Zagraj w szachy na lodzie, czyli curling

Curling, czyli sport dla każdego

Synonimami tego sportu są... czajnik i szczotka. Brzmi dość ekscentrycznie. A jednak zamiatanie lodu szczotką w celu doprowadzenia kamienia jak najbliżej "guzika" - potrafi wyzwolić potężną dawkę emocji, nawet wśród największych malkontentów. Warto zatem spróbować swoich sił w curlingu - być może drzemie w nas wielki, nieodkryty talent?Niestety, curling w Polsce to wciąż sport zaściankowy. Sport, o którym w zasadzie się nie mówi. Głównym problem i największą bolączką jest oczywiście brak obiektów przeznaczonych do uprawiania tej aktywności.

Idzie jednak ku dobremu. Ewenementem na skalę całej Polski, a zarazem przykładem dla innych miast jest Gdańsk, który posiada już dwa profesjonalne tory do curlingu: całoroczny w Hali Olivia zobacz na mapie Gdańska oraz sezonowy pod balonem przy Bramie Oliwskiej zobacz na mapie Gdańska. Dodajmy, że w naszym kraju istnieje zaledwie sześć torów curlingowych (po dwa w Warszawie i Gdańsku oraz w Bełchatowie i Pawłowicach).

Czy kiedykolwiek grał(a)eś w curling?

Zobacz wyniki (160)
- Profesjonalny tor daje zupełnie nowe możliwości. Automatycznie przyciąga i zachęca młodzież, która wręcz garnie się do tego sportu. Wcześniej było niewielu chętnych, gdyż trenowaliśmy późnymi wieczorami na lodowiskach miejskich. Rozgrywka curlingu na tafli przeznaczonej do jazdy na łyżwach nie do końca oddaje specyfikę tej gry. Lód do curlingu powinien być gładki i wymuskany. Teraz zainteresowani mogą trenować przez cały dzień na doskonale przygotowanym torze- tłumaczy Henryk Skowroński, Prezes Gdańsk Curling Club.

Czytaj także: Pierwszy całoroczny tor curlingowy w Polsce

Nie trzeba wydawać kilkuset złotych na profesjonalne buty i szczotkę do curlingu. Na początek wystarczą dobre chęci, a w mgnieniu oka opanujemy podstawy tego wciągającego sportu. Początki bywają trudne, jednak bo godzinnym wprowadzeniu przez zawodowego trenera - zaczniemy cieszyć się grą.

- Zasady gry w curling są bardzo proste. Wygrywa ta drużyna, która doprowadzi bliżej domu więcej kamieni. Dom to wyrysowane na lodzie koła. W trakcie rozgrywki ważne są ruchy strategiczne. Możemy zastawiać, przesuwać czy wybijać "czajniki" rywala. Dlatego też curling często nazywany jest lodowymi szachami - dodaje.

Na wstępie musimy zapanować nad naszą równowagą i techniką ślizgania. W kolejnym kroku nauczymy się nadawania odpowiedniej rotacji "czajnikowi". Już po kilku wyrzutach wybadamy dystans do "guzika" oraz odpowiednią siłę, z którą będziemy wprowadzać kamień do gry.

Czytaj także: Na lodowisko ze szczotką i czajnikiem

- Jest to sport, w którym nie ma bariery wiekowej. Każdy może grać w curling, a przygodę można rozpocząć w dowolnym momencie. Sam zaraziłem się curlingiem siedem lat temu, a byłem już na Mistrzostwach Świata i Europy. Można w bardzo szybkim tempie wskoczyć na wysoki pułap. Dodajmy, że to aktywność dla całych pokoleń. Sam widziałem fantastyczną drużynę, w której skład weszli: 67-letnia babcia, jej syn i wnuczka. Warto na sam początek przyjść na darmowy trening i zobaczyć, z czym to się je. - wyjaśnia Skowroński.

W każdą niedzielę gdański Curling Club organizuje dni otwarte, czyli bezpłatne treningi dla wszystkich zainteresowanych. O godz. 12 rozpoczynają się zajęcia dla dzieci, a godzinę później swoich sił mogą spróbować dorośli. Istnieje również możliwość wynajmu toru na wyłączność. Koszt dwugodzinnego wynajmu z instruktażem i kompletnym sprzętem wynosi około 200 zł.

