• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Wystartuj w Nocnych Manewrach SKPT 2014

Krzysztof Kochanowicz
17 marca 2014 (artykuł sprzed 8 lat) 
Opinie (11)
Nocne Manewry SKPT, to jedna z najstarszych i najbardziej lubianych imprez na orientację, organizowana przez Studenckie Koło Przewodników Turystycznych w Gdańsku. Nocne Manewry SKPT, to jedna z najstarszych i najbardziej lubianych imprez na orientację, organizowana przez Studenckie Koło Przewodników Turystycznych w Gdańsku.

Pod hasłem "Deszcze niespokojne potargały las, lampion przy lampionie, tam czekają nas... bo to ważna gra" wystartują 40. Manewry Studenckiego Koła Przewodników Turystycznych w Gdańsku. To jedna z najstarszych imprez na orientację organizowanych w naszym województwie. Ta i jej bliźniacza grudniowa impreza Darżlub gromadzą w ciągu jednej nocy kilkuset miłośników przeczesywania lasu. Co ich do tego nakłania? Odpowiedzi są różne - może warto samemu sprawdzić 22 i 23 marca?Wygląda to tak:

-Miejsca startowe na tę imprezę rozchwytywane są przez internautów w ciągu kilku godzin, dlatego też jeśli nie zdążyłeś zgłosić się w formie elektronicznej, jest szansa na zapisanie się bezpośrednio w bazie startowej. Liczba tzw. miejsc rezerwowych jest jednak ograniczona.
-Lokalizacja bazy imprezy wraz z mapką dojazdową zostanie podana w dniu imprezy o godzinie 10:00 na stronie Manewrów SKPT.
-Do wyboru masz jedną z ośmiu tras o różnych stopniach trudności.
-Szykujesz więc dobre buty (najlepiej trekingowe lub sportowe, w zależności od pogody), kompas, latarkę "czołówkę", termos, czekoladę... to będzie intensywna noc!
-Zaznajamiasz się z regulaminem i poradnikiem - i już wszystko jasne!
-Przyjeżdżasz do bazy w sobotni wieczór, pobierasz mapę i kartę startową i lecisz w las - sam lub w 2-3 osobowej paczce.
-Namierzasz punkt... znajdujesz go... nie znajdujesz... znajdujesz! Idziesz po następny. Mijasz światełka czołówek. O nie - zgubiłaś/łeś mapę? Uff... jednak nie - jest drugiej ręce. Zbliżasz się do nowego punktu, wdrapujesz się na górkę i... o jest! Zmęczona/y? - ale niedługo ognisko i kiełbaski! To będzie już połowa drogi!
-Wracasz w glorii chwały, pełen uznania dla siebie samego, że dobrze zlokalizowałaś/łeś właśnie ten najdziwniejszy punkt i że nie przeszkadza Ci lekki chlupot w butach.
-Wyczerpany, glebniesz się w sali gimnastycznej razem z kilkuset innymi Manewrowiczami: mała drzemka, klimat imprezy no i czekasz na wyniki. A może i na nagrodę?
-Przez cały następny tydzień czujesz jak Twój organizm jest przyjemnie dotleniony, a Twoja głowa poznała nowy las.

Motyw przewodni tegorocznej, już 40. edycji Manewrów, wprowadzają "Czterej pancerni i pies". Motyw przewodni tegorocznej, już 40. edycji Manewrów, wprowadzają "Czterej pancerni i pies".


"Deszcze niespokojne potargały las, lampion przy lampionie, tam czekają nas..."

Jak co roku, impreza ma swój motyw przewodni. Nutkę nostalgii w tegorocznej, już 40. edycji Manewrów wprowadzają "Czterej pancerni i pies". Typy tras opisane są szczegółowo na stronie Studenckiego Koła Przewodników Turystycznych.

O fantazji twórców tras świadczą tytuły nawiązujące do tegorocznego motywu imprezy: Jazda Churchilla palcem po mapie (Ekstremalna), Pyrkosz, pyrkosz i nie nawigujesz (Bardzo Trudna), Jołki połki (Zawansowana), Kobyły szwagra zmarły brat (Historyczna), Dreszcze niespokojne (Przygodowa), Przez dymy wojny (Trudna1), Potargany Sad (Trudna 2), Trzeci bieg krasuli na astrachańskich szosach (Mało Trudna).

Stopień trudności przygotowanych atrakcji dostosowany jest do poziomu zaawansowania zawodników startujących na poszczególnych trasach. Uczestnicy Trasy Mało Trudnej nie muszą się obawiać nazbyt skomplikowanych wyzwań, natomiast zawodnicy tras E, Z i BT mogą spodziewać się "wszystkiego".

"Bo to ważna gra"

Brygadierem zespołu Budowniczych Tras jest doświadczony orientalista i budowniczy, czołowy nawigator z Trójmiasta - Paweł Ćwidak. Dowódcą całej Imprezy jest prezes koła - Ela Pawelczyk. A całą ekipę stanowią bardzo pozytywnie zakręceni na punkcie włóczenia się po świecie członkowie i przyjaciele Koła SKPT.

Jeśli chcecie dowiedzieć się jak odkrywać świat z mapą, koło prowadzi nabór na kurs przewodnika górskiego i to z jego absolwentów i kursantów wyłaniani są Budowniczowie. Dodatkowo, na stronie Manewrów dostępny jest Poradnik, którego lektura pomoże Wam w namierzaniu celu.

Dla utrudnienia, organizatorzy pozostali przy starych, czarno-białych mapach ;) Dla utrudnienia, organizatorzy pozostali przy starych, czarno-białych mapach ;)


Ciekawostki:

Poza "standardowymi" trasami, SKPT przygotowało atrakcje dla żądnych dodatkowych wrażeń:

-Trasa Przygodowa "Dreszcze niespokojne" - Fabuła, zadania logiczne i zręcznościowe oraz punkty kontrolne na poziomie Trasy Trudnej
-Trasa Historyczna "Kobyły szwagra zmarły brat" - Trasa, której podstawą są archiwalne mapy z końca XIX / pierwszej połowy XX wieku, skierowana dla tych, którzy szukają nowych wyzwań związanych z marszami na orientację. Jest ona przeznaczona dla dobrych nawigatorów i osób obytych z mapami.

Organizator:

Studenckie Koło Przewodników Turystycznych w Gdańsku
WWW: SKPT.gdansk.pl/manewry2014
FunPage: Facebook/SKPT_Gdańsk
e-mail: marsze@skpt.gdansk.pl

opracował:

Miejsca

Opinie (11)

 • Impreza wygląda na fajną, ale jednej rzeczy nie rozumiem. (3)

  W komunikacie startowym piszą: "7. Zgłoszenia w dniu imprezy... Zapisy w dniu imprezy będą prowadzone w bazie imprezy." a na końcu tego punktu .... Zachęcamy do wcześniejszego zgłoszenia się i opłaty wpisowego miejsca na trasach mogą skończyć się przed przewidywanym czasem zapisów przez Internet."
  Niejasne. To albo punkt dotyczy zapisów W DNIU imprezy, ale są one uzależnione od zapisów internetowych. Po tych drugich zostało faktycznie kilka (pięć?) miejsc na róznych trasach.

  • 4 3

  • Można się zapisać, o ile będą wolne miejsca (1)

   Z tym, że limit miejsc jest ograniczony. W ostatnich latach miejsca kończyły się mniej więcej po kilku minutach.

   • 1 0

   • Miejsca

    W tym roku miejsca były dostępne nieco dłużej (kilka dni). Nawet teraz można znaleźć kilka wolnych miejsc (na stronie SKPT)

    • 1 1

  • oj

   W łóżku to są nocne manewry

   • 2 0

 • niech trenują w koncu przyda sie do obrony granic dziś Ukraina jutro my :) (4)

  • 5 4

  • po co bronić, dla obrony języka który wszędzie zastąpiony jest "sale" lub np. "event" (3)

   chyba nie dla polityków którzy robią nas w trąbę

   • 6 2

   • kiedys takim wyrazem był własnie "polityk" ;)

    Sale moze nie, ale event się gładko przyjmie. Wiesz jaki język nie ewoluuje? Łacina - bo jest martwa.

    • 0 1

   • wolisz zeby bylo tak:

    "prodaża" , "sobytije"

    • 3 1

   • a kto powiedział ze masz bronic jak bym wyjechał zagranice niech bronią kraju wyborcy POlityków lemingi

    • 2 0

 • Jestem zawsze

  Uwielbiam Manewry i Darżluba , nieprzerwanie startuję od ponad 20 lat, a pierwszy raz byłem 1985 - polecam wszystkim to wspaniała zabawa.

  • 4 0

 • Tomek robi reklame

  Jedyny taki wierny :P

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Spacerowe czwartki z przewodnikiem

spacer, zajęcia rekreacyjne

Joga w Muzeum Miasta Sopotu

joga

Rytuał Szeherezady

zajęcia rekreacyjne

Forum