Żeglarstwo dla każdego, czyli z... plaży

Żeglowanie plażowe zakłada pływanie nie dalej niż dwie mile morskie, czyli 3,7 km od brzegu na łódkach do 7,5 metrów długości.
Żeglowanie plażowe zakłada pływanie nie dalej niż dwie mile morskie, czyli 3,7 km od brzegu na łódkach do 7,5 metrów długości. Milena/Czytelnik Trojmiasto.pl

Żeglowanie po Zatoce Gdańskiej bez patentu i kontaktu z urzędem morskim? Jest to realne, być może nawet w najbliższym sezonie, w 2014 roku. MOSiR Gdańsk planuje wyłożenie specjalnych mat przy brzegach. Dzięki nim możliwe będzie 'wypchnięcie' łódki bezpośrednio z plaży do wody.Kiedy plany MOSiR zostaną zrealizowane, w Trójmieście będzie mogła rozwinąć się nowa aktywność, jaką jest żeglarstwo plażowe. Szukając w internecie wiadomości na ten temat, okazuje się, że nie jest ono w Polsce popularne. Co może wydawać się zaskakujące, wystarczy odpowiednia, niedroga, w porównaniu z innymi inwestycjami związanymi z żeglarstwem infrastruktura, aby taką przygodę mógł rozpocząć praktycznie każdy.

Promotorom pływania plażowego marzy się, żeby tak wyglądało polskie wybrzeże.
Promotorom pływania plażowego marzy się, żeby tak wyglądało polskie wybrzeże. baltic-proa.com
- Żeglarstwo plażowe jest tańsze niż budowanie marin, falochronów i całej infrastruktury dla większych łodzi. Do żeglarstwa plażowego wystarczyłaby rozwijana mata, gumowy dywan, po którym można by przetoczyć lekkie łódki plażowe - czytamy na stronie baltic-proa.com.

Zdaniem osób, które chcą wypromować tę formę rekreacji w Gdańsku, wystarczyłyby trzy takie miejsca, aby zachęcić ludzi do uprawiania żeglarstwa plażowego.

MOSiR zapewnia, że jest to wykonalne i możliwe. - Wspólnie z urzędem miasta pracujemy nad koncepcją zagospodarowania plaż, w której przewidujemy taką inwestycję - mówi Trojmiasto.pl Grzegorz Pawelec, rzecznik gdańskiego MOSiR. - Nie wiemy jednak teraz czy w budżecie miasta znajdą się na nią środki, ze względu na duży jej koszt - dodaje Pawelec. Szacuje się, że cała inwestycja pochłonie około 120 tys. zł.

Jak zapewnia Marcin Stiburski z Baltic-Proa, żeglarstwo plażowe może być dostępne dla każdego. - Naprawdę można dzisiaj żeglować legalnie bez patentu żeglarskiego, bez rejestracji łódki, bez kontaktu z urzędem, dwie mile morskie, czyli 3,7 km od brzegu morskiego na łódkach do 7,5 metrów długości - tłumaczy Stiburski.

Idea żeglowania plażowego jest zbliżona do jazdy na rowerze. - Chcesz popływać. Bierzesz swoją łódkę z garażu, ładujesz na dach samochodu, przyjeżdżasz na plażę, zanosisz łódkę nad brzeg, montujesz i pływasz - czytamy na stronie fanów tej aktywności.

Stiburski dodaje, że jego koledzy z innych krajów dziwią się, że polskie wybrzeże jest puste. - Obecnie nasze plaże są wykorzystywane przez około dwa miesiące w roku na typowe plażowanie. Czy nie mogłyby być pełne żagli, podobnie do sytuacji, jaka ma miejsce w innych krajach nadbałtyckich? - pyta retorycznie. - Otwarcie na żeglarstwo plażowe rozszerza czas tzw. sezonu turystycznego nawet do pięciu miesięcy - dodaje.

Żeglarstwo plażowe ma jeszcze jeden niezaprzeczalny atut. - Jest tańsze od tradycyjnego żeglarstwa, co zdecydowanie powiększy grono jego miłośników. Zapotrzebowanie na drogie mariny jest małe, większości z nas nie stać na zakup i utrzymanie jachtu. A wielu chciałoby żeglować - uważa Stiburski.

Gdański MOSiR rozważa dwie lokalizacje na ułożenie mat dla żeglarzy, w okolicach Brzeźna, koniec al. Hallera lub Jelitkowa, na przedłużeniu ul. Piastowskiej.

- Gdy w Gdańsku powstanie odpowiednia infrastruktura, a ludzie ją zauważą, to sami zaczną się zastanawiać, jak tu zdobyć odpowiednią łódkę, katamaran czy kajak - twierdzi Stiburski.

Jakie są na to szanse? - Przy odpowiedniej promocji być może uda się je zwiększyć - słyszymy w MOSiR.

Opinie (14)

 • nie trzeba zadnych uprawnien

  na ma na miedzynarodowych wodach zadnych zobowiazan miec patent na zagle. tylko jezeli ma zaglówka motor, podlegaja pewnym prawom

  • 3 2

 • nie kumam autora tego zdania, to chyba nie jest po polsku!!!

  • 6 0

 • Rozbawił mnie ten tekst,

  bo 100 metrów od granicy z Gdańskiem na sopockiej plaży żeglarstwo plażowe rozwija się z powodzeniem od ponad 15 lat, - SKŻ Piotrka Hlavatego, Navigo Jacka Noetzla, katamarany przy Tropikalnej Wyspie, Black Pearl, Hotelu Chińskim, kajaki i łódki przy Kolibie. Optymisty, lasery, kajaki morskie, skutery "pchane" z piachu do wody przy slipie lub po sezonowo zaimprowizowanych "taśmociągach". Nie chce mi się wierzyć, że koledzy z Gdańska tego nie widzieli.

  • 3 3

 • re

  tylko, że komercyjnych firm...

  • 1 1

 • 3xTAK!

  Szkoda, że tak późno się obudzili.

  • 1 1

 • 2 mile od brzegu to nie wody międzynarodowe.

  Poza tym w tekście powyżej nigdzie nie napisano że żeglarstwo plażowe wymaga uprawnień.

  • 0 0

 • I dobrze że jest w Sopocie.

  Czemu w cały Trójmieście ma być jedna tego typu przystań. Mogłyby być trzy lub więcej. I przede wszystkim nie klubowych a OTWARTYCH tak samo dostępnych jak ścieżka rowerowa na nadmorskim bulwarze.

  • 2 0

 • Ciekawi mnie kosztorys przystani plażowej który daje sumę 120 tyś. zł.

  • 3 0

 • Tylko gdzie zaparkować?

  A te łódki to na plecach mają zanieść na plażę? Gdzie w Trójmieście można dojechać samochodem do plaży i legalnie za darmo zaparkować?

  • 4 1

 • ... a dlaczego byś chciał za darmo?!

  • 0 2

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Informacje

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Zabawa z Mapą - Pusty Staw
Zabawa z Mapą - Pusty Staw
zajęcia rekreacyjne, rajd / wędrówka, impreza na orientację
sty 23
niedziela, g. 9:30 - 14:00
Gdańsk SP, SP nr 72
Liga Harpagana E8 - Chełm południe
Liga Harpagana E8 - Chełm południe
zawody / wyścigi, impreza na orientację
sty 27
czwartek, g. 19:00
Gdańsk
Gdańsk po zmroku, z przewodnikiem
Gdańsk po zmroku, z przewodnikiem
spacer, zajęcia rekreacyjne, rajd / wędrówka
sty 27
czwartek, g. 17:30 - 20:00
Gdańsk

Forum