stat

Trening palanta

Zagraj w Palanta w Trójmieście! Spróbuj z nami tego tradycyjnego polskiego sportu z kijem i piłeczką! Nauczymy Cię grać już w najbliższą niedzielę w Parku Reagana. Weź ze sobą znajomych i dołączcie do nas!

Festiwal Gier Bez Prądu Hamernia

gry
lut 1

sobota, godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny

O-Trening Park Reagana

mar 12

czwartek, godz. 18:00 - 19:30

Gdańsk, Park Reagana
bilety 10 zł
ulgowy 5 zł
Palant jest sportem, który już po kilku treningach będzie Twoją ulubioną formą rozrywki ruchowej! Szybko wytłumaczymy Ci zasady gry i rozegramy treningowe mecze palantowe, aby tę wiedzę utrwalić.

TRENING + NABÓR

To zajęcia przeznaczone dla zawodników, którzy uczestniczyli już w programie #palantpowraca oraz dla tych, którzy chcieliby również uprawiać tradycyjny polski sport w miłej atmosferze rywalizacji i zabawy. Jeżeli Ci się spodoba zostań z nami i wyrusz na zewnętrzne turnieje, w których poznasz palancistów z całej Polski.

Czy wiesz, że...

Palant to polska drużynowa gra ruchowa, która posiada 400-letnią tradycję. Pierwsze wzmianki na temat Palanta pochodzą z XVII wieku, dokładnie 1631 roku. Był to najpopularniejszy sport na terenie Polski przed wojną. Norman Davies w książce "Boże Igrzysko" wysnuł tezę, że polscy imigranci w Stanach Zjednoczonych uprawiając grę w Palanta zapoczątkowali amerykańską odmianę gry z użyciem kija i piłki, jaką jest Baseball.

Po wojnie, w 1957 roku powstała pierwsza ogólnopolska organizacja wspierająca ten sport - Polski Związek Piłki Palantowej. Jednak ze względu na globalizację i rozwijający się w całej Europie Baseball, związek zdecydował przeistoczyć się w 1978 roku w Polski Związek Baseballu. Było to spowodowane chęcią udziału w rozgrywkach na poziomie międzynarodowym. Od tamtego czasu nie było ogólnopolskiej organizacji wspierających tę dyscyplinę sportu i gra przetrwała tylko jako sport podwórkowy.

Sytuacja zmieniła się w 2015 roku kiedy to powstało Polskie Stowarzyszenie Palantowe, które posiada aktualnie oddziały w całej Polsce i od początku 2016 roku prowadzi program "#palantpowraca". Polega on na organizowaniu ogólnodostępnych imprez uczących i zachęcających do trenowania.

Gra w Palanta polega na samodzielnym wybiciu piłki drewnianym kijem (dla kategorii junior/senior specjalny kij piankowo-plastikowy) w określone pole, w którym stoją zawodnicy z drużyny przeciwnej. Następnie po wybiciu należy przebiec określoną odległość i wrócić, w miejsce z którego się wybijało, zanim piłka zostanie odrzucona. Jak to się uda zawodnik zdobywa punkt dla drużyny. To podstawowe zasady. Dodatkowo gra posiada kilka prostych reguł, które uatrakcyjniają rozgrywkę. Gra jest całkowicie bezkontaktowa, dlatego pozwala tworzyć drużyny koedukacyjne ze względu na płeć i wiek. Gra w Palanta jest także bardzo prosta, dlatego po krótkim tłumaczeniu zasad można spróbować swoich sił w rozgrywkach.Słyszeliście, że mamy polski sport? Tak, Palant ma ponad 400 lat tradycji, jednak przez zamknięcie związku w 1978 roku został zapomniany i przetrwał tylko jako gra podwórkowa! Polskie Stowarzyszenie Palantowe #palantpowraca wskrzesza ten sport w całej Polsce!

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Wydarzenia

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl

Najczęściej czytane