wiadomości

Spróbuj sił w najgłośniejszej sztuce walki

Zobacz jak wyglądają treningi w Sopockim Klubie Kendo.

Kendo to nie tylko jedna z najstarszych oraz najdostojniejszych sztuk walki. Pojedynki na bambusowe miecze należą także do najgłośniejszych dyscyplin sportowych, o czym przekonaliśmy się, odwiedzając z kamerą trening Sopockiego Klubu Kendo. - W Japonii, skąd wywodzi się kendo, krzyk jest utożsamiany z siłą. Podczas walki pomaga nam w kontrolowaniu oddechu - mówi wiceprezes klubu Artur Machowski.SPRAWDŹ KLUBY KENDO W KATALOGU TROJMIASTO.PL

Kendo sięga swymi korzeniami okresu średniowiecznej Japonii. W dosłownym tłumaczeniu oznacza po prostu "drogę miecza". Stanowi jedną z najstarszych oraz najdostojniejszych sztuk walki.

- Miecze, którymi walczymy nazywają się shinai. Składają się z czterech bambusowych listewek. Są tak skonstruowane i wyważone, aby przypominały japońską katanę. Do pojedynków podchodzimy jednak z pełną powagą, tak, jak gdyby były to miecze z ostrzami. Dzięki temu, że używamy ochronnych zbroi, kendo to jedna z najmniej urazowych dyscyplin - mówi Artur Machowski, wiceprezes Sopockiego Klubu Kendo, jednego z trzech w Trójmieście obok Gdyńskiego Klubu Kendo Bushidogdańskiego Furokan.
Średni czas walki w kendo to około 3-4 minuty, choć zdarzają się i dłuższe. Nie walczy się do "pierwszej krwi". Aby zdobyć punkt, należy atakować w takim sposób, aby mieć pewność, że przeciwnik nie przeżyłby ataku w wypadku zadania go kataną.

Celem treningu, oprócz aspektów sportowych, jest dążenie do ćwiczenia umysłu i ciała oraz rozwoju osobowości. Duże znaczenie w kendo ma obowiązująca w nim etykieta, która precyzyjnie określa pewne zachowania.

Na pierwszym miejscu są szacunek i określona hierarchia występująca wśród trenujących. Przed każdymi zajęciami grupa oddaje ukłon swojemu Sensei, a także wywieszonej w sali fladze.

- Nie jest ważne, czy wygrasz, czy przegrasz. Ważna jest walka ze swoimi słabościami. w naszym klubie trenują dzieci od 6. roku życia do osób mających 60 lat i więcej. To dyscyplina dla każdego - przekonuje Machowski.
Tym, co od razu rzuca się w oczy, a raczej w uszy podczas treningu kendo jest bez wątpienia to jak głośna jest to dyscyplina. Przy każdym ruchu trenujący wydają głośne okrzyki.

- W Japonii krzyk jest utożsamiany z siłą. Krzyk to pierwsza rzecz, jaką robimy po przyjściu na świat. Tyle symboliki, bo w praktyce podczas walki i treningu krzyk ułatwia nam po prostu kontrolowanie oddechu. Kendo jest wysiłkiem beztlenowym, a krzyk pozwala nam od razu zaczerpnąć powietrza, co daje siłę do dalszej walki - wyjaśnia Machowski.
Kompletny strój, na który składa się hełm, napierśnik, opaska na krocze i biodra oraz rękawice to kosz od 600 do 1000 zł. Początkującym, którzy nie biorą udziału w walkach wystarczy jednak sam bambusowy miecz, którego cena zaczyna się od 80 zł.

Zajęcia Sopockiego Klubu Kendo odbywają się w poniedziałki i środy w godz. 18:15 - 20:15 w Sopockim Autonomicznym Liceum przy al. Niepodległości 739A zobacz na mapie Sopotu. Koszt członkostwa to od 50 do 100 zł miesięcznie. Szczegółowe informacje dotyczące naboru udzielane są pod adresem e-mail kendosopot@gmail.com oraz pod numerami tel. 508-237-422 i 661-034-020.

Miłośnicy kendo trenują pod pomnikiem Piłsudskiego w Gdańsku

Opinie (23) 2 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl