• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Zimowe Ptakoliczenie w Parku Oliwskim

lip 7

niedziela, godz. 17:30

Rzeka Piaśnica, Parking nad Jeziorem...
bilety 70-95 zł

w każdą niedzielę (do 22.12), godz. 10:00

Wstęp wolny
W ostatni weekend stycznia Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) zaprasza wszystkich do wspólnego Zimowego Ptakoliczenia. Ptaki można będzie liczyć indywidualnie lub razem z innymi podczas ponad 60 wycieczek organizowanych przez wolontariuszy OTOP.

W akcji może wziąć udział każdy, niezależnie od stopnia znajomości ptaków, które będzie można liczyć nawet bez wychodzenia z domu, podglądając przez okno ptaki przylatujące do ogrodu lub do karmnika. W sobotę lub niedzielę należy poświęcić na obserwacje jedną godzinę. Wyniki, w postaci maksymalnej liczby osobników danego gatunku widzianych naraz (metoda pozwalająca uniknąć wielokrotnego liczenia tej samej sikory czy wróbla) należy przekazać do OTOP na specjalnej Karcie Obserwacji, od 24.01 dostępnej na www.otop.org.pl

Osoby prowadzące obserwacje samodzielnie mogą skorzystać z merytorycznej pomocy, jaką jest dostępny na stronie OTOP krótki przewodnik po najczęściej spotykanych gatunkach. Warto wybrać się na jedną z kilkudziesięciu wycieczek, które w całej Polsce będą prowadzili wolontariusze OTOP, chętnie dzielący się swoją wiedzą.

W Gdańsku wszystkich zainteresowanych wspólnym liczeniem zapraszamy do Parku Oliwskiego!
Zbiórka o godzinie 10:00 przy wejściu od strony Archikatedry Oliwskiej.

Wycieczka będzie miała miejsce w granicach Parku. W planie jest obejście każdego z ciekawych miejsc na jego terenie, tj. zbiorników wodnych, zadrzewionych alejek oraz fragmentu Potoku Oliwskiego. 

Park Oliwski to miejsce, gdzie spotkać można licznie parkowo - leśne gatunki ptaków wróblowych, takich jak sikory, kowaliki czy pełzacze.  Przy odrobinie szczęścia  zobaczyć można także dzięcioły (dużego, zielonego, dzięciołka) oraz przelatującego cichcem krogulca. Ponadto na zbiornikach wodnych licznie gromadzą się mewy siwe i śmieszki, kaczki krzyżówki oraz łabędzie nieme. Jednym słowem jest to świetne miejsce do nauki ptaków oraz ich obserwacji z bliska.

Na wycieczkę warto zabrać odzienie adekwatne do pogody, coś ciepłego do picia oraz prowiant. Również lornetka, aparat i kieszonkowy przewodnik o ptakach będą bardzo przydatne. Wycieczka będzie trwała ok. 3 godzin i zakończy się w miejscu startu bądź przy wyjściu z Parku drugiej strony (od. ul. Grunwaldzkiej).

- Ornitolodzy podkreślają, że regularne liczenie ptaków, nawet wyłącznie w swoim ogrodzie, na podwórku czy na osiedlu, pozwala śledzić zmiany, które coraz szybciej zachodzą w otaczającym nas świecie. Jeszcze kilka dekad temu niemal wszystkie łabędzie nieme odlatywały na zimę do Europy Zachodniej i Południowej, dzisiaj coraz częściej zimujące stada tych ptaków spotyka się na miejskich stawach czy odcinkach rzek - mówi Antoni Marczewski z OTOP, koordynator akcji.

W tym roku Zimowe Ptakoliczenie poprzedza szczyt UE ws. budżetu. Politycy będą decydować m.in., czy przeznaczyć 20% unijnych środków na ochronę klimatu. Bez nacisku na polityków i szybkich działań nie będziemy w stanie skutecznie łagodzić skutków zmian klimatycznych, takich jak powodzie, susze, nawałnice czy trąby powietrzne. Zmiany klimatu wpływają również na ptaki, co można zauważyć choćby poprzez coroczny udział w Zimowym Ptakoliczeniu - dodaje Marczewski.

Kontakt do przewodnika lokalnej wycieczki:
Zuzanna Pestka, zuz.pestka@gmail.com, tel. 783 271 569

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) to działająca od dwudziestu lat organizacja pozarządowa o statusie pożytku publicznego, zajmująca się ochroną dzikich ptaków i miejsc, w których one żyją. Celem Towarzystwa jest zachowanie dziedzictwa przyrodniczego dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Jego działania wspiera rzesza kilkunastu tysięcy członków, wolontariuszy i sympatyków. OTOP jest polskim partnerem światowej federacji towarzystw ochrony ptaków - BirdLife International.

Po 20 latach istnienia OTOP to:
Prawie 1000 ha rezerwatów, w których prowadzona jest czynna ochrona przyrody
174 ostoje ptaków (IBA), w tym 110 objętych regularnym monitoringiem zagrożeń
159 lęgowych gatunków ptaków objętych regularnym monitoringiem
2.500 nakładu kwartalnika "Ptaki"
800 wolontariuszy
2.000 członków
10.000 zadeklarowanych sympatyków
50.000 dzieci objętych programem edukacyjnym

Opinie

Wydarzenia

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl