• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
Aktualna edycja:
Bieg Niepodległości 2024

Bieg Niepodległości Gdynia (6 opinii)

11 listopada, w 104. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, odbędzie się Bieg Niepodległości, którego organizatorem będzie Gdyńskie Centrum Sportu. W ramach imprezy wystartują dzieci, młodzież i miłośnicy Nordic Walking.

- Ten bieg zawsze był bardziej wyjątkowy niż inne. Jego otoczka sprawiała, że wspólnie mogliśmy świętować odzyskanie niepodległości. To znakomita wiadomość, że po dwuletniej przerwie ponownie 11 listopada spotkamy się na trasie - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.

Harmonogram
10 LISTOPADA (CZWARTEK)


14:00-20:00, Odbiór pakietów startowych, Gdynia Arena, ul. Kazimierza Górskiego 8.

11 LISTOPADA (PIĄTEK)
7:00-8:30, Odbiór pakietów startowych, Gdynia Arena, ul. Kazimierza Górskiego 8,
8:30 - Otwarcie stref startowych,
9:00 - Start falowy biegu głównego na 10 km i Marszu Nordic Walking,
9:10 - Zamknięcie strefy startu,
10:30 - Ceremonia dekoracji zwycięzców biegu głównego na 10 km i marszu Nordic Walking,
11:00 - Zamknięcie trasy biegu głównego na 10 km i marszu Nordic Walking,
11:15 - Start Biegu Juniora - chłopcy/dziewczęta,
11:35 - Start Biegu Młodzika - chłopcy,
11:50 - Start Biegu Młodzika - dziewczęta,
12:10 - Start Biegu Starszaka - chłopcy,
12:40 - Start Biegu Starszaka - dziewczęta,
13:00 Start Biegu Malucha (w zależności od frekwencji możliwy podział starów ze względu na wiek).

Wszystko rozpocznie się punktualnie o godzinie 9:00, na którą zaplanowano start Biegu Głównego i marszu Nordic Walking. Zawodnicy wystartują z ulicy Kazimierza Górskiego i ruszą na 10 km trasę, która prowadzić będzie Aleją Zwycięstwa, ulicą Świętojańską, Aleją Marszałka Józefa Piłsudskiego, Bulwarem Nadmorskim i Władysława IV. Meta, podobnie jak start, zlokalizowana będzie na wysokości Narodowego Stadionu Rugby, a biuro zawodów mieścić się będzie w Gdynia Arenie.

- Rejestracja do imprezy odbywać się będzie do dnia 24 października z poziomu dobrze znanego przez biegaczy startujących w Gdyni Profilu Zawodnika, dostępnego na stronie www.gdyniasport.pl. W tym roku w biegu głównym wprowadziliśmy łączny limit startujących, który wynosi 1500 osób i o tym trzeba pamiętać. Jeżeli frekwencja będzie dopisywać, limit zostanie zwiększony - informuje Przemysław Dalecki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu.

RejestracjaŻeby wystartować w biegu i marszu trzeba będzie uiścić opłatę startową w wysokości 50 zł, jednakże to kwota przewidziana dla pierwszych poprawnie zarejestrowanych 1000 osób. Po przekroczeniu tej liczby wpisowe wzrośnie do 60 zł i jest to łączna ilość dla biegu i marszu. Dzieci i młodzież, żeby wziąć udział w zawodach, będą musiały uiścić kwotę wpisowego w wysokości 10 zł.

- Dla najlepszych osób w biegowej klasyfikacji generalnej kobiet i mężczyzn przygotowaliśmy nagrody finansowe, a w kategoriach wiekowych zarówno w biegu, jak i w marszu, pierwsze trójki otrzymają pamiątkowe puchary. Tradycyjnie na szyjach wszystkich, którzy przekroczą linię mety, zawisną pamiątkowe medale - zaznacza Paweł Brutel zastępca dyrektora GCS.

