraz zasad bezpiecznej jazdy.

Gokarty to nie jest jedyna forma rekreacji, w której powinniśmy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Rowerzyści od lat spierają się, czy powinno się zakładać kaski przed jazdą. Wyczynowcy nie mają z tym problemów. Według badań naukowców posiadanie go podczas jazdy obniża prawdopodobieństwo odniesienia ran głowy o 2/3. W Polsce przepisy nie regulują tego prawnie, więc to, czy założymy kask sami, czy naszym dzieciom jeżdżącym na rowerze, to indywidualna kwestia.

Podobnie jest z jazdą na rolkach. I w tym wypadku tak kask, jak i odpowiednie ochraniacze na łokcie, kolana czy nadgarstki wydają się niezbędne. Każda z tych rzeczy sprawi, że przynajmniej unikniemy otarć.

Tak przed jazdą na rowerze, jak i na rolkach warto zapoznać się z przepisami ruchu drogowego.

Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa jest też ważne podczas korzystania ze ścianek wspinaczkowych. W niektórych takich miejscach także stosowane są kaski, ważniejszy jest jednak sprzęt do asekuracji, w postaci lin i uprzęży. Jeśli ich nie posiadamy, to zapewniają je właściciele profesjonalnych ścianek, gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwa także instruktor.

W Gdańsku możemy wybrać się na skok na gumowej linie, czyli na bungee. Co do stanu liny, to musimy zaufać organizatorowi. Pamiętajmy jednak, że nie możemy skoczyć, jeśli cierpimy na dolegliwości układu krążenia, choroby serca, epilepsję, jesteśmy w ciąży, posiadamy schorzenia kręgosłupa lub jesteśmy po obrażeniach kręgosłupa, złamaniach kończyn dolnych, miednicy lub innych ciężkich urazach.

Podczas korzystania z atrakcji wodnych, jak narty wodne, skuter, windsurfing, wakeboard czy banan i oponki nie unikniemy założenia kamizelki, która po upadku do wody pozwoli nam utrzymać się na jej powierzchni. A przy prędkościach osiąganych w czasie niektórych z tych aktywności nie jest to proste. Dobrze założyć także kask - o ile jest dostępny - gdyż nagły kontakt głowy z taflą wody także nie należy do przyjemnych i może się skończyć źle.

Przypominamy także o tym, aby nie skakać do wody na głowę w miejscach, których nie znamy i nie mamy pewności, co znajduje się pod taflą. Co roku przestrzegają zwłaszcza ci, którzy o tym zapomnieli, a obecnie są niepełnosprawni.

Podczas uprawiania wodnej rekreacji używanie kamizelek jest niezbędne.

Opinie (32) 3 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl