wiadomości

Zaplanuj aktywny weekend na świeżym powietrzu

Najnowszy artukuł na ten temat

Aktywny weekend w parkach: biegi na orientację i hybrydowe

Bieg Westerplatte będzie największą imprezą dla aktywnych w najbliższy weekend. Nie zabraknie jednak bardziej kameralnych zawodów i zajęć.
Bieg Westerplatte będzie największą imprezą dla aktywnych w najbliższy weekend. Nie zabraknie jednak bardziej kameralnych zawodów i zajęć. mat. prasowe

Biegi uliczne i terenowe, biegi z mapą na orientację i inne zajęcia ruchowe oraz warsztaty na świeżym powietrzu wypełniają propozycje dla aktywnych w najbliższy weekend. Sprawdź co, gdzie i za ile czeka na trójmiejskich miłośników sportu.Ponad 4000 uczestników znalazło się na liście startowej 56. Biegu Westerplatte. Uczestnicy na liczącej 10 kilometrów atestowanej trasie z Westerplatte do Europejskiego Centrum Solidarności rywalizować będą w niedzielę od godziny 9. Zapisy są już zamknięte, ale na trasie będzie można dopingować uczestników. Start tradycyjnie będzie zlokalizowany u stóp pomnika upamiętniającego polskich obrońców Wybrzeża z września 1939 roku. Po drodze do mety przy Europejskim Centrum Solidarności biegacze pokonają m.in. kładkę na Ołowiankę.

Nie zabraknie atrakcji dla tych, którzy preferują krótsze dystanse niż 10 km oraz dla tych, dla których jeden start w weekend to za mało. Na sobotę zaplanowano ostatnią tegoroczną edycję Gdańskich Biegów Leśnych. To propozycja biegu z dala od miejskiego zgiełku na specjalnie wyznaczonej pętli biegnącej ścieżkami leśnymi z sumą przewyższeń około 250 metrów. Rywalizacja na dystansie 5 km wystartuje o godz. 12, a godzinę później zaplanowano start na dwukrotnie dłuższym dystansie. Przewidziano także zawody dla dzieci i młodzieży na krótszych odcinkach. Wpisowe w dniu zawodów wynosi 40 zł, dla dzieci 15 zł. Biuro zawodów zlokalizowane będzie na polance na końcu ulicy Podleśnej zobacz na mapie Gdańska.

Tradycyjnie w sobotę już o godz. 9 biegacze będą mogli wybrać się na jeden z biegów ParkrunGdańsku i w Gdyni. Jak zwykle ich uczestnicy do pokonania będą mieli 5-kilometrowe trasy przez Nadmorski Park im. Ronalda Reagana zobacz na mapie Gdańskana Zakoniczynie w okolicach zbiorników retencyjnych Świętokrzyska 2 zobacz na mapie Gdańska. Udział w biegach jest bezpłatny, przed pierwszym startem należy jedynie dokonać jednorazowej rejestracji przez Internet.

W niedzielę w parku Oruńskim odbędzie się finał Biegowego Grand Prix Dzielnic Gdańska 2018. Bieg Główny na dystansie 5 km rozpocznie się o godz. 11:15. Dzieci na krótszych dystansach wystartują o godz. 12. O godz. 13:40 odbędzie się ostatni bieg Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska. Pomiędzy biegami przewidziano dekoracje w poszczególnych kategoriach. Na koniec konkurs nagród oraz podsumowanie cyklu, czyli wręczenie nagród w klasyfikacji generalnej cyklu. Wszyscy uczestnicy biegów otrzymają pamiątkowy medal, który jest ostatnim z pięciu części,oraz szóstą część - pustą. Całość stworzy kostkę z pięknymi widokówkami Gdańska. Start imprezy o godz. 10:30, godzinę wcześniej rozpocznie pracę Biuro Zawodów koło amfiteatru. Tam będzie można jeszcze zapisać się do biegu w cenie 20 zł i 40 zł w przypadku pakietu z koszulką. Pula nagród wyniesie 5000 zł.

Jak co tydzień, w sobotę o godz. 11 bezpłatne warsztaty rolkarskie odbędą się wokół Stadionu Energa Gdańsk zobacz na mapie Gdańska. Zajęcia są prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów sportu i rekreacji z uprawnieniami PZSW ze Szkoły Rolkowej Roll4all, aktywnie uprawiających sporty wrotkarskie. Punkt zbiórki znajduje się przy wejściu do Fun Areny zobacz na mapie Gdańska.

Ostatni dzień tygodnia można również zacząć od rozruchu w ramach Run Beach Morning, współorganizowanego przez Gdański Ośrodek Sportu. To zajęcia o bardzo niskiej intensywności w stylu marszobiegu, który idealnie sprawdza się u osób bez doświadczenia biegowego. Każdy uczestnik dowie się, jak profesjonalnie rozgrzać i rozciągnąć swoje ciało oraz przebiegnie 4-5 kilometrów brzegiem plaży. Wystarczy pojawić się w niedzielę przy molo w Brzeźnie, godz. 8:50. Wstęp wolny.

W niedzielę w Gdyni o godz. 11 zaplanowano kolejną edycję Harpusia, czyli biegów na orientację. Zabawa skierowana jest zarówno do rodzin z dziećmi, jak i zaprawionych w bojach turystów czy biegaczy. Celem startujących uczestników jest odnalezienie punktów zaznaczonych na mapie. Trasę każdy wybiera sam, najważniejsze jest odnalezienie punktów i dobra zabawa. Biuro imprezy znajdować się będzie przy parkingu leśnym nieopodal Leśniczówki Gołębiewo zobacz na mapie Gdyni. Do wyboru cztery trasy, także dla najmłodszych. Na mecie wszyscy uczestnicy wezmą udział w losowaniu upominków, a organizatorzy zapraszają także na ognisko. Wpisowe wynosi od 1 do 20 zł.

Tego samego dnia od godz. 9:30 z mapą będzie można pobiegać także w lasach Wielkiego Kacka. Bractwo Przygody Almanak oraz Kawiarenka Podróżnicza Południk 18 zapraszają do udziału w zabawie z cyklu Rodzinne Gry Parkowe na Orientację zobacz na mapie Gdańska. Biuro zawodów będzie mieściło się na polanie pod lasem przy ul. Starochwaszczyńskiej - dojazd od strony zajezdni autobusowej. Warto zabrać ze sobą duży zapas picia, koc, koszyk piknikowy oraz stroje kąpielowe. Po zabawie z mapą będzie możliwość skorzystania z plaży oraz kąpieli w morzu. Zawody mają charakter edukacyjny i popularyzujący orientację w terenie. Teren jest łatwy w orientacji, bezpieczny i bardzo ciekawy pod względem krajoznawczym oraz przyrodniczym. Za każdym razem organizator tłumaczy zasady i odpowiada na każde nurtujące uczestników pytanie. Na wszystkich trasach obowiązuje elektroniczny system potwierdzania punktów kontrolnych SPortIdent. W dniu zawodów wpisowe tylko pod warunkiem dostępnych miejsc. Wpisowe od 1 do 15 zł, wymagane jest wypełnienie elektronicznego formularza.

W programie "Aktywuj się w Gdańsku" realizowanym przez Gdański Ośrodek Sportu odbywa się coniedzielny trening pod hasłem TriMama budzi Gdańsk prowadzony przez Natalię Wodyńską-Stosik. Udział jest bezpłatny, początek o godz. 9. Zajęcia skierowane są do osób, które zaczynają przygodę z aktywnością sportową, jak również do tych, którzy chcą na sportowo, w przyjaznej atmosferze spędzić niedzielny poranek. Każdy trening rozpoczyna się rozgrzewką i ćwiczeniami techniki biegowej. W głównej części odbywają się bieg oraz marszobieg. Zbiórka obok zabytkowego tramwaju, róg ulic Wróblej i Kurzej w Gdańsku.

W Gdyni w każdą sobotę o godz. 11 do końca września na bezpłatny trening przy wejściu do CH Klif zaprasza Fenix Training. Trening dla Ciapkowa połączony będzie ze zbiórką pieniędzy na rzecz schroniska dla zwierząt "Ciapkowo" w Gdyni. Uczestnicy spotykają się od strony stacji Shell i spacerują wspólnie na plażę.

Na Stogach co niedzielę o godzinie 11 (zbiórka ul. Hoża 14, przy Bibliotece Społecznej) zaczynają się bezpłatne zajęcia dla seniorów z instruktorami nordic walking. W trakcie zajęć uczestnicy uczą się poprawnego chodzenia z kijkami. Zajęcia trwają ok. 1 godziny. Warsztaty zostały sfinansowanie w ramach Gdańskiego Funduszu Senioralnego, nazwa projektu to "Ruch-Zabawa-Integracja". Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich chętnych, także młodych. Brak kijków nie jest przeszkodą - można je bezpłatnie wypożyczyć w Bibliotece Społecznej Stowarzyszenia "Przyjazne Pomorze".

Panie powyżej 35. roku życia w każdą sobotę o godz. 9 mogą wybrać się na zajęcia Dojrzałe kobiety ćwiczą. Ćwiczenia prowadzone są na średnim poziomie intensywności i dostosowane do możliwości kobiet w dojrzałym wieku. Treningi pozwalają wzmocnić mięśnie całego ciała, poprawić kondycję i ogólną wydolność organizmu. Odbywają się one w Hali Sportów Walki przy Traugutta 29 w Gdańsku zobacz na mapie Gdańska, a bezpłatne zapisy prowadzone są na bieżąco, można dołączyć w dowolnym momencie.

Także w każdą sobotę, ale o godz. 14 można wybrać się na sztuczne boisko treningowe Kompleksu Sportowego Grunwaldzka 244 zobacz na mapie Gdańska na trening ultimate frisbee. Wystarczy zabrać ze sobą strój sportowy oraz wodę. Sprzęt potrzebny do realizacji programu zajęć zapewnia organizator.

Opinie (7)

 • Zamierzam aktywnie wspierać lokalne browary w ten weekend (1)

  • 10 2

  • Ja tradycyjnie
   Czarna kobra

   • 0 0

 • Będę na Biegu Westerplatte.

  Powodzenia dla wszystkich startujących.

  • 9 8

 • GP Orunia przesuniety na sobote z powodu biegu Westerplatte

  • 1 0

 • niestety ciepło to już było, chociaż nie ma co na narzekać bo wyjątkowo długo było

  • 1 0

 • Czy ktoś się orientuje w jakich godzinach będą zamknięte ulice przy Muzeum II Wojny Światowej ? Niektórzy chcieliby dojechać do pracy :/

  • 0 1

 • Do organizatorów usuńcie oszustów z biegu co sobie skracali bieg na zakręcie przed metą po chodniku gdzie inni biegli po ulicy

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl