stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Piesze wędrówki z rodziną, edycja 2/2021

Miasto Gdańsk, Gdański Ośrodek Sportu i Grupa Rekreacyjna 3miasto zaprasza na trzecie wydanie cyklu bezpłatnych, rodzinnych wędrówek w ramach programu "Aktywuj się w Gdańsku". W końcu, po dłuższej zapraszamy na wspólne spacery z przewodnikiem w terenie. Druga tegoroczna wędrówka odbędzie się w niedzielę, 13 czerwca. Podczas jej 5 km marszruty zapoznamy się z malowniczym pasmem wzniesień Wzgórza Marii, które góruje nad Doliną Świeżej Wody. Na jednym ze zboczy odnajdziemy też maleńki kamień zwany Kamienną Twarzą.

1. Cele zajęć:

-Popularyzacja rekreacji ruchowej, jako jednego z elementów zdrowego trybu życia.
-Promowanie aktywności fizycznej wśród rodzin z dziećmi oraz osób starszych
-Aktywizacja mieszkańców Miasta Gdańska.

2. Do kogo skierowana jest trasa:

Wędrówka adresowana jest do rodzin z dziećmi oraz amatorów aktywnej turystyki pieszej gustujących w spokojnych wędrówkach połączonych z wypoczynkiem na łonie natury. Z naszą trasą powinno poradzić sobie dziecko już w wieku 6 lat. Młodsze szkraby proponujemy zabrać w wózku terenowym, bądź w nosidełku.

Jeśli nie posiadasz własnego nosidełka lub wózka, wypożycz w Itinere   
Powołując się na nasze wydarzenia, otrzymasz zniżkę 50% (przy wypożyczeniu na weekend)

Z uwagi na dość urozmaicony teren i możliwość wystąpienia po drodze nierówności, korzeni oraz piachu odradzamy zabrania ze sobą wszelakich rowerków biegowych i hulajnóg.

3. Ciekawostki naszej marszruty:

W Trójmiejskim Parku Krajobrazowym skrywa się wiele ciekawych pomników przyrody. Wśród nich mamy tzw. okazy ożywione i nieożywione. Do pierwszej grupy zaliczamy m.in. drzewa, zaś do drugiej chociażby głazy. Wiele z nich jest skatalogowanych i posiada własny numer na podstawie, którego możemy poznać jego wymiary, wiek, pochodzenie, a nawet ciekawą legendę.

Celem bieżącej wędrówki jest odnalezienie maleńkiego głazu zwanego Kamienną Twarzą. To najmniejszy sklasyfikowany eraktyk, który spoczywa na zboczu Wzgórza Marii. Jego nazwa wzięła się od wyraźnie widocznych rys ludzkiej twarzy. Nie wiadomo jednak, czy jest to dzieło i przedmiot religijnego kultu przodków, czy może przypadkowo stworzony przez przyrodę kształt. O Kamiennej Twarzy zapisano kilka ciekawych kaszubskich legend, warto zajrzeć do zbiorów opracowań znanego gdańskiego miłośnika przyrody Marcina Wilgi.

Odnalezienie głazu nie będzie takie łatwe, gdyż do pokonania mamy pasmo licznych wzniesień rozległego Wzgórza Marii. Po wdrapaniu się jednak na szczyt, otworzą się przed nami przepiękne widoki na malowniczą Dolinę Świeżej Wody. To idealne miejsce na rodzinny piknik i podsumowanie wędrówki.

Przy okazji wędrówki poznamy także:

Znakowane szlaki turystyki pieszej i rowerowej przebiegające przez lokalne lasy. Poznamy ich formy oznakowania, tak aby w przyszłości móc je rozpoznawać i podejmować podczas indywidualnych wycieczek.

4. Dystans do pokonania: max. 5 km

5. Prędkość marszu: dopasowana do dzieci

Poznaj ciekawostki krajoznawcze lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Zabierz dzieci, rodziców, dziadków, sąsiadów, przyjaciół i spędzaj aktywnie czas razem z nami.
Poznaj ciekawostki krajoznawcze lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Zabierz dzieci, rodziców, dziadków, sąsiadów, przyjaciół i spędzaj aktywnie czas razem z nami. fot. Gdański Ośrodek Sportu


6. Miejsce rozpoczęcia i zakończenia wędrówki

Gdańsk Oliwa, leśny parking naprzeciwko Dworu Oliwskiego
>>> Zobacz na mapie dokładną lokalizację zbiórki
(ustaw ją jako miejsce docelowe i jedź wg wskazówek mapy Google)

- Zbiórka o godz.9:45 (sprawdzenie obecności / podpisy na liście)
- 10:00 - przywitanie uczestników, idea wędrówek rodzinnych i wyjście w trasę
- 13:00 - przewidywalny powrót i zakończenie wędrówki.

7. Rodzaj nawierzchni, jakie buty?

Nawierzchnia będzie urozmaicona. Przeważać będą szerokie drogi leśne, jednak nie zabraknie także wąskich i krętych ścieżek. Dla komfortowej wędrówki rekomendujemy buty trekkingowe o twardej podeszwie z protektorem. Osobom o słabszej koordynacji ruchowej zalecamy wsparcie się kijami nordic-walking, bądź trekkingowymi.

Dla uwiecznienia pięknych widoków warto wziąć aparat fotograficzny, kamerę.

8. Zgłoszenia i warunki udziału:

Uwaga: organizator nie prowadzi wcześniejszych zapisów internetowych
-Każdy pełnoletni uczestnik wędrówki będzie zobowiązany wpisać się na listę obecności.
(którą organizator dostarczy w dniu wędrówki na miejsce zbiórki)

Rodzice dzieci:

>>>> Prosimy o wydrukowanie i wypełnienie 7 i 8 str. Regulaminu

-W przypadku osób poniżej 18 roku życia, rodzic lub opiekun prawny jest zobowiązany do przedłożenia podpisanego oświadczenia, zgodnie z regulaminem. W celu usprawnienia zapisów dzieci prosimy o samodzielne wydrukowanie i uzupełnienie dokumentu, czyli 7 i 8 strony regulaminu. W punkcie 2 należy wpisać: "Piesze wędrówki z rodziną w roku 2021".

-Każdy uczestnik wędrówki akceptuje REGULAMIN

ZAPRASZAMY !

Kierownik wędrówki:

Krzysztof Kochanowicz
Grupa Rekreacyjna 3miasto 

kontakt:
Mail: kontakt@gr3miasto.pl
Tel. +48 502 778 115

Organizator programu:
Gdański Ośrodek Sportu

Zobacz wideo relację z jednej z ostatnich wędrówek

 

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Wydarzenia

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl