• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

40 lat minęło ...

Marta
14 września 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 
Msza św. zainaugurowała obchody. Na pierwszym planie rektor AWFiS Tadeusz Huciński oraz prorektor Kazimierz Kochanowicz. Msza św. zainaugurowała obchody. Na pierwszym planie rektor AWFiS Tadeusz Huciński oraz prorektor Kazimierz Kochanowicz.

Ponad 18 i pół tysiąca absolwentów, wśród nich około 200 olimpijczyków, medaliści igrzysk z Adamem Korolem i Leszkiem Blanikiem na czele – to historia i dzień dzisiejszy Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego. Uczelnia obchodzi właśnie 40. urodziny.Początki dzisiejszego AWFiS jako wyższej uczelni sięgają 6 sierpnia 1969 roku kiedy to decyzją rady ministrów utworzona została w Oliwie Wyższa Szkoła Wychowania Fizycznego. WSWF nie powstała jednak "z niczego", uczelnia wywodzi się z utworzonego w 1952 roku Technikum Wychowania Fizycznego przekształconego później w Studium Nauczycielskie Wychowania Fizycznego. Imię Jędrzeja Śniadeckiego uczelnia otrzymała w roku akademickim 1973/1974.

W gronie studentów i absolwentów uczelni znalazło się szereg wybitnych postaci, przede wszystkim sportowcy Andrzej Grubba, Leszek Kucharski, wymienieni już złoci medaliści z Pekinu czyli Adam Korol i Leszek Blanik czy też szermierze: Sylwia Gruchała, Anna Rybicka, Magdalena Mroczkiewicz, Ryszard Sobczak, Cezary Siess, Jarosław Rodziewicz, bokser Leszek Kosedowski, judoka Waldemar Legień. Z uczelnią związani byli i są również wybitni trenerzy m.in. Edward Szymczak, Bogdan Wenta, Daniel Waszkiewicz, Tadeusz Pagiński czy Stanisław Szymański. Jednym z absolwentów SNWF – u jest także znany komentator sportowy Dariusz Szpakowski.

II Bal Absolwenta AWFiS. Pierwszy miał miejsce 15 lat temu. Jego gwiazdą był - niestety już nieżyjący - Władysław Komar. II Bal Absolwenta AWFiS. Pierwszy miał miejsce 15 lat temu. Jego gwiazdą był - niestety już nieżyjący - Władysław Komar.
W chwili obecnej uczelnia składa się z dwóch wydziałów: Wychowania Fizycznego oraz Turystyki i Rekreacji, kształci się na niej ponad 4 tysiące studentów, którymi opiekuje się ponad 180 wykładowców.

Jubileuszowe uroczystości zainaugurowała w sobotę rano msza w Katedrze Oliwskiej. W południe główna część zjazdu zainaugurowana została w Sali Kongresowej Uczelni, przewidziano tez czas na spotkanie z olimpijczykami a także spotkania w gronie znajomych i przyjaciół z konkretnych roczników. Wieczorem odbył się Bal Absolwentów.

Podczas przedpołudniowej konferencji prasowej swoje lata spędzone jako student w szkole wspominał m.in. Adam Korol.

Mistrz olimpijski i czterokrotny mistrz świata przyznał, że jego słaba stroną były ćwiczenia gimnastyczne, a za najtrudniejszy okres uważa pierwszy semestr, kiedy musiał jednocześnie studiować w normalnym trybie i intensywnie trenować wioślarstwo, aby dostać się do kadry.

- Codziennie przyjeżdżałem tu wcześnie rano i biegałem. Kiedy nie potrafiłem wykonać jakiegoś elementu, zawołał mnie prowadzący i powiedział "Korol ty się musisz wziąć za siebie, powinieneś zacząć biegać". To było straszne dla mnie, tego zdarzenia nie zapomnę do końca życia - wspominał Korol.
Marta

Opinie (7)

 • też skonczyłem AWF tylko nie byłem tak ambityny jak inni (1)

  piłem i paliłem a teraz jestem nauczycielem wf w szkole i robie to samo czyli pije i pale a dzieciakom na lekcji daje piłkę i niech se grają

  • 5 3

  • a inne rzeczy na p
   z wyjatkiem pily palenia picia i pedzla do golenia jak u ciebie

   • 1 0

 • Bieganie słabą stroną Korola? hehe

  a Biegu Westerplatte nabiegał 36 min na dychę. Dla biegających ale niezaangażowanych to nie do osiągnięcia. tym bardziej brawa bo nie jego dyscyplina...

  • 1 0

 • Warto pamiętać (1)

  A może ktoś na Uczelni pamięta o Antonim Reiterze -dawnym wicemistrzu Europy w Judo ?

  • 1 0

  • pewnie pamieta

   ale wicemistrzow europy bylo kilkunastu
   a tutaj sa wymienieni tylko zloci olimpijscy ...
   oarz osoby najbardziej medialne

   zatem z szacunkiem dla wszystkich ale artykul to nie ksiazka telefoniczna

   • 0 0

 • Szkoda, że nie powiadomił mnie nikt że będzie bal a skończyłem AWF 15 lat temu i na 1 balu byłem ale lipa z organizacją

  • 0 0

 • mimo to pamiętam

  Jestem jedną z pierwszych absolwentek, jeszcze wtedy WSWF-u.Zaczynałam studia wf-nauczanie początkowe.Po reorganizacji studiów skończyłam jako mgr wf,choć nam obiecano ten drugi fakultet-takie były czasy!Wcześniej mi tej drugiej specjalizacji brakowało w oficjalnych dokumentach.Ale teraz po 36 latach...Jeszcze pracuję i cieszę się z każdego osiągnięcia,bo nasza szkoła już po raz któryś z rzędu/zasługa też klas sportowych o profilu p.nożna-a raczej trenerów/zajmuje I miejsce w rywalizacji szkół podstawowych w powiecie lubińskim.I to nas cieszy.Dostałam dobre wyposażenie w praktyce.Dzięki!!!

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Gry Parkowe na Orientację Zabawa z Mapą Gdynia Witomino

20 - 27 zł
impreza na orientację

Sensual Fluid Move z Evelką

129 zł
kurs tańca

Blaster Games - Gry Nerf Gdynia

65 zł
gry, zajęcia rekreacyjne

Forum

Najczęściej czytane