wiadomości

Wypoczywasz aktywnie? Nie zapominaj o bezpieczeństwie

Nie tylko podczas wyczynowej jazdy na rolkach warto założyć kask.
Nie tylko podczas wyczynowej jazdy na rolkach warto założyć kask. fot. Pilas

Wakacje to czas rekreacji. Podczas uprawiania niektórych sportów warto pamiętać o bezpieczeństwie i przyrządach, które nam pomogą zachować przede wszystkim zdrowie. Odpowiedni ubiór, kaski, ochraniacze czy przyrządy asekuracyjne oraz regulaminy obiektów - tego nie powinniśmy lekceważyć.Czy dbasz o bezpieczeństwo podczas rekreacji?

staram się wykorzystać wszystkie dostępne możliwości, stosuję się do regulaminów 55%
robię to sporadycznie, gdyż nie zawsze jest taka konieczność 29%
nie dbam, co ma być, to będzie 16%
zakończona Łącznie głosów: 58
W ostatnich dniach wiele mówi się o incydencie, do którego doszło na torze gokartowym w Augustowie. Podczas jazdy włosy nastolatki wkręciły się w koło gokarta i zostały wyrwane razem z częścią skóry z głowy. Dziewczyna trafiła do szpitala w stanie ciężkim. W jej przypadku nie zadbano o to, aby założyła kask.

Zaglądając do regulaminów torów gokartowych w Trójmieście za każdym razem natrafiamy na punkt, który nakazuje jazdę w kasku. Do tego, jak przestrzegają na torze PitStop:

- Przed wyścigiem należy dokładnie zabezpieczyć ubranie oraz włosy przed wplątaniem się w elementy ruchome pojazdu. Zabroniona jest jazda w obuwiu ruchomym, mogącym spaść podczas wyścigu.
Oczywiście pojazdów nie można używać pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

Pamiętajmy o tym, że każda osoba korzystająca z toru jest zobowiązana do zapoznania się z regulaminem i zasadami bezpiecznej jazdy. Wykupienie usługi jest jednoznaczne z akceptacją zapisów regulaminu oraz zasad bezpiecznej jazdy.

Gokarty to nie jest jedyna forma rekreacji, w której powinniśmy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Rowerzyści od lat spierają się, czy powinno się zakładać kaski przed jazdą. Wyczynowcy nie mają z tym problemów. Według badań naukowców posiadanie go podczas jazdy obniża prawdopodobieństwo odniesienia ran głowy o 2/3. W Polsce przepisy nie regulują tego prawnie, więc to, czy założymy kask sami, czy naszym dzieciom jeżdżącym na rowerze, to indywidualna kwestia.

Podobnie jest z jazdą na rolkach. I w tym wypadku tak kask, jak i odpowiednie ochraniacze na łokcie, kolana czy nadgarstki wydają się niezbędne. Każda z tych rzeczy sprawi, że przynajmniej unikniemy otarć.

Tak przed jazdą na rowerze, jak i na rolkach warto zapoznać się z przepisami ruchu drogowego.

Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa jest też ważne podczas korzystania ze ścianek wspinaczkowych. W niektórych takich miejscach także stosowane są kaski, ważniejszy jest jednak sprzęt do asekuracji, w postaci lin i uprzęży. Jeśli ich nie posiadamy, to zapewniają je właściciele profesjonalnych ścianek, gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwa także instruktor.

W Gdańsku możemy wybrać się na skok na gumowej linie, czyli na bungee. Co do stanu liny, to musimy zaufać organizatorowi. Pamiętajmy jednak, że nie możemy skoczyć, jeśli cierpimy na dolegliwości układu krążenia, choroby serca, epilepsję, jesteśmy w ciąży, posiadamy schorzenia kręgosłupa lub jesteśmy po obrażeniach kręgosłupa, złamaniach kończyn dolnych, miednicy lub innych ciężkich urazach.

Podczas korzystania z atrakcji wodnych, jak narty wodne, skuter, windsurfing, wakeboard czy banan i oponki nie unikniemy założenia kamizelki, która po upadku do wody pozwoli nam utrzymać się na jej powierzchni. A przy prędkościach osiąganych w czasie niektórych z tych aktywności nie jest to proste. Dobrze założyć także kask - o ile jest dostępny - gdyż nagły kontakt głowy z taflą wody także nie należy do przyjemnych i może się skończyć źle.

Przypominamy także o tym, aby nie skakać do wody na głowę w miejscach, których nie znamy i nie mamy pewności, co znajduje się pod taflą. Co roku przestrzegają zwłaszcza ci, którzy o tym zapomnieli, a obecnie są niepełnosprawni.

Podczas uprawiania wodnej rekreacji używanie kamizelek jest niezbędne.

Opinie (32) 3 zablokowane

 • Nie tylko podczas wyczynowej jazdy na rolkach warto założyć kask. podpis pod tytułowym zdjeciem

  według mnie to wpierw trzeba udać się do lekarza

  • 11 5

 • widziałąm ostatnio jak piec ciągnął wózek z dzieckiem a pancio biegł za tym zaprzegiem.

  • 14 1

 • Śmiesznie jest jak tacy pseudo cool tatuśkowie wyjeżdżają z dzieciakiem na ulicę i jeszcze mają pretensje, że samochody tamtędy poruszają się, a on słabo słyszy telefon.
  Boże nie grzmisz...

  • 23 2

 • Jak widzę tych głupoli dzisiejszych rodziców to krew mnie zalewa

  jak jedzie rowerem i ciągnie dziecko w budzie, sorry w przyczepce, jak wlecze dziecko w pionie w chuście albo nosidełku, jak tutaj jak na zdjęciu jedzie na rolkach w kasku i pcha wózek z dzieckiem, czy to dziecko też ma kask ? A jak się wywrócą na tych rolkach z wózkiem ? A na koniec nie zaszczepi dzieciaka bo w internecie na fejzbuku tak piszą.Gdzie jest rzecznik praw dziecka ? Gdzie podziała się intuicja rodziców ?

  • 25 5

 • przykład głupoty małolatów i ludzi mielismy kilka dni temu na Gokartach!!

  Raz ze idiotka usiadła jako druga za kierowca to jeszcze z włosami zwisającymi za pas!!To było pewne ze włosy wkręca się w silnik .Nie miała kasku bo nie chciała sobie fryzury popsuć ,dlatego też włosów nie związała bo na nagraniu chciał by te długie włosy było widać.To ze to typowa idiotka to jedno ,ale chłopak kolejny gimbus choć sam kask to juz założył,ale pustka w głowie to nie powiedział dziewczynie.!Wszyscy maja teraz pretensje do właściciela i obsługi ze pozwoliła na głupotę małolatów i to jedyna jego wina ,ale gdyby nie pozwolił to by sie na niego pluli!!Jak gimbus skacze z Mola i lamie kręgosłup to pretensje ze nikt go nie powstrzymał ,ale jak ktoś krzyczy by nie skakał to stek wyzwisk ze co się czepia !! Zakaz picia alkoholu na plaży dlatego ze gimbusy potem sie topią!! Ale wcześniej to wyzwiska ze oni chca sie tylko bawić!! Gimbusy same sie eliminują tylko w czerwcu utopiło sie 2 razy wiecej gimbusów niz rok temu!!

  • 24 0

 • to musial byc ciekawy widok

  a piec byl na "wungiel" ?

  • 17 3

 • Pies

  • 4 1

 • Wózek z dzieckiem i rolki,DEBILIZM!!!!!!!!!!,brak wyobrażni i odpowiedzialności.

  • 14 4

 • kultura fizyczna kwitnie

  Troskliwi rodzice ja widać po obwodnicy w spalinach nie jeżdżą.
  Ale dziecina jakby bez kasku...

  • 14 0

 • i co ci powiedział?

  • 2 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl