wiadomości

stat

Gdańska Fundacja Dobroczynności znów pobiła rekord

Najnowszy artukuł na ten temat

Piłka wygrała z wichurą na Zaspie

Od samego rana na boisko ZSO nr 8 ciągnęły tłumy młodych piłkarzy ze wszystkich dzielnic Gdańska. Pierwsi futboliści, którzy postanowili wziąć udział 19 września 2009 roku w trzecim tegorocznym turnieju z cyklu "Do przerwy 0:1" zameldowali się na tym obiekcie już o godzinie 8.00Minutą ciszy uczestnicy zawodów dzikich drużyn uczcili pamięć górników, którzy w tragicznie zginęli w kopalni w Rudzie Śląskiej. Tego dnia turniej odbył się bez oprawy muzycznej. Po czym nastąpiło losowanie grup w trzech kategoriach wiekowych: młodzików, juniorów i starszych.

- Znowu zanotowaliśmy rekord frekwencji - cieszy się Andrzej Kowalczys z Gdańskiej Fundacji Dobroczynności. - W lipcu w tej imprezie wzięło udział 59 zespołów, a teraz na stracie stanęło dokładnie 60 drużyn. W sumie o zwycięstwo w trzech kategoriach wiekowych rywalizowało ponad 500 amatorów futbolu - dodaje animator gdańskiej piłki nożnej.

Tym razem, jak to miało miejsce ostatnio, najbardziej aktywni nie byli najstarsi zawodnicy, rywalizujący w kategorii powyżej 18 lat. W lipcu takich teamów było aż 30, ale teraz stawiło się ich 18. Ale z nawiązką nadrobili te braki ich młodsi koledzy, którzy po powrocie z wakacji widocznie spragnieni byli piłkarskich emocji. W kategorii juniorów (14-18 lat) zgłosiły się 23 drużyny, a w najmłodszej, do 14 lat, rywalizacja toczyła się w gronie 19 ekip.

- Serce roście, kiedy widzę na starcie tylu młodych piłkarzy z wielką pasją walczących o zwycięstwo - kontynuuje Kowalczys. - Warto podkreślić, że dzięki wsparciu sponsorów, jest to impreza dla każdego. Nie pobieramy bowiem żadnych opłat, a właśnie obowiązek wpłaty wpisowego bywa dla wielu osób przeszkodą nie do pokonania. Dzięki ich pomocy w różnej formie w tej imprezie może wziąć udział wiele dzieci z biedniejszych rodzin, którzy prezentują spore już piłkarskie umiejętności. Darmowy udział to jedno, a nagrody, który przegotowaliśmy dla wszystkich uczestników, w postaci słodyczy, pucharów, medali, różnych gadżetów i klubowych pamiątek oraz sportowych akcesoriów, to druga sprawa - podkreśla główny koordynator zawodów.

Najliczniejsza ekipa przyjechała na Rozstaje z Oruni. W jednej grupie znalazło się aż 27 zawodników, którzy grali w trzech zespołach. - Dwa zespoły znalazły się w grupie do 18 lat, a jeden rywalizował z najmłodszymi. Część tych chłopaków rekrutuje się z Technikum Inżynierii Środowiska, a część z domów dziecka z ul. Świętokrzyskiej oraz ze Świbna - tłumaczy ich opiekun Jan Ptach.

- To nie jest nasz debiut w tej imprezie. Co prawda w tym sezonie jeszcze tutaj nie graliśmy, ale w zeszłym roku mieliśmy już okazję uczestniczyć w tym turnieju. Wtedy mieliśmy jeszcze w składzie młodzież z poprawczaka. Wiem, że wszyscy bardzo przeżywali swój start. Najmłodsi byli już na nogach o szóstej rano, bo już nie mogli się doczekać przyjazdu na Rozstaje - zaznacza Ptach.

I właśnie oni, grający pod szyldem "Fundacji Obudzić Nadzieję", zaszli najdalej w tej imprezie. Zespół, w skład którego wchodzili tylko wychowankowie dwóch domów dziecka, doszedł do finałowej rozgrywki i ostatecznie zajął trzecie miejsce.

Dla organizatorów istotny jest jednak nie tylko wynik sportowy. - Wielką wagę przywiązujemy także do odpowiedniej postawy drużyny, do wartości, które określa się ogólnym mianem "fair play" - wyjaśnia Andrzej Kowalczys. - Dlatego przygotowaliśmy specjalny puchar, który jest nie mniej cenny niż trofea za zwycięstwo w turnieju. Tym razem takie wyróżnienie trafiło do rąk Dariusza Gorzkowskiego z zespołu Słoneczny Patrol oraz kapitana zespołu Bad Boys z Brzeźna Karola Boszata. Jako organizatorzy musimy też uderzyć się w piersi i przyznać, że w ferworze zapisów przez przeoczenie umieściliśmy tę drużynę w wyższej kategorii i zamiast z 14-latkami rywalizowali oni ze znacznie starszymi chłopakami. Jednak zamiast lamentować nie robili z tego żadnego problemu i po męsku podjęli rękawice. Za taką postawę zasłużyli sobie na Puchar Fair Play, bo zmiana w trakcie turnieju zdezorganizowałaby całe rozgrywki - dodaje.

Klasyfikacja końcowa młodzików:
1. Biszkopry (Przymorze)
2. Olimpic Gdańsk (Zaspa)
3. Fundacja Obudź Nadzieję (Orunia)

Skład drużyny zwycięskiej: Patryk Grzymała (kapitan), Jacek Janukowicz, Sławomir Koper, Karol Grosz, Damian Bielecki, Patryk Pelc.

Klasyfikacja końcowa juniorów:
1. Andaluzja Rude Rysie (Łostowice)
2. Gimnazjum nr 11 (Stogi)
3. Follow Me (Przymorze)

Skład drużyny zwycięskiej: Paweł Jasionek (kapitan), Marcin Omernik, Damian Rupiński, Sebastian Zegarzewski, Tadeusz Dombrowski, Tomek Mincewicz.

Klasyfikacja końcowa open:
1. Dars (Zaspa)
2. Żubry (Niedźwiednik)
3. FC Albatros (Wrzeszcz)
4. Zdrój (Wrzeszcz)

Skład drużyny zwycięskiej: Jacek Lewandowski, Witold Zaborowski, Wojtek Szwed, Marek Biesiekierski, Tomek Zaborowski, Tomek Somiński, Mateusz Orewski, Piotr Maciulka.

Puchary Fair Play ufundowane przez Michała Owczarczaka i Sylwestra Prusia otrzymali Dariusz Gorzkowski z zespołu Słoneczny Patrol oraz drużyna Bad Boys Brzeźno. Do rozgrywek zgłosiło się 60 drużyn. Blisko 500 piłkarzy rywalizowało na trzech boiskach Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 im. Jana Pawła II przy ul. Meissnera 9 w Gdańsku.

Opinie (15) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl