• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Dzień otwarty ruchu w kontemplacji

Dzień otwarty ruchu w kontemplacji. Jantra Joga, Taniec Wadżry oraz Khaita. Zapraszamy 23 czerwca 2023 (piątek) o godz. 18:00 do Ogrodu Kreacji w Gdyni.

Różnica między medytacją, a kontemplacją polega na tym, że kiedy medytujemy, koncentrujemy się i wykorzystujemy umysł. Kontemplacja oznacza, że umysł nie koncentruje się na niczym, niczego nie modyfikuje ani nie ocenia, lecz zachowuje uważność w odniesieniu do wszystkich doświadczeń. Aby móc zintegrować stan kontemplacji w codzienności stosujemy praktyki w ruchu, które ułatwiają wniesienie obecności i świadomości do zwykłych, rutynowych działań.

Dzień otwarty 23 czerwca to okazja, aby zobaczyć i skosztować praktyk ruchu w kontemplacji przekazanych przez Mistrza Dzogchen Czogjala Namkhai Norbu: Jantra Jogi, Tańca Wadżry oraz Khaity. W Ogrodzie Kreacji planowane są kursy i retrity tych metod, dlatego warto przyjść, spotkać się i sprawdzić.

Udział w dniu otwartym jest bezpłatny. To i inne wydarzenia mające na celu realizację misji International Atiyoga Foundation międzynarodowej fundacji kulturalnej, która została utworzona, aby wspierać ewolucję jednostki i tworzyć sprzyjające warunki do wydobycia potencjalności istoty ludzkiej poprzez różne formy kulturowe lub obszary umysłu, które Namkhai Norbu rozwinął podczas swojego życia są wydarzeniami niekomercyjnymi.

W celach organizacyjnych będziemy bardzo wdzięczni za zgłoszenie obecności przez formularz: https://forms.gle/vSjaKbfFsJQaEYAm7

Harmonogram 23 czerwca:
18:00 - Jantra Joga - prezentacja tybetańskiej jogi ruchu
19:30 - Taniec Wadżry - prezentacja Tańca Przynoszącego Pożytek Istotom
20:30 - Khaita - radosne tańce
21:00 - Ognisko

Jantra joga - tybetańska joga ruchu
To starożytny systemem jogi tybetańskiej, jeden z najstarszych systemów jogi na świecie. Nauki te przekazywane są w nieprzerwanej linii z mistrza na ucznia od VIII wieku. W Europie Czogjal Namkhai Norbu nauczał Jantra Jogi od lat 70. Przekaz jest kontynuowany przez jego uczniów: głównych nauczycieli i certyfikowanych instruktorów. Praktyka polega na wykonywaniu harmonijnych sekwencji ruchów (jantr), które stanowią wsparcie dla pracy z oddechem. Prawidłowe oddychanie jest podstawą do pracy z energą (praną). Z kolei fizyczne i psychiczne samopoczucie zależy od utrzymywania energii w stanie równowagi, dlatego dzięki potężnej praktyce Jantra Jogi możemy uzyskać zrelaksowany stan ciała, energii i umysłu.
Film z prezentacją Jantra Jogi tutaj: https://vimeo.com/202766382

Taniec Wadżry - ruch w stanie kontemplacji
Proste, powolne i płynne ruchy tańca rozluźniają ciało, oczyszczają umysł i uwalniają od napięć codziennego życia. Poprzez taniec aktywujemy i koordynujemy określone punkty energetyczne w naszym ciele. W ten sposób Taniec Wadżry rozpuszcza blokady energetyczne, harmonizuje trzy główne aspekty naszego istnienia ciało, energię i umysł oraz rozwija obecność i świadomość.

Taniec Wadżry jest częścią nauk dzogczen przekazanych przez znanego na całym świecie mistrza Czogjala Namkhai Norbu. W naukach tych termin wadżra odnosi się do naszej prawdziwej natury, rzeczywistego wymiaru wszystkich zjawisk. Od 1990 roku Czogjal Namkhai Norbu nauczał różnych Tańców Wadżry, które mogą być praktykowane indywidualnie lub razem. Trzy z nich wykonujemy na pięciokolorowej Mandali złożonej z koncentrycznych okręgów oraz trójkątów. Taniec Wadżry na Mandali może być praktykowany przez maksymalnie dwunastu tancerzy, sześciu mężczyzn i sześć kobiet. Podążając za precyzyjnymi sekwencjami kroków, mężczyźni poruszają się w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, podczas gdy kobiety poruszają się w kierunku przeciwnym.
Film z prezentacją Tańca Wadżry tutaj: https://m.youtube.com/watch?v=tqng_HtZ0Ms

Khaita - radosne tańce
Kha oznacza przestrzeń, niebo. Ta znaczy harmonia, melodia. Podczas tańca uczymy się obecności w wewnętrznym przejawianiu się myśli i emocji. Przez trening zrelaksowanej obecności w ruchu harmonia i radość rozwijają się naturalnie i wnosimy je do naszego życia, łatwiej odnajdując się w codziennych aktywnościach, obowiązkach i zadaniach.
Od 2011 Czogjal Namkhai Norbu poświęcił się badaniom i promowaniu tybetańskich pieśni. Osobiście dokonał transkrypcji 108 tybetańskich utworów. Jednym z celów wielkiej pracy Namkhai Norbu było zachowanie tybetańskiej kultury i języka. Khaita to użycie muzyki i tańców jako praktyki kontemplacyjnej, narzędzia do odkrywania zrelaksowanego i radosnego stanu, a także treningu obecności i świadomości. Piosenki i tańce Khaita pokazują nam drogę do zrelaksowanej współpracy, świadomego współżycia z poszanowaniem wzajemnej przestrzeni.

Osoba do kontaktu: Magdalena Bachora, tel. 600888919, e-mail: mbachora@gmail.com

Z radością zapraszamy do wspólnej praktyki ruchu w kontemplacji!

Opinie

Wydarzenia

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl

Najczęściej czytane