• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

XXVI Grand Prix Sopotu im. Janusza Sidły

JEDENAŚCIE KONKURENCJI NA "SIDLE". Medaliści mistrzostw świata i Europy, a także reprezentanci Polski, wystartują w XXVI Grand Prix Sopotu imienia Janusza Sidły. W memoriale, poświęconemu wybitnemu oszczepnikowi, lekkoatleci będą rywalizować tuż po Mistrzostwach Europy w Rzymie. Mityng rozegrany zostanie w niedzielę 16 czerwca na sopockim Stadionie Leśnym.

W składzie lekkoatletycznej kadry na europejski czempionat znalazło się czworo zawodników SKLA Sopot: wicemistrz Europy, Jakub Szymański (bieg na 110 m ppł), Aleksandra Formella (4x400 m kobiet i mix), Paulina Borys (skok wzwyż) i Paulina Ligarska (siedmiobój). Cała "czwórka" zamelduje się na "Sidle".

Zmagania w stolicy Włoch potrwają od 7 do 12 czerwca, więc ci z uczestników, którzy rywalizować będą w Grand Prix Sopotu im. Janusza Sidły, powinni znajdować się w mistrzowskiej dyspozycji. Inna sprawa, że najmocniejsi w tym sezonie zmuszeni są "zbudować" dwa szczyty formy - drugi na sierpniowe igrzyska olimpijskie. To okoliczność, wpływająca na plany treningowe poszczególnych zawodników: inaczej ustawianą intensywność zajęć, inaczej rozkładane akcenty w przygotowaniach do najważniejszych zawodów sezonu. - Dlatego do samego końca będziemy walczyć o jak najlepszą obsadę memoriału, listę startową zamkniemy pewnie już po mistrzostwach Europy - mówi Jerzy Smolarek, dyrektor mityngu.Spore emocje szykują się zwłaszcza w biegach krótkich. Na 200 metrów mistrz Europy do lat 20, Marek Zakrzewski (AML Słupsk) zmierzy się z wielokrotnym medalistą mistrzostw świata i Europy w sztafetach sprinterskich, Brytyjczykiem Adamem Gemili.

Równie ciekawie zapowiada się rywalizacja pań na dystansie jednego okrążenia. Na 400 metrów wystartuje między innymi Lada Vondrova, medalistka mistrzostw świata w sztafecie mix 4x400, a napsuć krwi Czeszce postara się notująca ostatnio wynikowy progres na tym dystansie, Aleksandra Formella (SKLA Sopot)

Na położonym w malowniczej scenerii niecki Doliny Owczej stadionie, wciśniętym między Wzgórze Królowej Marysieńki i Zajęcze Wzgórze, lekkoatleci zmierzą się w jedenastu konkurencjach z memoriałową - rzutem oszczepem - na czele.

Kobiety: 200m, 400, 800m - Bursztynowa Mila, skok w dal, skok o tyczce, skok wzwyż
Mężczyźni: 200m, 400m, 110 m. ppł., 800m, rzut oszczepem
Dodatkowo zaplanowano konkurencje młodzieżowe.

Lekkoatletyczne Grand Prix Sopotu im. Janusza Sidły 2024 - historiaLekkoatletyczne Grand Prix Sopotu im. Janusza Sidły rozgrywane jest od 1996 roku. Mityng upamiętnia najwybitniejszego oszczepnika w historii polskiej "królowej sportu". Sidło to wicemistrz olimpijski z Melbourne (1956), dwukrotny mistrz Europy (1954, 1958), rekordzista świata, jako pierwszy Europejsczyk posłał oszczep na odległość ponad 80 metrów. W latach 1951 - 1954 reprezentował barwy Spójni Gdańsk, poprzedniczki SLA Sopot, a następnie SKLA Sopot.

W puli nagród do podziału przewidziano 50 tysięcy złotych. Początek memoriału Janusza Sidły w niedzielę 16 czerwca o godzinie 18 na stadionie Leśnym w Sopocie. Wstęp dla kibiców wolny.

Partnerami wydarzenia są Miasto Sopot, Pomorski Urząd Marszałkowski oraz Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy.

Opinie

Wydarzenia

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl