• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
Aktualna edycja
Dojrzały Smak Przygody

Dojrzały smak przygody - warsztaty stacjonarne i terenowe

cze 29

sobota, godz. 10:00

Gdańsk, Trakt Świętego Wojciecha 297
Wstęp wolny
sie 31

sobota, godz. 10:30 - 14:00

Gdańsk Przymorze
bilety 25 zł
ulgowy 1 zł
Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej serdecznie zaprasza wszystkich emerytów mieszkających w Gdańsku, zainteresowanych aktywną formą spędzania wolnego czasu oraz fotografią
do wzięcia udziału w projekcie "Dojrzały smak przygody".

Projekt opiera się na zorganizowaniu kompleksowego cyklu zajęć, w tym wyjść terenowych obejmujących zasięgiem zarówno Trójmiasto i jego okolice, jak również obszar województwa pomorskiego. Cykl warsztatów zostanie zainaugurowany warsztatem fotograficznym "Z obiektywem
w podróży - daleko i blisko, z wysoka lub nisko" w siedzibie CIEE. W trakcie realizacji projektu odbędą się dwa dłuższe wyjazdy autokarowe i dziesięć wypraw pieszych. Prosimy o uwiecznianie okiem obiektywu najpiękniejszych miejsc podczas poszczególnych wypraw. Dzięki Państwa zaangażowaniu powstanie wystawa fotograficzna eksponowana w siedzibie Centrum! Uroczyste zakończenie projektu odbędzie się w wyjątkowym miejscu - Klubie Morza Zejman.

Pragniemy zainspirować Państwa do aktywności pokazując piękno przyrody i dziedzictwo kulturowe, ale również łącząc warsztaty terenowe z ćwiczeniami technik fotografowania. Taka organizacja wyjazdów będzie świetną okazją do kreatywnego spędzenia wolnego czasu, ćwiczenia zachowań prośrodowiskowych i rozwijania postaw twórczych. Projekt kierowany jest do ludzi mających potencjał i chęci twórczego i dynamicznego spędzania wolnego czasu, gotowych poświęcić się realizacji swoich pasji i poszerzaniu wiedzy o regionie oraz chcących dzielić się swoim doświadczeniem, wiedzą, mądrością życiową.

Spotkania oraz wycieczki zarówno piesze, jak i autokarowe, będą się odbywały w środy, począwszy od 15 czerwca 2011 r.

Proponowane trasy warsztatów:

15 czerwca
"Z obiektywem w podróży - daleko i blisko, z wysoka lub nisko" - warsztat fotograficzny autorstwa Macieja Bejma

Spotkanie godz. 10.00 w siedzibie CIEE, ul. Straganiarska 43-46, Gdańsk. Czas trwania ok. 3 godz.
Prosimy o zapisy na spotkanie do dnia 8 czerwca.

"Opowiem o zasadach poprawnego fotografowania, przedstawiając pokaz slajdów z moich podróży zarówno po najbliższych okolicach Trójmiasta, jak i po dalekich zakątkach Europy. Pokaz zdjęć i opowieści o ciekawych przygodach będę przeplatał opisami przykładowych ujęć, na których dobrze widoczne są błędy lub prawidłowo wykonane fotografie. Opowiem o najważniejszych podstawach - czyli np. o używaniu przysłony i czasu naświetlania oraz czułości i balansu bieli. Powiem o zasadach patrzenia na światła i cienie oraz rozmieszczenie obiektów w kadrze i rozkład barw, o metodach podkreślania tematu zdjęcia, wydobywania głębi przestrzennej przez odpowiednie ustawienie względem fotografowanych obiektów, a także za pomocą doświetlania albo zaciemniania obiektów. Na przykładach pokażę zależności między ustawieniem przysłony a głębią ostrości i opowiem o zniekształceniach obrazu wynikających z "szalejących" w obiektywie zjawisk optycznych. Jeśli czas na to pozwoli, przedstawię podstawowe zasady korzystania z oprogramowania do obróbki zdjęć i ogólnie opowiem o zaawansowanych technikach takich, jak np. HDR." Maciej Bejm, https://AEROclip.pl

22 czerwca
Wycieczka autokarowa "Kaszubskim szlakiem - wycieczka do Swornychgaci"

