• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wycieczka rowerowa przez Krainę w Kratę

W sobotę 3 lipca Grupa Rekreacyjna 3miasto zaprasza na całodzienną, turystyczną wycieczkę rowerową, której trasa przemierza przez malowniczą Krainę w Kratę. Jak nietrudno się domyślić dominującym elementem krajobrazu wiejskiego będzie budownictwo szkieletowe. O tej konstrukcji zobaczymy więc nie tylko domy mieszkalne, budynki inwentarskie, stodoły, kuźnie, ale także kościoły i dwory. 70 km pętla rozpocznie się i zakończy w Słupsku. Po drodze zrobimy wiele przerw to na zwiedzanie, to degustację lokalnej kuchni. W Ustce, w drugiej połowie trasy zatrzymamy się na dłużej: będzie można zjeść lekki obiad, wypocząć na plaży, wykąpać się w morzu oraz zwiedzić lokalną latarnię morską.

gru 6

środa, godz. 17:50

Gdańsk VII Dwór, na końcu ul. Antoniego...
Wstęp wolny
cze'24 9

niedziela, godz. 4:00 - 17:30

Trójmiasto
Nasza rowerowa wycieczka skupi się jednak tylko na pewnej części tego malowniczego obszaru, gdyż nie sposób zobaczyć wszystkiego w ciągu jednego dnia. Kolejne ciekawe zabudowania w tym stylu zobaczymy w następnych wizytach, które zamierzamy zrealizować jeszcze w tym roku !

1. Do kogo skierowana jest nasza wycieczka?

Nasza propozycja skierowana jest do osób dorosłych w różnym wieku, które preferują aktywny wypoczynek na dwóch kółkach z krótkimi i dłuższymi przerwami to na podziwianie ciekawostek krajoznawczych, wypoczynek nad wodą, a także degustację lokalnej kuchni. Nasza wycieczka ma na celu przede wszystkim turystykę, dlatego też nie zamierzamy pędzić, niczym na jakimś treningu. Tempo jazdy dopasujemy do większości uczestników, a tym, którym będzie za wolno, dorzucimy kilka cegieł do sakwy

Zobacz naszą archiwalną wideo relację z wycieczki rowerowej przez Krainę w Kratę


2. Nasza trasa i jej ciekawostki:

Trasa naszej jednodniowej wycieczki rowerowej zakładała przede wszystkim aktywny wypoczynek, dlatego nie spiesząc się zbytnio pozwoliliśmy sobie na wiele przyjemności, przy minimum wysiłku. Po drodze podziwiać będziemy malownicze wsie, gdzie co rusz napotkamy na styl szachulcowy i to nie tylko oglądając zabudowania z zewnątrz. Sporo uwagi poświecimy zabytkowej wsi o średniowiecznym rodowodzie. W Swołowie, o którym mowa zapoznamy się z historią szkieletowej zabudowy oraz tradycją i kulturą jej osadników. W trakcie wizyty skosztujemy też przepysznych wypieków... a co, w końcu nie samym rowerem żyjemy! Oprócz Swołowa poznamy ciekawą architekturę szachulcową w: Słupsku, Objeździe, Wytownie, Ustce, Krzemienicy.

 Walory krajobrazowe "Krainy w Kratę:

Przemierzając Pomorze Środkowe zatrzymamy się zahaczymy także o ścieżkę edukacyjną wiodącą przez Wydmę Orzechowską. Wiodąca tamtędy ścieżka dydaktyczna pozwala wyeksponować najbardziej charakterystyczne elementy nadmorskiego krajobrazu. Trasa wiedzie poprzez paraboliczną, częściowo utrwaloną wydmę oraz przez tereny położone w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Szczyt wydmy wyniesiony jest 23 metry n.p.m.

3. Rodzaje dróg, jaki rower wybrać ?

Poruszać się będziemy z dala od wzmożonego ruchu drogowego. W towarzystwie samochodów przejedziemy tylko przez miejscowości, sporadycznie więc wyjedziemy na drogi asfaltowe. Autorska trasa wieść będzie głównie bocznymi drogami o bardzo różnej nawierzchni. Przeważać będą utwardzone dukty i leśne drogi pożarowe, którymi wiodą też lokalne szlaki rowerowe. W Słupsku, Ustce i okolicach poruszać się będziemy odseparowanymi od jezdni rowerowymi drogami asfaltowymi. Na taki wariant dróg najlepiej wybrać więc rower crossowy, gravel lub górski o węższych oponach.

4. Dystans do pokonania: ok. 70 km (z licznymi przerwami i wypoczynkiem)

5. Czas trwania wycieczki od godz. 10:00 do 18:00 (wraz z postojami)
Średnio co 15-20 km zrobimy przerwę, dłuższą na regenerację sił planujemy w Ustce.

