wiadomości

Żeglarstwo dla każdego, czyli z... plaży

Żeglowanie plażowe zakłada pływanie nie dalej niż dwie mile morskie, czyli 3,7 km od brzegu na łódkach do 7,5 metrów długości.
Żeglowanie plażowe zakłada pływanie nie dalej niż dwie mile morskie, czyli 3,7 km od brzegu na łódkach do 7,5 metrów długości. Milena/Czytelnik Trojmiasto.pl

Żeglowanie po Zatoce Gdańskiej bez patentu i kontaktu z urzędem morskim? Jest to realne, być może nawet w najbliższym sezonie, w 2014 roku. MOSiR Gdańsk planuje wyłożenie specjalnych mat przy brzegach. Dzięki nim możliwe będzie 'wypchnięcie' łódki bezpośrednio z plaży do wody.Kiedy plany MOSiR zostaną zrealizowane, w Trójmieście będzie mogła rozwinąć się nowa aktywność, jaką jest żeglarstwo plażowe. Szukając w internecie wiadomości na ten temat, okazuje się, że nie jest ono w Polsce popularne. Co może wydawać się zaskakujące, wystarczy odpowiednia, niedroga, w porównaniu z innymi inwestycjami związanymi z żeglarstwem infrastruktura, aby taką przygodę mógł rozpocząć praktycznie każdy.

Promotorom pływania plażowego marzy się, żeby tak wyglądało polskie wybrzeże.
Promotorom pływania plażowego marzy się, żeby tak wyglądało polskie wybrzeże. baltic-proa.com
- Żeglarstwo plażowe jest tańsze niż budowanie marin, falochronów i całej infrastruktury dla większych łodzi. Do żeglarstwa plażowego wystarczyłaby rozwijana mata, gumowy dywan, po którym można by przetoczyć lekkie łódki plażowe - czytamy na stronie baltic-proa.com.

Zdaniem osób, które chcą wypromować tę formę rekreacji w Gdańsku, wystarczyłyby trzy takie miejsca, aby zachęcić ludzi do uprawiania żeglarstwa plażowego.

MOSiR zapewnia, że jest to wykonalne i możliwe. - Wspólnie z urzędem miasta pracujemy nad koncepcją zagospodarowania plaż, w której przewidujemy taką inwestycję - mówi Trojmiasto.pl Grzegorz Pawelec, rzecznik gdańskiego MOSiR. - Nie wiemy jednak teraz czy w budżecie miasta znajdą się na nią środki, ze względu na duży jej koszt - dodaje Pawelec. Szacuje się, że cała inwestycja pochłonie około 120 tys. zł.

Jak zapewnia Marcin Stiburski z Baltic-Proa, żeglarstwo plażowe może być dostępne dla każdego. - Naprawdę można dzisiaj żeglować legalnie bez patentu żeglarskiego, bez rejestracji łódki, bez kontaktu z urzędem, dwie mile morskie, czyli 3,7 km od brzegu morskiego na łódkach do 7,5 metrów długości - tłumaczy Stiburski.

Idea żeglowania plażowego jest zbliżona do jazdy na rowerze. - Chcesz popływać. Bierzesz swoją łódkę z garażu, ładujesz na dach samochodu, przyjeżdżasz na plażę, zanosisz łódkę nad brzeg, montujesz i pływasz - czytamy na stronie fanów tej aktywności.

Stiburski dodaje, że jego koledzy z innych krajów dziwią się, że polskie wybrzeże jest puste. - Obecnie nasze plaże są wykorzystywane przez około dwa miesiące w roku na typowe plażowanie. Czy nie mogłyby być pełne żagli, podobnie do sytuacji, jaka ma miejsce w innych krajach nadbałtyckich? - pyta retorycznie. - Otwarcie na żeglarstwo plażowe rozszerza czas tzw. sezonu turystycznego nawet do pięciu miesięcy - dodaje.

Żeglarstwo plażowe ma jeszcze jeden niezaprzeczalny atut. - Jest tańsze od tradycyjnego żeglarstwa, co zdecydowanie powiększy grono jego miłośników. Zapotrzebowanie na drogie mariny jest małe, większości z nas nie stać na zakup i utrzymanie jachtu. A wielu chciałoby żeglować - uważa Stiburski.

Gdański MOSiR rozważa dwie lokalizacje na ułożenie mat dla żeglarzy, w okolicach Brzeźna, koniec al. Hallera lub Jelitkowa, na przedłużeniu ul. Piastowskiej.

- Gdy w Gdańsku powstanie odpowiednia infrastruktura, a ludzie ją zauważą, to sami zaczną się zastanawiać, jak tu zdobyć odpowiednią łódkę, katamaran czy kajak - twierdzi Stiburski.

Jakie są na to szanse? - Przy odpowiedniej promocji być może uda się je zwiększyć - słyszymy w MOSiR.

Opinie (14)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl