• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

25 lat pasji do rozwoju piłki siatkowej: Jubileusz klubu KATS ALPAT

23 października 2023, godz. 09:00 
Opinie (6)
KATS ALPAT Gdynia KATS ALPAT Gdynia

Klub Siatkówki KATS ALPAT z Gdyni 23 października będzie obchodzić swoje srebrne jubileuszowe urodziny. Przez 25 lat klub działa na rzecz rozwoju młodych talentów siatkówki, budując nie tylko umiejętności sportowe, ale również wartości społeczne i wspólnotę. Warto zapoznać się z rozmową z panią Jolantą Patołą, współzałożycielką i żoną pierwszego prezesa, trenera, zawodnika i kapitana KATS ALPAT Gdynia - Marka Patoły oraz obecnym prezesem Tomaszem Dalachem, aby dowiedzieć się, jakie są ich spojrzenia na tę znaczącą rocznicę oraz przyszłość klubu.Gratulacje z okazji 25-lecia klubu. Jakie były początki ALPAT i co skłoniło Państwa do założenia tego klubu?

Jolanta Patoła: Dziękuję. Początki były skromne, ale pełne entuzjazmu. Założyliśmy KATS ALPAT Gdynia z mężem Markiem Patołą i grupą najbliższych przyjaciół (byłych zawodników ligowych) z myślą o dawaniu młodym ludziom możliwości rozwijania swoich umiejętności w siatkówce, ale także w budowaniu charakteru i relacji społecznych. Chciałam stworzyć miejsce, gdzie sport łączyłby się z edukacją i wartościami.

W ciągu tych 25 lat klub zapewne przeżył wiele wyzwań. Jakie momenty były najbardziej znaczące w historii KATS ALPAT Gdynia?

Zdecydowanie jednym z najważniejszych momentów było zdobycie przez naszą kobiecą drużynę awansu do pierwszej ligi w sezonie 2002/2003, a wcześniej wywalczenie awansu do II ligi zarówno drużyny kobiet, jak i mężczyzn. Niezliczone medale zdobywane przez naszych zawodników we wszystkich kategoriach wiekowych w siatkówce plażowej i halowej były dowodem, że nasza praca przynosi owoce. Innym znaczącym wyzwaniem było dostosowanie się do zmieniających się warunków i potrzeb młodych zawodników. Nagłe odejście mojego męża Marka wstrzymało rozwój KATS ALPAT na jakiś czas. Przez to klub musiał ewoluować, aby nadążać za zmieniającym się otoczeniem, zawiązała się grupa rodziców zawodników, która stanęła za sterami naszego towarzystwa sportowego.

Jak funkcjonuje Klub? Czy odbudowali Państwo dawną popularność i profesjonalizm?

Tomasz Dalach: Obecnie Zarząd KATS ALPAT to rodzice zawodników, działający tzw. "pro bono". Silnie angażujący się w pracę z młodzieżą, komunikację z miastem, w tym ze szkołami oraz ze sponsorami. Mamy ogromne szczęście, że misję klubu czują także trenerzy współpracujący z klubem: Agnieszka Stankiewicz (wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski w siatkówce plażowej seniorek), Yuliya Shelukhina (klubowa mistrzyni Ukrainy i Polski, uczestniczka Ligi Mistrzyń), Michał Wciórek, Zbigniew Borek.

Nasi podopieczni trenują i współzawodniczą w kategoriach: młodziczki/młodzicy, juniorki młodsze/juniorzy młodsi, juniorki/juniorzy oraz grupa naborowa przygotowywanej do startu w lidze wojewódzkiej - łącznie opiekujemy się ponad setką młodych ludzi. Ostatnio nasi zawodnicy zdobyli trzecie miejsce w Międzynarodowym Turnieju Siatkówki w Kownie na Litwie, drugie miejsce w mistrzostwach województwa w siatkówkę plażową w kategorii juniorek, a także dziewiąte miejsce w Polsce w ubiegłorocznych mistrzostwach Polski U-12 w minisiatkówce plażowej dziewcząt.

 • KATS ALPAT Gdynia
 • KATS ALPAT Gdynia
 • KATS ALPAT Gdynia
 • KATS ALPAT Gdynia
 • KATS ALPAT Gdynia
 • KATS ALPAT Gdynia
 • KATS ALPAT Gdynia
 • KATS ALPAT Gdynia
 • KATS ALPAT Gdynia
 • KATS ALPAT Gdynia
 • KATS ALPAT Gdynia
 • KATS ALPAT Gdynia
 • KATS ALPAT Gdynia


Gdzie można Was oglądać? W jaki sposób dołączyć do klubu?

Tomasz Dalach: Zawodnicy startują w wojewódzkiej lidze PWZPS zgodnie z terminarzem rozgrywek. Obecnie co weekend któryś z naszych zespołów gra mecze ligowe. Mecze domowe gramy na sali SP 48 na Chwarznie oraz ZSO 8 na Wiczlinie. Oprócz spotkań halowych od maja do lipca można nas oglądać na plaży w Gdyni-Orłowie. Dodatkowo nasi podopieczni dwa razy w roku wyjeżdżają na Kaszuby na tygodniowe zgrupowania doskonalące ich technikę, wytrzymałość. Jest to dobra okazja do integracji grupy. Nasze obozy siatkarskie cieszą się dużą popularnością. Być może w nadchodzącym roku będziemy wprowadzać dodatkowe turnusy lub rozważać zmianę ośrodka na większy.

Opiekunów dzieci, rozpoczynających przygodę z tym sportem, a także młodzieży, chętnej do rozwijania swoich umiejętności i talentów pod okiem trenerek i trenerów ALPAT, zachęcamy do kontaktu poprzez kontakt@siatkowka.alpat.com.pl.

Przy tej okazji już dziś zapraszamy czytelników Trojmiasto.pl, sympatyków piłki siatkowej, a przede wszystkim osoby związane z KATS ALPAT - byłe zawodniczki, zawodników, trenerów do kibicowania podczas Jubileuszowego Turnieju Piłki Siatkowej na Plaży organizowanego przez ALPAT - z okazji 25-lecia Klubu w Gdyni Śródmieście w weekend, 25-26 maja 2024 roku. Będzie się działo!

Jakie cele stawia sobie ALPAT na przyszłość? Gdzie widzą Państwo klub za kolejne 25 lat?

Jolanta Patoła, Tomasz Dalach: Naszym celem jest nadal rozwijanie młodych talentów w siatkówce, ale również kształtowanie charakteru młodych ludzi. Od września br. KATS ALPAT objął patronat nad klasą sportową o profilu piłka siatkowa w gdyńskim Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 w Gdyni. To ogromne wyróżnienie dla nas, ale także wyzwanie kadrowe oraz zobowiązanie do realizacji programu szkolenia sportowego opracowanego przez Polski Związek Piłki Siatkowej, a także współdziałania ze szkołą w trosce o sportowy rozwój gdyńskiej młodzieży. Chcielibyśmy poszerzyć nasze programy treningowe a także społeczne. W ciągu kolejnych 25 lat widzimy ALPAT jako jeszcze silniejszą społeczność, gdzie nasi zawodnicy będą odnosić sportowe sukcesy w rozgrywkach centralnych zarówno na hali, jak i na plaży, a klub odbuduje dawny szacunek. Wierzymy, że ostatnie sukcesy reprezentacji Polski zarówno żeńskiej, jak i męskiej wyrównają szansy rozwoju naszych klubowych zawodniczek i zawodników w stosunku do drużyn piłki nożnej czy koszykówki.

Klub siatkówki KATS ALPAT Gdynia świętuje ćwierćwiecze istnienia, a jego historia to nie tylko sukcesy sportowe, ale także budowanie wartości i wspólnoty. Jubileusz to okazja do refleksji nad dotychczasowymi osiągnięciami klubu i planowania przyszłości, w której ALPAT będzie nadal kształtować młode pokolenia.

To także wspaniała szansa do podziękowań miastu Gdynia, w tym Gdyńskiemu Centrum Sportu oraz sponsorom: przede wszystkim AP Doradztwo Inwestycyjne, Silva Invest, OPEC Sp. z o.o. oraz 4F Sopot Centrum za finansowe wsparcie Klubu. 

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

Opinie (6) 1 zablokowana

 • Brawo Tomek.

  Super robota, walczcie z sukcesami dalej.
  Gratulacje

  • 9 0

 • Gratulacje i tak trzymać!

  Brawo dla Pana Tomka i pozostałych rodziców, którzy po odejściu współzałożyciela nie poddali się i ogarnęli cały klub nie zostawiając młodych zawodników i dzieci. Brawo też dla sponsorów którzy wiedząc jakie mieli wtedy problemy jednak nie odwrócili się, a zwłaszcza rodziców którzy przez własne firmy wspomagali klub -i chyba jeszcze niektórzy do dzisiaj wspomagają. Szkoda tylko że miasto widzi przede wszystkim Arkę i ewentualnie GAS, zaś AlPAT raczej słabo-mimo iż od kilku lat wyraźnie się rozwijają i powolutku idą do przodu. Osobiście życzę powodzenia i trzymam kciuki (zwłaszcza za to, by miasto jednak bardziej się zainteresowało).

  • 10 0

 • Świetna robota, tak trzymać (1)

  • 6 0

  • Fantastycznie

   • 0 0

 • Szacunek

  Prawdziwi pasjonaci siatkówki, nauczą każdego grać w siatkę. Bardzo dobre podejście do młodzieży. Wszystkiego najlepszego na 25 urodziny i trzymajcie tak dalej !!!

  • 7 0

 • Gratulacje

  Jolu pozdrawiam i zdrowia zycze

  • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Blaster Games - Gry Nerf Gdańsk

60 zł
gry, zajęcia rekreacyjne, trening

Przez Wydmę Orzechowską z buta i wizyta w Ustce (2 opinie)

(2 opinie)
spacer, zajęcia rekreacyjne, rajd / wędrówka

Harpuś - Rusz z mapą po przygodę!

25 zł
zajęcia rekreacyjne, rajd / wędrówka, impreza na orientację

Forum

Najczęściej czytane