Przez Krainę w Kratę na rowerze. To nie tylko ciekawa propozycja na aktywny wypoczynek na dwóch kółkach, to zdecydowanie coś więcej !
Przez Krainę w Kratę na rowerze. To nie tylko ciekawa propozycja na aktywny wypoczynek na dwóch kółkach, to zdecydowanie coś więcej ! fot. GR3miasto


6. Miejsce i godzina zbiórki:

O godz.9:30 spotykamy się w Słupsku, Plac Zwycięstwa (parking przed Urzędem Miasta)
>>> Zobacz na mapie lokalizację miejsca zbiórki (Z Trójmiasta, dojazd ok. 2 godzin)

7. Dojazd własny lub wspólny:

Jeśli nie masz własnego transportu, bądź go masz, a nie chcesz wozić ze sobą powietrza, zgłoś ten fakt organizatorowi mailowo. Zdecydowanie raźniej podróżować z kimś, niż samemu.
Wzór :
"Nie mam transportu", chcę się zabrać z.... miasto / dzielnica /imię, nazwisko, telefon
"Mogę kogoś zabrać", ilość osób, ilość miejsc na rowery, skąd jedziesz, telefon do kontaktu

8. Należy pamiętać o:

- Sprawnym rowerze,
- Odpowiednich narzędziach do naprawy roweru w razie awarii,
- Przynajmniej jednej zapasowej dętce (o właściwym rozmiarze),
- Odpowiedniej odzieży adekwatnej do pogody, także na zmianę,
- Stroju kąpielowym i ręczniku, w końcu będziemy też na plaży.
- Kask nie jest obowiązkowy, ale warto go mieć, szczególnie jadąc w grupie
- Prowiancie na drogę i napojach (nie wszędzie są sklepy)
- A przede wszystkim dobrym humorze, bo marud nie zabieramy
    
Ps. Kręcimy niezależnie od pogody

Głównym elementem architektury będą zabudowania w tzw. kratę. Zobaczymy je w Słupsku, Ustce, Swołowie i wielu innych malowniczych wsiach Pomorza Środkowego.
Głównym elementem architektury będą zabudowania w tzw. kratę. Zobaczymy je w Słupsku, Ustce, Swołowie i wielu innych malowniczych wsiach Pomorza Środkowego. fot. GR3miasto


9. Zasady obowiązujące podczas wycieczek rowerowych

Grupę prowadzi jeden lub dwóch  przewodników w zależności od ilości uczestników i warunków terenowych. Prowadzący, to osoby z dużym doświadczeniem rowerowym i turystycznym. Ze względów bezpieczeństwa nie należy wyprzedzać przewodnika, ani też jechać za zamykającym grupę, gdyż tylko oni znają trasę wycieczki. Do Przewodnika należy decyzja, kiedy i gdzie są organizowane postoje (kwestie do uzgodnienia z grupą Uczestników). Każdy Uczestnik jest zobowiązany do przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Prędkość jazdy będzie dostosowana do możliwości kondycyjnych i umiejętności jazdy uczestników. Przewodnik prowadzi grupę z w miarę stałą prędkością umożliwiającą komfortową i atrakcyjną jazdę całej grupie. Podczas jazdy rowerem zabronione jest spożywanie alkoholu. Każdy Uczestnik jest zobowiązany do zachowania należytego bezpieczeństwa podczas jazdy, przynajmniej 2 metrów. Na długich i trudnych podjazdach każdy jedzie swoim tempem. Jeśli któryś z Uczestników zostaje w tyle, pozostali Uczestnicy czekają na ostatniego, aż ten dojedzie do grupy, po czym wspólnie ruszają w dalszą drogę. Jeśli chcesz odłączyć się od grupy, aby mieć więcej swobody, udostępnimy Ci ślad gpx trasy, wtedy jednak poruszasz się już na własną odpowiedzialność.

>>> Uczestnictwo w wycieczce jest równoznaczne akceptacją Regulaminu

10. Świadczenia:

- Opieka pilota nad uczestnikami podczas trwania wycieczki
- Pomoc w naprawie roweru,  w razie awarii
- Apteczka pierwszej pomocy
- Pamiątkowe zdjęcia / wideo relacja do 2-3 dni po wydarzeniu

Z nami z pewnością poznasz region, wypoczniesz, skosztujesz lokalnej kuchni, poznasz ciekawe aktywne towarzystwo. To nie są randki w ciemno !
Z nami z pewnością poznasz region, wypoczniesz, skosztujesz lokalnej kuchni, poznasz ciekawe aktywne towarzystwo. To nie są randki w ciemno ! fot. GR3miasto


11. Opłata za udział w wycieczce:

- 30 zł za osobę lub 50 zł od pary/małżeństwa płatne przelewem do piątku, 2 lipca 2021 r.
- 40 zł w gotówce od osoby w przypadku płatności na miejscu zbiórki
W cenę nie wliczono: dojazdu na wycieczkę, wydatków własnych

Zwroty wpisowego w przypadku rezygnacji:

-do 3 dni przed wycieczką zwracamy wpisowe pomniejszone o 10 zł/os. opłaty manipulacyjnej
-poniżej 3 dni do wycieczki opłata wpisowego nie podlega zwrotowi.
Liczba uczestników ograniczona do 25 osób

12.  Zgłoś swój udział organizatorowi podając:

- imię, nazwisko, nr telefonu, mailowo na adres: gr3miasto@gmail.com
+ Ilość uczestników ograniczona do 25 osób.
+ Ślady gpx wycieczek podawane są tylko zarejestrowanym uczestnikom

Organizator:
Krzysztof Kochanowicz
Grupa Rekreacyjna 3miasto
Mail: gr3miasto@gmail.com
tel. +48 502 778 115

>>> Masz obawy? Przejrzyj nasze relacje z poprzednich wypadów

Opinie

Wydarzenia

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl

Najczęściej czytane