Bezpłatne zajęcia dla dzieci i młodzieży do lat 19 odbywają się również w Hali Olivia. Zainteresowani mogą trenować curling w soboty i niedziele w godz. od 11 do 14. Dodatkowo, od 27 stycznia, na stronie www.curlingolivia.pl będzie dostępna opcja rezerwacji toru online.

Dodajmy, że w Trójmieście działają cztery kluby curlingowe. To również świetny wynik, gdyż w całej Polsce istnieje niespełna dwadzieścia klubów. Curlingowe Trójmiasto w swojej 10-letniej historii może pochwalić się dwoma tytułami Mistrzów Polski (2009 i 2014 rok), które padły łupem Sopot Curling Club Wa ku'ta.

Kamień do gry w curling waży blisko 20kg.
Kamień do gry w curling waży blisko 20kg. fot. trojmiasto.tv

Opinie (12)

 • Kamień (1)

  Kamień waży 19,96 kg.

  • 3 10

  • Chyba nie!

   z "rules of curling" ze strony Worldcurling.org:

   "A curling stone is of circular shape, having a circumference no greater
   than 91.44 cm. (36 in.), a height no less than 11.43 cm. (4.5 in.), and a
   weight, including handle and bolt, no greater than 19.96 kg. (44 lbs.) and
   no less than 17.24 kg. (38 lbs.)."

   Czyli w zależności od kamieni może być lżejszy!

   • 10 2

 • Mnie tam przekonuje. (1)

  Mimo, że nie jestem zawodowcem, chcę sobie spróbować, a z tego co widzę, grac może każdy ;]

  • 17 2

  • mnie też przekonuje

   grać może każdy bez względu na wiek. Zapraszamy na dni otwarte w każdą niedzielę od godziny 12 do 14, Pl. Zebrań Ludowych (tor pod balonem obok lodowiska )

   • 0 0

 • Nuda

  Próbowałem i nuda, tyle w temacie.

  • 7 30

 • Polecam :)

  Przez krótki okres należałem do Gdańskiego Curling Clubu. Mogę szczerze polecić. Zabawa przednia. Warto zebrać 4 osobową drużynę i spróbować swoich sił. Na pewno będzie kupa śmiechu przy pierwszych pchnięciach i szczotkowaniach. Sport ten nie wymaga ani kondycji, ani jakiegoś szczególnego rozciągnięcia (oczywiście na etapie amatorskim). Jeśli składka dla Gdańskiego klubu nie będzie zbyt dużo to może znowu się zapiszę.

  • 9 1

 • Szkoda, że w łyżwach nie można grać ;)

  Jakoś bez hokejówek dziwnie się czuję na tafli.

  • 1 1

 • Kostecki wykończył doszczętnie Gdański hokej, więc teraz udaje że robi coś dobrego.. (4)

  Tak naprawdę zainteresowanie tym pseudo-sportem jest prawie zerowe a wydatki duże. On jednak jest mistrzem w topieniu (bezkarnie) publicznych pieniędzy.

  • 14 4

  • Kostecki jest lepszy od Łukaszenki..

   przeciwnikow nie dopuszcza do glosowania, manipuluje, a w ostatecznosci likwiduje najliczniejsza i bardzo popularna sekcje sportowa HOKEJ by utrzymac sie przy korycie. Obecnie tworzy niszowe sekcje obstawione kolesiami zapewnajac sobie w ten sposob pelne kontrolowanie Kompleksu Sportowego Olivia czyt. wlasnego folwarku przejetego od spoleczenstwa w nieczysty sposob.

   • 14 1

  • Ten artykuł nie jest o Kosteckim i Hal Olivii.. (1)

   • 2 8

   • szkoda!

    • 5 0

  • Curling można trenować na torze Gdańskiego Clubu Curlingowgo na lodowisku miejskim pod balonem, A klub na szczęście nie ma nic wspólnego z Panem Kosteckim.

   • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Informacje

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Wtorkowe, wieczorne kręcenie z GR3miasto
Wtorkowe, wieczorne kręcenie z GR3miasto
zajęcia rekreacyjne
sty 18
wtorek, g. 18:00 - 21:00
Gdańsk Oliwa
Oddech i medytacja
Oddech i medytacja
zajęcia rekreacyjne
sty 19
środa, g. 19:00
Gdańsk, Helse Medica Sp. z o.o
Czwartkowa, wieczorna wędrówka po pracy
Czwartkowa, wieczorna wędrówka po pracy
zajęcia rekreacyjne, rajd / wędrówka
sty 20
czwartek, g. 17:30 - 20:30
Gdynia Redłowo

Forum