Na skuterze wodnym nie zapomnijmy o wyobraźni

Skutery są jednostkami szybkimi i zwrotnymi, a nieoczekiwane zakręty i zmiany prędkości mogą stanowić zagrożenie dla innych wypoczywających na wodzie.
Skutery są jednostkami szybkimi i zwrotnymi, a nieoczekiwane zakręty i zmiany prędkości mogą stanowić zagrożenie dla innych wypoczywających na wodzie. fot. jjarek

Skutery wodne stanowią coraz popularniejszy rodzaj rozrywki nad wodą. Wypożyczalnie powstają licznie w okolicy Trójmiasta, rozszerza się również grono posiadaczy tego typu sprzętu. Zanim zdecydujemy się wsiąść na skuter, warto zapoznać się z kilkoma zasadami bezpieczeństwa.Czy jazda na skuterze wodnym jest bezpieczna?

oczywiście, jest tak samo bezpieczna jak przechodzenie przez jezdnię 0%
owszem, jeśli podchodzimy do tego z rozsądkiem 0%
każdy sport niesie ze sobą jakieś ryzyko urazu, skutery nie są wyjątkiem 0%
absolutnie nie, to bardzo ryzykowne zajęcie 0%
zakończona
Bezpieczna zabawa na skuterze wodnym wymaga przede wszystkim zaznajomienia się z zasadą jego działania. Skuter porusza się podobnie jak meduza, wyrzucając z dyszy napędowej wodę pod dużym ciśnieniem. Dysza jest elementem ruchomym, sprzężonym z kierownicą, dzięki temu skuter może manewrować. Brak napędu oznacza brak możliwości sterowania skuterem, dlatego aby wykonać zakręt nie możemy "puścić gazu".

- Na chwilę obecną, większość użytkowników skuterów wodnych zachowuje zdrowy rozsądek - mówi Łukasz Iwański kierownik kąpielisk morskich w Gdańsku. - Jeszcze kilka lat temu nie było tak różowo, ludzie wsiadali na wielkie maszyny nie posiadając żadnych umiejętności i kończyło się tragicznie. W zeszłym roku nie było poważnych wypadków z udziałem skuterów, ale zdarzało się, że musieliśmy kogoś odholować do brzegu.

Podobnie jak inne jednostki pływające, skuter nie ma hamulców. Niemożliwe jest momentalne zatrzymanie się, nawet gdy wyłączymy zapłon. Skuter posiada pewną inercję, proporcjonalną do jego masy, która sprawi, że przebędzie on jeszcze kilkanaście do kilkudziesięciu metrów.

Przed zwodowaniem pracownik wypożyczalni musi udzielić nam wszelkich wskazówek na temat sprzętu. Ważne jest sprawdzenie poziomu paliwa w baku, aby nie zabrakło go podczas dłuższego rejsu. Nie należy pływać bez kamizelki asekuracyjnej, a dobrą praktyką jest stosowanie pianki chroniącej przed wychłodzeniem organizmu. Jeśli zależy nam na komforcie, warto zabrać specjalne buty, rękawiczki i okulary.

Gdy zdarzy nam się upadek, pamiętajmy, że wchodzenie na skute z wody dozwolone jest tylko od rufy. Jeśli dojdzie do wywrotki skutera, należy obrócić go zgodnie ze schematem umieszczonym na rufie, robiąc to w stronę odwrotną, możemy uszkodzić sprzęt.


Według polskiego prawa do prowadzenia skutera wodnego potrzebny jest patent sternika motorowodnego. Oprócz uprawnień, warto zabrać ze sobą na wodę odrobinę kultury osobistej i wyobraźnię. Skutery są jednostkami szybkimi i zwrotnymi, a nieoczekiwane zakręty i zmiany prędkości mogą stanowić zagrożenie dla innych wypoczywających na wodzie.

- Ostrożnie z prędkością! - przestrzega Iwański. - Wpływanie na kąpieliska skuterem wodnym może skończyć się potrąceniem osoby przebywającej w wodzie.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Wydarzenia

Biegowe GP Dzielnic Gdańska - etap 3
Biegowe GP Dzielnic Gdańska - etap 3
festyn, zajęcia rekreacyjne
wrz 19
niedziela, g. 8:00
Gdańsk
Bieg Drogą Dobra
Bieg Drogą Dobra
imprezy i akcje charytatywne, bieg
wrz 19
niedziela, g. 8:00 - 13:30
Bąkowo
#73 Samodzielny Harpuś Wrzeszcz Podleśna Polana
#73 Samodzielny Harpuś Wrzeszcz...
impreza na orientację, trening
wrz 19-26
g. 11:00
Gdańsk

Forum