stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wycieczka rowerowa przez Żuławy Gdańskie (2 opinie)

Olivia Business Centre i Grupa Rekreacyjna 3miasto zapraszają na cykl bezpłatnych wycieczek rowerowych i pieszych, których celem jest aktywny wypoczynek zarówno w tygodniu po pracy, jak i w weekendy. Lato, to wspaniały okras aby poznać otaczającą nas przyrodę, krajobraz, a także ciekawą architekturę regionu. Dlatego już w najbliższą sobotę zachęcamy do wspólnej całodniowej wycieczki rowerowej przez Żuławy Gdańskie i Wyspę Sobieszewską. 60 km trasa w formie pętli pokaże najbardziej charakterystyczne dla tych obszarów zabytki architektury, jak: domy podcieniowe i ryglowe, kościoły gotyckie, stare cmentarze oraz obiekty hydrotechniczne. Oprócz ciekawej zabudowy regionalnej zatrzymamy się także na rybkę oraz kąpiel w morzu, bo co to byłaby za letnia wycieczka bez wypoczynku i zasmakowania lokalnej kuchni.

Cześć naszej wycieczki przejedziemy Wiślaną Trasą Rowerową. Jak sama nazwa podpowiada, wiedzie ona po wale przeciwpowodziowym królowej polskich rzek - Wiśle.
Cześć naszej wycieczki przejedziemy Wiślaną Trasą Rowerową. Jak sama nazwa podpowiada, wiedzie ona po wale przeciwpowodziowym królowej polskich rzek - Wiśle. fot. GR3miasto


1. Do kogo skierowana jest trasa, jaki rower wybrać ?

Najbliższa wycieczka rowerowa adresowana jest do osób dorosłych, amatorów turystyki rowerowej gustujących w wycieczkach turystycznych, połączonych z wypoczynkiem na łonie natury. Przemierzając Żuławy Gdańskie na rowerze szybko zauważymy zupełny brak przewyższeń, a jeśli ktoś dysponuje licznikiem z pomiarem wysokości, to dostrzeże także obniżenie terenu poniżej poziomu morza, co żartobliwie nazywa się wśród miłośników dwóch kółek pozytywną depresją. Te płaskie jak stół tereny pokonamy głównie bocznymi drogami asfaltowymi z dala od wzmożonego ruchu samochodów oraz odseparowanymi od jezdni ciągami rowerowymi. Sporadycznie wystąpią także drogi gruntowe, co oznacza, że na wycieczkę wybrać się można na rowerze turystycznym. Osoby o słabszej kondycji mogą wybrać się na elektryku. Warto zabrać  także coś do picia w bidonie, co by nie zaschło w gardle. Najlepiej ubrać się na sportowo. Kask rowerowy nie jest obowiązkowy, jednak zapewnia większe bezpieczeństwo jazdy, szczególnie przy poruszaniu się w grupie i/lub w terenie.

>>> Zapoznaj się ze szczegółowym regulaminem wycieczek rowerowych z GR3miasto

Krajobraz Żuław Gdańskich to nie tylko rozległe po horyzont pola, łąki, pastwiska, to także bujne wierzby, wiekowe topole, liczne cieki wodne oraz królowa polskich rzek - Wisła.
Krajobraz Żuław Gdańskich to nie tylko rozległe po horyzont pola, łąki, pastwiska, to także bujne wierzby, wiekowe topole, liczne cieki wodne oraz królowa polskich rzek - Wisła. fot. GR3miasto


2. Charakterystyka Żuław Gdańskich: krajobraz i architektura

Choć w tutejszym krajobrazie nie występują żadne wzniesienia i nie ma lasów, nie można powiedzieć, że jest tu nudno. Wzdłuż dróg rosną ogromne topole i bujne wierzby, a pomiędzy nimi długie po horyzont pola uprawne, łąki i pastwiska, które mienią się w różnorodnych barwach w zależności od pory roku, do tego liczne kanały melioracyjne, cieki wodne i rzeki. Część naszej trasy wzbogaci królowa polskich rzek i Wiślana Trasa Rowerowa.

Na Żuławach Gdańskich zobaczymy liczne zabytki: przepiękne żuławskie domy podcieniowe oraz ryglowe, kościoły gotyckie, stare cmentarze oraz obiekty hydrotechniczne: mosty i śluzy. Każdemu z obiektów poświęcimy kilka minut, a jeśli będzie okazja zajrzymy też do ich wnętrz.

Dystans, miejscowości i ich atrakcje turystyczne:

- 3 km, Przegalina: śluzy oddzielające wody Martwej Wisły od Przekopu,
- 10 km, Kiezmark: ryglowy kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej z 1678 r.
- 23 km, Steblewo: XVIII w. domy podcieniowe w ruinie, ruiny gotyckiego kościoła, kaplica,
- 27 km, Giemlice: ciekawe zabudowania folwarczne: stajnia z rzeźbą głowy konia,
- 30 km, Osice: dom podcieniowy z 2010 r., domy żuławskie, ryglowy kościół św. Antoniego,
- 35 km, Trutnowy: : dom podcieniowy a w nim galeria żuławska, liczne, drewniane domy
                                żuławskie, gotycki kościół św. Piotra i Pawła oraz barokowa plebania,
- 40 km, Miłocin: odrestaurowany dom podcieniowy, gotycki kościół z drewnianą wieżą,
- 43 km, Koszwały: dom podcieniowy i stary, drewniany dom żuławski.

Na Żuławach zachowało się do dzisiaj ponad trzydzieści ceglanych kościołów gotyckich, będących prawdziwymi perłami żuławskiego budownictwa sakralnego. Na powyższym zdjęciu przedstawiamy ruiny kościoła w Steblewie.
Na Żuławach zachowało się do dzisiaj ponad trzydzieści ceglanych kościołów gotyckich, będących prawdziwymi perłami żuławskiego budownictwa sakralnego. Na powyższym zdjęciu przedstawiamy ruiny kościoła w Steblewie. fot. GR3miasto


Ostatnie kilometry naszej wycieczki wieść będą przez malowniczą Wyspę Sobieszewską.
Przemierzając Lasy Bursztynowej Wyspy zatrzymamy się na wypoczynek na jednej z najbardziej urokliwych plaż. Chętni będą mieli czas na kąpiel, leżenie plackiem i chwilę wytchnienia. Warto więc zabrać ze sobą strój kąpielowy i ręcznik. W tej części trasy zrobimy także postój w lokalnej knajpce na rybce, bądź innej potrawie wg preferencji.

>>> Zobacz plan naszej wycieczki na mapie

3. Dystans do pokonania: max. 60-65 km

4. Tempo: turystyczne, ale bez zamulania

5. Należy pamiętać o:

- Sprawnym rowerze,
- Odpowiednich narzędziach do naprawy roweru w razie awarii,
- Przynajmniej jednej zapasowej dętce (o właściwym rozmiarze),
- Odpowiedniej odzieży adekwatnej do pogody, także na zmianę,
- Prowiancie na drogę i napojach (po drodze będą też sklepy)

Wśród licznych żuławskich kościołów gotyckich, znaczna część to obiekty szachulcowe. Na powyższym zdjęciu przedstawiamy kościółek w Osicach.
Wśród licznych żuławskich kościołów gotyckich, znaczna część to obiekty szachulcowe. Na powyższym zdjęciu przedstawiamy kościółek w Osicach. fot. GR3miasto


6. Świadczenia:

- Opieka przewodników na trasie (prowadzący i zamykający)
- Pomoc w naprawie roweru, w razie awarii
- Apteczka pierwszej pomocy
- Pamiątkowe zdjęcia do 2-3 dni po wydarzeniu

7. Miejsce rozpoczęcia i zakończenia wycieczki:

Świbno, parking wzdłuż ul. Świbnieńskiej
>>> Zobacz na mapie dokładną lokalizację zbiórki
- Zbiórka o godz. 10:00
- Czas trwania wycieczki: max. do godz.18:00
(wraz z przerwami na zwiedzanie, wypoczynek na plaży i posiłek)

Na Żuławach Gdańskich nadal zobaczyć można wiele ciekawych domów podcieniowych. Niektóre są w ruinie, inne pięknie odrestaurowane. Na powyższym zdjęciu znajduje się jednak całkiem nowy dom podcieniowy wybudowany przez pasjonata ze wsi Osice.
Na Żuławach Gdańskich nadal zobaczyć można wiele ciekawych domów podcieniowych. Niektóre są w ruinie, inne pięknie odrestaurowane. Na powyższym zdjęciu znajduje się jednak całkiem nowy dom podcieniowy wybudowany przez pasjonata ze wsi Osice. fot. GR3miasto


8. Zgłoszenia i warunki udziału:

- Udział w wycieczce rowerowej jest BEZPŁATNY

Zgłoś swój udział organizatorowi podając:

- imię, nazwisko, nr telefonu, mailowo na adres: gr3miasto@gmail.com
- zgłoszenia: przyjmowane są drogą mailową do piątku, 25 czerwca 2021 r. do godz.19:00.
- ilość uczestników ograniczona do 35 osób.

Masz obawy?
>>> Zobacz relacje z naszych wycieczek na Portalu Trojmiasto.pl

Każdy uczestnik wycieczki rowerowej akceptuje REGULAMIN UCZESTNICTWA

60-65 km pętla, to bułka z masłem nawet dla początkującego rowerzysty. Piękny krajobraz, ciekawe zabytki architektury, przerwa na wypoczynek, kąpiel w morzu i dobra rybka, tak w skrócie wygląda plan naszej wycieczki rowerowej przez Żuławy Gdańskie. Dołączysz?
60-65 km pętla, to bułka z masłem nawet dla początkującego rowerzysty. Piękny krajobraz, ciekawe zabytki architektury, przerwa na wypoczynek, kąpiel w morzu i dobra rybka, tak w skrócie wygląda plan naszej wycieczki rowerowej przez Żuławy Gdańskie. Dołączysz? fot. GR3miasto


Wycieczka prowadzona będzie przez dwóch przewodników:

- prowadzącego: Krzysztof Kochanowicz
- zamykającego: Izabela Walczak

kontakt:

Mail: gr3miasto@gmail.com
Tel. +48 502 778 115

Organizator programu:
Olivia Business Centre

>>> Zapoznaj się z innymi naszymi aktywnościami
Organizujemy spływy kajakowe, wycieczki rowerowe i piesze, także na zlecenie

Opinie (2)

  • Mi wyszło 196km jak na 8godzin trochę duŻo (1)

    • 0 2

    • Jedź sam, tak będzie lepiej dla Ciebie ;)

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl