• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Weekend Trzech Króli na wydmach Słowińskiego Parku Narodowego

Grupa Rekreacyjna 3miasto zaprasza na trzydniowy wędrowno-wypoczynkowy weekend Trzech Króli. W tym roku obszarem naszych aktywności będzie piękna, wiecznie zielona puszcza Słowińskiego Parku Narodowego oraz Pobrzeża Słowińskiego. Na proponowane przez nas wędrówki można dołączyć każdego dnia z osobna, bądź wybrać cały weekend z noclegami, wyżywieniem i wypoczynkiem w SPA. Oprócz malowniczych lasów, zobaczymy pozostałości tzw. prapuszczy sprzed kilku tysięcy lat, którą niedawno odkryły morskie fale. Przemierzymy ścieżki dydaktyczne w obszarach ochrony ścisłej oraz ruchome piaski w obrębie Wydmy Czołpińskiej. Zobaczymy ogromne jeziora jak: Jezioro Łebsko i Gardno, jak również te nieco mniejsze objęte ochroną przyrody jak Jeziora Dołgie Małe i Wielkie. Odkryjemy grodziska, wejdziemy na wieże, platformy i pomosty widokowe, z których rozpościerają się przepiękne pejzaże na Pobrzeże Słowińskie i Ziemie Słupskie.

1. Do kogo skierowane są nasze wędrówki ?

Wędrówki adresowane jest do osób dorosłych, amatorów aktywnej turystyki pieszej gustujących w wycieczkach terenowych połączonych z wypoczynkiem na łonie natury. Dołączając do naszej grupy z pewnością poznasz ciekawych, pozytywnie zakręconych ludzi. Będziesz miał(a) wiele okazji do pogawędek i wymiany doświadczeń.

Niestety po szlakach parku narodowego nie można zabrać ze sobą psów.
Psa można zabrać ze sobą tylko na wędrówkę w niedzielę.

Gdy za oknem jest szaro, buro, ponuro, warto zagłębić się w wiecznie zielonych lasach nadmorskich. Dla kontrastu, najciekawszymi szlakami są te wiodące przez wydmy, dlatego też nie bez powodu wybraliśmy Słowiński Park Narodowy.
Gdy za oknem jest szaro, buro, ponuro, warto zagłębić się w wiecznie zielonych lasach nadmorskich. Dla kontrastu, najciekawszymi szlakami są te wiodące przez wydmy, dlatego też nie bez powodu wybraliśmy Słowiński Park Narodowy. fot. Krzysztof Kochanowicz / GR3miasto


2. Plan wycieczek z podziałem na dni:

- Piątek, 6 stycznia 2023 r.

Na dobry początek weekendu wyruszymy na wędrówkę, której celem są pozostałości po prapuszczy słowińskiej, czyli zakonserwowanych w dnie morza konarów drzew, które przed kilkoma laty zostały odsłonięte przez sztormowe fale na obszarze Mierzei Gardnieńskiej. Aby tam dotrzeć pokonamy część Słowińskiego Parku Narodowego, w którym zobaczymy także objęte obszarem ochrony ścisłej dwa akweny: Jeziora Dołgie Małe i Wielkie. Po drodze, będzie też okazja do wejścia na zalesioną wydmę, na szczycie której znajduje się platforma widokowa. Oprócz malowniczych lasów i wybrzeża widać z niej także latarnię morską. Niestety czynna jest ona jedynie w sezonie letnim.

- Dystans do pokonania: max. 18 km
- Czas wędrówki z przerwami: 5 godzin
- Miejsce zbiórki: Parking leśny Dołgie Wielkie, o godz.10:00
>>> Zobacz na mapie lokalizację parkingu

- Sobota, 7 stycznia 2023 r.

Tego dnia udamy się na dwie krótkie trasy.

Pierwsza trasa obejmować będzie objęty ochroną ścisłą Smołdziński Las. To właśnie w nich skrywa się jedno z najpiękniejszych pasm ruchomych piasków pod zbiorczą nazwą Wydma Czołpińska. Tutejsze piaskowe góry różnią się nieco od tych, które znamy z okolic Łeby. Są one częściowo porośnięte różnymi trawami, które zapobiegają przemieszczania się w głąb lądu. W drodze powrotnej wejdziemy na znacznie wyższą, ale już całkowicie zalesioną wydmę, na szczycie której wznosi się ceglana latarnia morska. Niestety czynna jest ona jedynie w sezonie letnim.

- Dystans do pokonania: max. 8 km
- Czas wędrówki z przerwami: 2,5 godziny
- Miejsce zbiórki: Parking leśny Czołpino, o godz.10:00
>>> Zobacz na mapie lokalizację parkingu

Obszary, które wybraliśmy na tegoroczne wędrówki, to najpiękniejsze zakątki Pobrzeża Słowińskego oraz Ziem Słupskich. Każdy dzień to inna trasa i wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia: wydmy, śródleśne jeziora, wielkie akweny słodko i słono wodne, wzniesienia i wzgórza, z których rozpościerają się przepiękne widoki.
Obszary, które wybraliśmy na tegoroczne wędrówki, to najpiękniejsze zakątki Pobrzeża Słowińskego oraz Ziem Słupskich. Każdy dzień to inna trasa i wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia: wydmy, śródleśne jeziora, wielkie akweny słodko i słono wodne, wzniesienia i wzgórza, z których rozpościerają się przepiękne widoki. fot. Krzysztof Kochanowicz / GR3miasto


Druga trasa obejmować będzie objęty ochroną ścisłą obszar Klukowe Buki. Jak sama nazwa podpowiada to teren leśny, w którym dominują wiekowe buki, najstarszy z nich liczy ponad 200 lat. W dużej mierze to jednak także bory iglaste Słowińskiego Parku Narodowego. Na obszarze tym pokonamy liczne drewniane kładki, aby dojść do platformy widokowej, z której rozpościera się wspaniały widok na ogromne Jezioro Łebsko. W drodze powrotnej zobaczymy także zabytkowy cmentarz słowiński oraz jeśli starczy czasu zabytkowe zabudowania w stylu szachulcowym w skansenie w pobliskiej wsi Kluki.

- Dystans do pokonania: max. 4,5 km
- Czas wędrówki z przerwami: 1,5 godziny
- Miejsce zbiórki: Parking przy cmentarzu w Klukach, o godz.13:00
>>> Zobacz na mapie lokalizację parkingu

i choć łączny dystans to raptem: 12,5 km, pamiętajcie że kilometr pokonywany w terenie leśnym, to nie to samo co po grząskich piachach wydm i plaży oraz drewnianych kładkach

- Niedziela, 8 stycznia 2023 r.

Na dobry podsumowanie weekendu wyruszymy na wędrówkę, którego celem jest najwyższe wzniesienie Ziemi Słupskiej. Licząca ponad 140 m n.p.m. Góry Stolniczki rozpościera się niesamowity widok na pobliskie tereny leśne oraz farmę wiatrową w Dolinie Łupawy. Przemierzając okoliczne lasy i wzniesienia dojdziemy także do Grodziska Runowo. Wzgórze, na którym niegdyś znajdowała się osada znajduje się w bardzo ciekawym miejscu, wokół którego poruszać się będziemy lokalną ścieżką dydaktyczną. 

- Dystans do pokonania: max. 16 km
- Czas wędrówki z przerwami: 5 godzin
- Miejsce zbiórki: Parking leśny Grodzisko Runowo, o godz.10:30
>>> Zobacz na mapie lokalizację parkingu

Wydma Czołpińska to pasmo ruchomych piasków, które różnią się nieco od tych najbardziej nam znanych w pobliżu Łeby. Piaszczyste kopce pokonamy szlakiem przemierzając Las Smołdziński.
Wydma Czołpińska to pasmo ruchomych piasków, które różnią się nieco od tych najbardziej nam znanych w pobliżu Łeby. Piaszczyste kopce pokonamy szlakiem przemierzając Las Smołdziński. fot. Krzysztof Kochanowicz / GR3miasto


3. Trzydniowy wypoczynek w pensjonacie dla chętnych

Naszą bazą wypadową będzie miejscowość Smołdzino.
Tu zakwaterujemy się w jednym z pensjonatów, a po wędrówkach zregenerujemy w saunie.
Koszt pobytu od piątku do niedzieli, wraz z wyżywieniem to: 690 zł

Cena obejmuje:
seanse w saunie w piątek i sobotę, wieczorne spotkania integracyjne, dwa noclegi w komfortowych pokojach lub apartamentach, dwudaniową obiadokolację z deserem w piątek, śniadanie i dwudaniową obiadokolację z deserem w sobotę oraz śniadanie w niedzielę.

4. Wspólny transport jest bardziej ekonomiczny!

Jeśli nie masz własnego transportu, bądź go masz, a nie chcesz wozić ze sobą powietrza, zgłoś ten fakt organizatorowi mailowo, najpóźniej do środy do godz. 18:00. W razie możliwości wymienimy uczestników kontaktami. Dla ułatwienia kontaktu podaj miasto, dzielnicę, okolice oraz nr telefonu do kontaktu.

5. Opłaty:

-Zgłoś swój udział organizatorowi podając:
imię, nazwisko oraz nr telefonu mailowo na adres: gr3miasto@gmail.com
W mailu zwrotnym wysyłamy nr konta do przelewu

- Wpisowe za udział w pełnym weekendzie wraz w wędrówkami: 690 zł
- 190 zł płatne przelewem, to bezzwrotna rezerwacja opłacana do środy 2023 r.

- Wpisowe za udział w pojedynczych dniach (bez korzystania z noclegów):

Płatne przelewem na konto, do środy 4 stycznia 2023 r:

Osoby realizujące przelew w środę proszone są o wysłanie potwierdzenia przelewu
- 1 dzień: 35 zł od osoby / 2 dni: 60 zł od osoby / 3 dni: 75 zł od osoby

Płatne na zbiórce, w gotówce przy zgłoszeniu od czwartku 5 stycznia 2023 r.
- 40 zł od osoby

Te ogromne konary drzew zakonserwowane w dnie morza zostały odkryte przez fale sztormowe kilka lat temu. Podobno pochodzą z tzw. prapuszczy słowińskiej, która przed 5 tys. lat porastała Mierzeję Gardnieńską.
Te ogromne konary drzew zakonserwowane w dnie morza zostały odkryte przez fale sztormowe kilka lat temu. Podobno pochodzą z tzw. prapuszczy słowińskiej, która przed 5 tys. lat porastała Mierzeję Gardnieńską. fot. Krzysztof Kochanowicz / GR3miasto


6. Świadczenia:

- Opieka przewodnika na trasie wędrówki,
- Apteczka pierwszej pomocy z wyposażeniem dla piechurów,
- Umożliwienie wymiany kontaktów w celu wspólnego transportu,
- Pamiątkowe zdjęcia po wędrówkach.

7. We własnym zakresie:

- Dojazd: możliwy wspólny z innymi uczestnikami (mowa o tym w pkt 4),
- zakąski i napoje na wieczorne spotkania integracyjne

8. Warunki udziału

Każdy uczestnik wędrówek akceptuje REGULAMIN UCZESTNICTWA

ZAPRASZAMY !

Wędrówki prowadzi:

Krzysztof Kochanowicz,
Grupa Rekreacyjna 3miasto
Mail: gr3miasto@gmail.com
tel. + 48 502 778 115

Info:

Zobacz nasze wideo relacje ze zrealizowanych wycieczek:

- wideo relacje z naszych wycieczek pieszych :

>>> wędrówka przez lasy nadmorskie i Wydmy Lubiatowskie
>>> wędrówka przez mniej znany Słowiński Park Narodowy
>>> wzdłuż meandrującego potoku Zagórskiej Strugi
>>> zimą przez lasy Parku Narodowego Borów Tucholskich

- wideo relacje z naszych wycieczek rowerowych :

>>> popołudniowa wycieczka rowerowa po pracy, nad Jezioro Tuchomskie
>>> całodzienna wycieczka rowerowa po Szwajcarii Kaszubskiej
>>> listopadowy wypad rowerowy do Parku Narodowego Bory Tucholskie
>>> zimowa przejażdżka rowerowa przez lasy i Wydmy Lubiatowskie

- wideo relacje ze spływów kajakowych

>>> Radunią, środkowy odcinek przez elektrownie wodne
>>> Radunią, górny odcinek przez Pojezierze Kaszubskie
>>> Piaśnicą, spływ na zachód słońca nad Bałtykiem
>>> Piaśnicą, nocny spływ na wschód słońca nad Bałtykiem
>>> Redą, najtrudniejszy odcinek wśród wiekowych dębów

Zobacz inne wideo relacje, na naszym kanale Youtube

Góra Stolniczka liczy ponad 140 m n.p.m. i jest jednym z najwyższych wzgórz, z których rozpościerają się przepiękne widoki na Dolinę Łupawy. Te okolice zobaczymy w niedzielę podczas wędrówki m.in. do Grodziska Runowo.
Góra Stolniczka liczy ponad 140 m n.p.m. i jest jednym z najwyższych wzgórz, z których rozpościerają się przepiękne widoki na Dolinę Łupawy. Te okolice zobaczymy w niedzielę podczas wędrówki m.in. do Grodziska Runowo. fot. Krzysztof Kochanowicz / GR3miasto


Zapraszamy także na inne nasze aktywności:
>>> Zobacz nasz bieżący kalendarz wydarzeń

Niektóre imprezy kierowane są tylko i wyłącznie do naszych sympatyków.
Jeśli chciałbyś do nich dołączyć i otrzymywać drogą mailową wszystkie
nowinki z naszymi planami oraz wydarzeniami, których nie ma w ogólno-
dostępnym kalendarzu, zachęcamy do wyrażenia zgody na otrzymywanie
newslettera. Prośbę należy wysłać na adres: gr3miasto@gmail.com

Opinie

Wydarzenia

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl