wiadomości

stat

Gdynia gra w planszówki

Gry planszowe to doskonała rozrywka dla całej rodziny, poziom gry można dostosować do umiejętności i wieku graczy.


Choć żyjemy w erze gier komputerowych, okazuje się że stare dobre planszówki nie poszły w zapomnienie. Dowodem na to jest ogromne zainteresowanie festiwalem Gramy, który w ten weekend odbywa się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.Co sądzisz o grach planszowych?

uwielbiam je i często w nie grywam 49%
to fajne zajęcie, ale nie mam z kim grać 40%
czasami zagram, ale szybko mnie nudzą 7%
to strata czasu 4%
zakończona Łącznie głosów: 497
Idea imprezy jest prosta, spotkać się i grać! W wypożyczalni czeka ponad 400 różnych gier planszowych. Dominują gry familijne, to od nich najlepiej zacząć swoją przygodę z tą rozrywką. Ich reguły są proste, a rozgrywka nie trwa zbyt długo. Oprócz tego dostępne są gry logiczne, zręcznościowe i towarzyskie. Nie zabraknie też gratki dla prawdziwych koneserów w postaci skomplikowanych gier strategicznych.

- Mamy szeroki przekrój gier - mówi Artur Jedliński koordynator festiwalu. - Są to nowoczesne planszówki zupełnie niepodobne do popularnego chińczyka. Gracz ma znacznie większy wpływ na to co dzieje się na planszy. Wygrana zależy w dużej mierze od umiejętności osoby grającej, a nie od liczby wyrzuconych oczek na kostce.

Choć część gier przeznaczona jest dla dzieci, to zdecydowana większość dedykowana jest młodzieży i dorosłym. Niektóre mają swoją unikalną fabułę, grając wcielamy się w różne postaci takie jak osadnik, himalaista, a nawet pogromca potworów. Są i takie, w których popisać się trzeba zręcznością, np. Jenga. Nie brakuje też tytułów, przy których będziemy musieli wykazać się umiejętnością blefowania, czy negocjowania.

- Gry planszowe, w odróżnieniu od komputerowych, rozwijają umiejętności społeczne. Nie siedzimy sam na sam z komputerem, ale w otoczeniu przyjaciół, czy rodziny i z nimi prowadzimy rozgrywkę - opowiada Artur Jedliński. - Żeby wygrać trzeba zaplanować swoją strategię i ją wykonać. Czasami musimy się targować, a czasami ukrywać swoje zamiary. Planszówki mogą służyć również do nauki. Gry edukacyjne, choć nie zastąpią książek, pozwalają przyswoić wiedzę w formie zabawy.

Już dwadzieścia minut od rozpoczęcia imprezy główna sala była prawie pełna. Nie ma granic wiekowych, przychodzą gimnazjaliści, studenci, rodziny z dziećmi. Każdy dobrze się bawi. Dla najmłodszych przygotowany jest specjalny kącik, gdzie pod czujnym okiem organizatorów, grają z rówieśnikami. W tym czasie rodzice mogą spokojnie zająć się poważniejszymi planszówkami.

- Bardzo lubimy grać w gry planszowe - mówi pani Bożena, która wybrała się na festiwal z dwójką dzieci oraz mężem.- Cieszymy się, że możemy poznać nowe gry i sprawdzić czy się nam podobają. To fajny sposób na spędzenie sobotniego popołudnia z rodziną.

Szczególnie mile widziane są osoby, które nie zetknęły się jeszcze z planszówkami. Nie trzeba się obawiać skomplikowanych zasad, ani nieznajomości tematu. Organizatorzy pomogą wybrać odpowiednią grę oraz w przystępny sposób wyjaśnią na czym ona polega.

W trakcie spotkań odbędzie się wiele turniejów z cennymi nagrodami. Wyjątkową atrakcją dla miłośników gier planszowych jest prezentacja prototypów. To niepowtarzalna okazja, aby wypróbować wiele tytułów zanim trafią na rynek.

Gdyńskie Spotkania z Grami Planszowymi w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym potrwają do niedzieli do godziny 18:00

Opinie (41) 8 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl