wiadomości

stat

Ponad 7 tys. biegaczy w gdyńskim półmaratonie

Zobacz naszą relację wideo z Gdynia Półmaratonu 2019

Rekordowa liczba ponad 7 tys. biegaczy wzięła udział w zawodach Gdynia Półmaraton 2019. Na dystansie 21,0975 km najszybszy okazał się 28-letni Norweg Sondre Moen, który przekroczył linię mety po upływie 1:01:18. Drugie miejsce na podium zdobył nasz rodak - 30-letni Krystian Zalewski, jego wynik to 1:02:36. Najszybszą kobietą okazała się Etiopka Genet Gashie Genet (1:12:05). Impreza była próbą generalną przed mistrzostwami świata w półmaratonie, które odbędą się w Gdyni w przyszłym roku.Utrudnienia na drogach zapowiadaliśmy w piątkowym artykule.


Czy kiedykolwiek przebiegłeś półmaraton?

tak, wiele razy 31%
tak, ale najwyżej raz, dwa 14%
nie, ale mam to w planach 11%
nie, to nie dla mnie 44%
zakończona Łącznie głosów: 743
Pierwszy pistolet startowy gdyńskiego półmaratonu wystrzelił punktualnie o godz. 11. Biegacze zostali podzieleni na kilka grup, które wyruszały na trasę w dwuminutowych odstępach. To standardowy zabieg stosowany na tego typu imprezach, ale w tym roku "fal" zawodników było znacznie więcej niż zazwyczaj.

Frekwencja czwartej edycji Gdynia Półmaratonu okazała się bowiem rekordowa na tle wszystkich poprzednich. Na linii startu pojawiło się ponad 7 tys. śmiałków. Dla porównania, w ubiegłym roku było ich ponad tysiąc mniej, a dokładnie 5915. Szczegółowe statystyki na ten rok powinniśmy poznać jeszcze dziś późnym popołudniem.

Warunki atmosferyczne na trasie tegorocznego półmaratonu nie były zbytnio sprzyjające. Choć termometry wskazywały 11 stopni Celsjusza, a pomimo zachmurzenia udało się uniknąć opadów deszczu, zawodnikom doskwierał porywisty wiatr. W takich warunkach trudno było spodziewać się bicia rekordów. I rzeczywiście, żadnemu z faworytów do podium nie udało się "złamać" magicznej granicy 1 godziny.Zaskoczenia na mecie nie było. Pierwsze miejsce na podium i złoty medal zdobył murowany faworyt niedzielnych zawodów. Mowa o 28-letnim Norwegu Sondre Moenie, który wygrał Gdynia Półmaraton 2019 z wynikiem 1:01:18. Sporym zaskoczeniem okazał się natomiast zdobywca drugiej lokaty.

Niespodziewanie pokonał on nie tylko krajową czołówkę weteranów zmagań połmaratońskich, ale również koalicję reprezentantów Czarnego Kontynentu, którzy triumfowali we wszystkich poprzendnich edycjach gdyńskich zawodów. Srebrny krążek powędrował na szyję 30-letniego Krystiana Zalewskiego, który przekroczył linię mety po upływie 1:02:36. Był to jego debiut w półmaratonie, a jego właściwą dyscypliną jest bieg na 3 tys. m z przeszkodami, w której zdobył już tytuł wicemistrza Europy.

Podium zamknął Shumet Akalnew z Etiopii, jego wynik to 1:02:54. Najszybsza wśród kobiet okazała się jego rodaczka, Genet Gashie. Afrykanka ukończyła trasę gdyńskiego półmaratonu w 1:12:04. Drugą kobietą na mecie była Shegae Maeregu, również z Etiopii (1:12:42), zaś trzecią nasza rodaczka Anna Gosk (1:13:07).

Czwarta edycja gdyńskiego półmaratonu była próbą generalną przed mistrzostwami świata w tej dyscyplinie, które odbędą się w Gdyni w przyszłym roku w dniach 27-29 marca.

Opinie (187) 5 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.