Tradycją gdyńskich biegów stały się biegi młodzieżowe, w których wystartować mogą najmłodsi miłośnicy spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu. Tak będzie również w tym roku. Po zakończeniu biegu głównego, rozegrane zostaną biegi młodzieżowe.

- Wzorem ubiegłych lat będą to: Bieg Juniora, Młodzika, Starszaka i Malucha. W tym ostatnim najmłodsi adepci biegania będą mogli startować wraz ze swoimi opiekunami. Będzie więc to doskonały czas na rodzinne spędzenie piątkowego popołudnia. Obchody niepodległej to doskonały moment na spędzenie wspólnego czasu dla całych rodzin. - zachęca Brutel.

Bieg Niepodległości to również historie wielu zawodniczek i zawodników. Zarówno z pierwszych stron gazet - zwycięzców, jak i tych, którzy pokonywali gdyńskie kilometry dla własnej satysfakcji i podtrzymania kondycji fizycznej. Na przestrzeni lat na starcie stawali wybitni polscy zawodnicy, jak Jan Białk, Dariusz Klein, Waldemar Lisicki, Radosław Dudycz, Adam Dobrzyński, Bartosz Mazerski czy Piotr Pobłocki wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w biegach długich, a obecnie najlepszy polski weteran startujący w kategorii wiekowej M-55. Piotr dawne czasy wspomina tak:

- Po przemianach jakie nastąpiły w naszym kraju po roku 1989, w Polsce zaczęły być coraz bardziej popularne biegi uliczne. Takim biegiem, który nabierał z roku na rok coraz większego rozgłosu i rozmachu, był Biegi Niepodległości w Gdyni. Zawody te przyciągały czołowych zawodników naszego kraju, dlatego zwycięstwa nie przychodziły łatwo a walka toczyła się do ostatniego metra. Radość biegania w Gdyni, tak naprawdę nigdy mi się nie znudziła, gdyż udział brałem do ostatniej edycji jak się odbyła. Jednak największą satysfakcję mam z tego, że w ostatnich latach w waszym biegu startowała moja cała rodzina.

Z zawodników "młodego pokolenia" w historii miasta z morza i marzeń doskonale zapisał się Tomasz Grycko, który dzięki wielu zwycięstwom otrzymał przydomek "Dominatora". Biegacz o Biegu Niepodległości mówi tak:

- Jestem bardzo szczęśliwy, że wraca tak świetny bieg. W Gdyni zawsze była super szybka trasa i kibice, którzy zawsze dodawali otuchy. Z przyjemnością znów tutaj wystartuję.

Na naszych zawodach mogliśmy kibicować także weteranom polskich biegów ulicznych, którzy biało-czerwone barwy i Gdynię reprezentowali w imprezach międzynarodowych na całym świecie. Byli wśród nich doskonale znani Antoni Cichończuk oraz Andrzej Krzyszkowski.

- Bieg Niepodległości w Gdyni uważam za jedną z najlepiej zorganizowanych imprez biegowych w kraju. Niesamowita aura i klimat a także szybka trasa zawsze sprzyjały uzyskiwaniu świetnych rezultatów. Gorąco zachęcam do wzięcia udziału w tym biegu - mówi Andrzej Krzyszkowski.

Pierwsze edycje gdyńskiego biegania pamięta również Maria Maj-Roksz, która w Gdyni wielokrotnie stawała na podium, a dziś jako doświadczona zawodniczka i trenerka wspiera swoich podopiecznych na biegowych trasach.

- Bieg Niepodległości w Gdyni to niesamowita sportowa impreza , w której biorę udział od samego jej początku. Pamiętam pierwsze edycję gdzie na starcie pojawiało się 50 uczestników a trasa biegu przebiegałam na 4 pętlach po bulwarze. Teraz już jako weteranka wracam na Bieg Niepodległości świętując ten dzień na sportowo razem z tysiącami biegaczy. Jest to mój stały punkt w kalendarzu niezależnie od aktualnej formy. Bardzo się cieszę , że Bieg Niepodległości wraca do Gdyni - wspomina Maria Maj-Roksz.

Przypominamy, że Bieg Niepodległości odbędzie się w piątek 11 listopada w Gdyni. Zapisywać się do zawodów można poprzez Profil Zawodnika do dnia 24 października. Łączny limit startujących w Biegu Głównym na 10 km wynosi 1500 osób.

Aktualna edycja

Opinie (6)

 • a jakieś info co będzie zamknięte, jakie ulice? (1)

  jak zwykle okolicznych mieszkańców ma się w D.

  • 6 1

  • Jak zwykle ból w czterech literach.

   Bo w dzień wolny od pracy zamkną na 3 godziny kilka ulic. Nie rozumiem dlaczego panuje wśród ludzi przekonanie o własnej priorytetowej ważności. Biegi odbywają się w Gdyni w roku z częstotliwością mogącą być policzoną na palcach jednej ręki. Czy kiedyś zejdzie to chore ciśnienie ze społeczeństwa? Nie jestem biegaczem.

   • 2 4

 • Tam gdzie Szczurek mieszka niech biegają a nie po centrum (1)

  • 5 1

  • Pewnie chciałeś po sklepach pobuszować?

   Zamknięte są! A wszelkie informacje odnośnie zmian w ruchu zawarte są w necie.

   • 0 0

 • Znowu sparaliżują miasto?

  Właśnie za chwilę mam wyjść z domu i pojechać na umówione spotkanie motocyklem. Nie wiem nawet jakie ulice są otwarte.

  • 0 0

 • W związku z obchodami Narodowego Święta Niepodległości wystąpią zmiany w organizacji ruchu:

  11.11.2022 r. w godzinach 08:00- 14:00 odbędzie się Bieg Niepodległości: uczestnicy zrobią pętlę spod Gdyni Areny przez centrum miasta do Narodowego Stadionu Rugby.

  Trasa: ul. Górskiego al. Zwycięstwa al. Piłsudskiego Bulwar Nadmorski ul. Świętojańska powrót tą samą trasą.

  W godzinach 6:00-15:00 z ruchu wyłączone będą:

  ul. Kazimierza Górskiego (na odcinku od ul. Sportowej do zjazdu na Drogę Gdyńską oraz odcinek okalający Gdynia Arenę),
  ul. Sportowa,
  ul. Olimpijska,
  ul. Wileńska,

  W godzinach 8:00-11:00 z ruchu wyłączone będą:

  ul. Łużycka,
  ul. Stryjska (od Halickiej do al. Zwycięstwa), od godz. 9:15 możliwy będzie dojazd od Halickiej do ul. Lotników przez rondo M. Brzeskiego (tylko jeden kierunek)
  al. Zwycięstwa (od Stryjskiej do al. Piłsudskiego), Nie będzie możliwości przejazdu z ul. Stryjskiej w al. Zwycięstwa w lewo w kierunku Sopotu. Aleja w kierunku centrum będzie zamknięta już od skrzyżowania z ul. Wielkopolską.
  ul. Świętojańska (od alei Zwycięstwa do 10 Lutego),
  al. Marszałka Piłsudskiego,
  ul. Zawiszy Czarnego,
  ul. Armii Krajowej (od Zawiszy Czarnego do Świętojańskiej).

  11.11.2022 r . o godz. 12:00 odbędzie się Parada Niepodległości: uczestnicy przejdą ul. Świętojańską na Skwer Kościuszki.

  W godzinach 11:00-14:00 z ruchu wyłączone będą:

  al. Piłsudskiego od ul. Legionów do Władysława IV,
  ul. Świętojańska od Władysława IV do ul. Pułaskiego,
  Skwer Kościuszki
  Al. Jana Pawła II do ul. Waszyngtona
  ul. Żeromskiego od Pułaskiego do Skweru
  ul. Borchardta

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl

Najczęściej czytane