Spotkanie godz. 7.45 przy zatoczce autobusowej w okolicy Kościoła św. Elżbiety i kina Krewetka - Gdańsk Główny (odjazd godz. 8.00). Koszt wycieczki 50 zł. Prosimy o zapisy, wybór grupy (pieczenie chleba lub plecionkarstwo) i dokonanie wpłat do 8 czerwca. Czas ok. 10 godz.
Celem wycieczki będzie centrum Swornychgaci - Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego. Kryty trzcinową strzechą budynek w stylu ludowego budownictwa kaszubskiego wzniesiono wg projektu architekta Jana Sabiniarza. We wnętrzu działa izba Regionalna z wystawą tradycyjnych sprzętów i narzędzi używanych kiedyś przez Kaszubów. Obejrzą Państwo wyroby regionalnych rękodzielników a przede wszystkim wezmą udział (w 2 podgrupach) w praktycznych warsztatach: plecionkarstwa oraz tradycyjnego wypieku chleba w piecu chlebowym. Poznają historię i technologię wypieku chleba, osobliwości kuchni kaszubskiej, a na koniec sami spróbują fachu piekarza... Każdy z uczestników dostanie specjalny certyfikat potwierdzający umiejętność pieczenia chleba. W programie jest poznanie procesu wyrabiania chleba - od przesiewania mąki, przez wykonanie zaczynu, wygniatanie i wyrastanie ciasta oraz rozpalenie chlebowego pieca. Druga grupa rozwinie manualne zdolności i samodzielnie wyplecie drobną ozdobę z wikliny. Na zakończenie uczestnicy zostaną ugoszczeni tradycyjnym kaszubskim poczęstunkiem.
Prowadzenie: Dariusz Podbereski

29 czerwca
Rezerwat przyrody "Ptasi Raj"

Spotkanie godz. 8.20 przy przystanku autobusu 186 przed PKP Gdańsk Główny (odjazd autobusu o godz. 8.35)
Długość trasy ok. 7 km, spacer ścieżką gruntową i plażą oraz wejście na 2 wieże obserwacyjne. Czas: ok. 4-5 godz. + dojazd.

Uczestnicy zapoznają się z historią powstania Wyspy Sobieszewskiej i zobaczą zabytkową kamienną groblę położoną między Wisłą Śmiałą a jez. Ptasi Raj. Głównym celem wycieczki jest spacer po ścieżce przyrodniczo-edukacyjnej rezerwatu "Ptasi Raj". Uczestnicy zapoznają się z charakterystyczną fauną i florą tego miejsca - lasu olsowego, boru sosnowego, szuwaru trzcinowego, jeziora Karaś i Ptasi Raj oraz wydm. Będą mieli również możliwość obserwowania z ukrycia ptaków (wejście na 2 wieże). Nauczą się zatem rozpoznawać popularnych mieszkańców żyjących w tym miejscu. Spacer będzie okazją do odkrycia ciekawostek przyrodniczych, które są na wyciągnięcie naszych rąk.
Prowadzenie: Ewelina Kurach (ornitolog - obrączkarz)

6 lipca
"Zielone oblicze okolicy Poczty Polskiej w Gdańsku"

Spotkanie godz. 15.30 przed Siedzibą Muzeum Poczty Polskiej
Siedziba Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku jest wyjątkowym miejscem. Muzeum zajmuje pomieszczenia w budynku, który w okresie międzywojennym był Polskim Urzędem Pocztowym nr 1 w Gdańsku. To właśnie w tym budynku i na okalających Muzeum ulicach rozegrały się dramatyczne sceny Obrony Poczty Polskiej. Wydarzenie to było jedną z pierwszych bitew stoczonych przez Polaków w czasie wojny obronnej we wrześniu1939 roku i tym samym było też jednym z pierwszych epizodów II wojny światowej. Podczas spaceru będziemy podziwiać przyrodę najbliższego otoczenia.
Prowadzenie: Barbara Ząbczyk-Chmielewska

13 lipca "Zielone Brzeźno"
Spotkanie godz. 10.00 przy wejściu na molo w Brzeźnie
Molo w Brzeźnie - Brzeźno (dzielnica uzdrowiskowa i osada rybacka) - Park Kuracyjny - Bateria Nadbrzeżna - Port - powrót plażą do molo
Prowadzenie: Kazimierz Ciechanowicz

20 lipca "Centrum Hewelianum w Gdańsku - przyroda Góry Gradowej"
Spotkanie godz. 15.30 przed wejściem do Urzędu Pracy (ul. 3 maja 9 w Gdańsku). Ze względu na ograniczoną liczbę zarezerwowanych miejsc na wystawie prosimy o zapisy do 6 lipca. Opłata (3 zł/osobę) będzie pobierana na początku wycieczki.
Nowoczesne centrum edukacji i popularyzacji nauki i wiedzy na terenie fortu Góry Gradowej w Gdańsku. Centrum realizuje ideę połączenia nauk przyrodniczych z zabytkami architektury militarnej, w sposób odbiegający od tradycyjnych ekspozycji muzealnych. Oprócz renowacji zabytkowych obiektów, organizacji interaktywnych wystaw tematycznych, imprez popularno-naukowych i wykładów otwartych dla mieszkańców całego regionu, Centrum Hewelianum opiekuje się również przyrodą Grodziska i kształtuje proekologiczne postawy. Na Górze Gradowej w nowoczesnym i przyjaznym turystom centrum, oprócz poszerzenia wiadomości z fizyki, astronomii, historii czy biologii można również spędzać czas z rodziną spacerując wśród zieleni. Wycieczka rozpocznie się zwiedzaniem wystawy "Energia, Niebo i Słońce".
Prowadzenie: Barbara Ząbczyk-Chmielewska

27 lipca "Gdański Ogród Zoologiczny w Oliwie"
Spotkanie godz. 10.00 przed wejściem do ZOO. Koszt 15 zł - zakup biletu wstępu na początku wycieczki.
Gdańskie ZOO, położone na terenie parkowo-leśnym w Dolinie Leśnego Młyna, w samym centrum Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, jest jednym z największych i najpiękniejszych ogrodów zoologicznych w Polsce. Na obszarze około 120 hektarów mieszkają zwierzęta pochodzące ze wszystkich kontynentów. ZOO w Oliwie pomaga także ginącym gatunkom zwierząt. Jako członek Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA), może uczestniczyć w kilkunastu Europejskich Programach Hodowlanych (EEP) dla ginących gatunków.
Prowadzenie: Barbara Ząbczyk-Chmielewska

3 sierpnia "Wejherowskie ciekawostki"
Spotkanie godz. 8.15 przy automacie do biletów SKM Gdańsk Główny - odjazd SKM 8.30),
Wejherowo - Park im. Majkowskiego - Kalwaria Wejherowska

XVII - wieczne Wejherowo to największe miasto małego "kaszubskiego" Trójmiasta. Zapraszam na spacer po zabytkach tego ciekawego miasteczka. Zajdziemy na Kaszubską Jerozolimę (tak nazywana jest Kalwaria Wejherowska - trzecia z najstarszych kalwarii w Polsce). Zobaczymy również, znajdujący się w Parku imienia Majkowskiego, Pałac Przebendowskich. Nie zabraknie również spotkań z florą i fauną okolic Wejherowa. Trasa łatwa, łagodne podejścia, czas trwania wycieczki (w Wejherowie i okolicach) około 5 godzin.
Prowadzenie: Dariusz Ożarowski

10 sierpnia Wzdłuż Swelini"
Spotkanie godz. 9.00 na peronie SKM w Sopocie - Kamiennym Potoku.
Park Północny (Sopot) - Użytek ekologiczny "Jar Swelini" - rezerwat przyrody "Łęg nad Swelinią" - Brodwino

Swelinia to rzeka wyjątkowa - pełniła w historii ważną funkcję (szczegóły na wycieczce); obecnie to obszar bardzo cenny przyrodniczo. Zapraszam na włóczęgę wzdłuż jej koryta - gwarantowane spotkania z ciekawą florą i fauną. Trasa łatwa, łagodne podejścia, czas trwania wycieczki około 4 godzin.
Prowadzenie: Dariusz Ożarowski

17 sierpnia "Lasy Sopockie"
Spotkanie godz. 9.00 na peronie SKM w Sopocie - Kamiennym Potoku.
Sopot - Wielka Gwiazda - Mała Gwiazda - rezerwat przyrody "Zajęcze Wzgórze"- Dolina Świemirowo - Mała Gwiazda - Dolina Daglezjowa - Sopot

Trasa umożliwia poznanie wielu urokliwych miejsc w tak zwanych "Lasach Sopockich". Zawędrujemy również do rezerwatu "Zajęcze Wzgórze" - rezerwatu, który sprawia wrażenie małego fragmentu puszczy w otaczających nas lasach gospodarczych. Po drodze wiele interesujących pomników przyrody. Trasa z kilkoma trudniejszym podejściami, czas trwania wycieczki około 4 godzin.
Prowadzenie: Dariusz Ożarowski

24 sierpnia "Babie Doły"
Spotkanie godz. 09.25 na peronie Gdynia Redłowo (odjazd autobusu 109 o godzinie 9.39)
Gdynia Plac Konstytucji - Babie Doły - Obłuże Osada Rybacka - plaża Oksywie - Przystań Rybacka Oksywie - Cmentarz Obrońców Wybrzeża - Kościół Oksywski - zabytkowy cmentarz
Trasa długa, czas łącznie z dojazdami ok. 6 godzin, 1 strome podejście z plaży Oksywie

Prowadzenie: Kazimierz Ciechanowicz

31 sierpnia "Park im R. Reagana - przyroda między morzem i falowcami"
Spotkanie godz. 10.00 przy parkingu koło ul. Czarny Dwór (naprzeciwko wylotu Al. Jana Pawła II)
Parking koło ul. Czarny Dwór (naprzeciwko wylotu Al. Jana Pawła II - dawny pas startowy lotniska); spacer w stronę molo - molo

- spacer w kierunku zachodnim: drogą leśną, trasami spacerowymi przez tereny otwarte parku, wzdłuż cieku i stawów
- ul Piastowskiej.
Prowadzenie: Michał Buliński

7 września "Mierzeja Wiślana"
Spotkanie godz. 7.45 przy zatoczce autobusowej w okolicy Kościoła św. Elżbiety i kina Krewetka - Gdańsk Główny (odjazd godz. 8.00). Koszt wycieczki 40 zł. Prosimy o zapisy i dokonanie wpłat do 24 sierpnia oraz o zabranie za sobą suchego prowiantu. Czas ok. 9 godz.
Mikoszewo (rezerwat przyrody "Mewia Łacha") - Stegna (XVII - wieczny kościół o konstrukcji szkieletowej z cennymi malowidłami i wyposażeniem) - Kąty Rybackie (rezerwat przyrody "Kąty Rybackie") - Skowronki (punkt widokowy - wydma - na Zalew Wiślany oraz Wysoczyznę Elbląską) - Siekierki (rezerwat przyrody "Buki Mierzei Wiślanej") - Krynica Morska (port) - Wielbłądzi Garb -> punkt widokowy. Wycieczka całodniowa - powrót do Gdańska około godziny 17.00.
Prowadzenie: Dariusz Ożarowski

14 września
Spotkanie z fotografem o godz. 10.00 w siedzibie CIEE. Prosimy o zapisy do 7 września.

Podczas spotkania uczestnicy wypraw przedstawią wszystkim "wspomnienia uchwycone w obiektywie" oraz przy wsparciu profesjonalnego fotografa dokonają wyboru zdjęć na wystawę fotograficzną. Prosimy wszystkich o przyniesienie na spotkanie maksymalnie 15 wybranych fotografii.
Prowadzenie: Maciej Bejm

28 września
Wernisaż wystawy fotograficznej w CIEE oraz uroczystość spotkania podsumowujące projekt
Spotkanie o godz. 11.00 w Klubie Morza ZEJMAN. Koszt spotkania 5 zł Prosimy o zapisy i dokonanie wpłat do 14 września.


Spotkanie w Klubie Morze Zejman będzie uroczystym podsumowaniem całego przedsięwzięcia. Zostanie ono uświetnione opowieściami Komandora pod hasłem "Przy kei na Wyspie Spichrzów" we wnętrzu XVIII-wiecznego spichlerza, w którym znajduje się skansen żeglugi, gdzie zgromadzono kilka tysięcy eksponatów związanych z morską historią Gdańska, żeglarstwem, morskimi podróżami. Podczas uroczystości, przy poczęstunku, wszyscy otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz przewodniki, które ułatwią i uprzyjemnią wszystkim dalsze wędrówki krajoznawcze.

Informacja o biletach

Udział w warsztatach stacjonarnych oraz pieszych jest bezpłatny. Uczestnicy pokrywają koszty przejazdów oraz biletów wstępu. Koszt każdej wycieczki autokarowej przedstawiony
jest w harmonogramie. Zainteresowanych prosimy o kontakt z Centrum tel. (58) 301 80 99 lub mailowy ciee@ciee-gda.pl i dokonanie opłat we wskazanym terminie.

Prosimy o zaopatrzenie się w odpowiednie bilety komunikacji miejskiej lub podmiejskiej (ZKM, ZTM, SKM, PKP) oraz bilety wstępu do ZOO. Zachęcamy Państwa do fotografowania najpiękniejszych miejsc – najciekawsze zdjęcia zostaną wyeksponowane na wystawie w CIEE.

W przypadku rezygnacji z udziału w wycieczce lub spotkaniu, na które obowiązują zapisy, bardzo prosimy o pilny kontakt – dzięki temu będziemy mogły zaprosić osoby z list rezerwowych.

Opinie

Wydarzenia

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl