Psie sztafety szykują się w Sopocie do sezonu

Zobacz, jak wyglądała psia sztafeta w Sopocie

Flyball to psi sport drużynowy. Za ok. dwa tygodnie odbędą się w Warszawie pierwsze w sezonie zawody w tej dyscyplinie. Trzy drużyny z Pomorza przygotowywały się do zmagań już we wtorek w Parku Północnym w Sopocie.Czy lubisz spędzać aktywnie czas ze swoim czworonogiem?

oczywiście, spędzam z nim wiele czasu na zabawie na świeżym powietrzu 69%
tak, ale tylko w cieplejsze miesiące 14%
raczej nie, ale czasem zdarzy mi się np. wyjść na dłuższy spacer 11%
nie, w ogóle nie spędzam aktywnie czasu z moim psem 6%
zakończona Łącznie głosów: 35
Na czym polega flyball, czyli dyscyplina sportu, która z każdym rokiem zdobywa wśród właścicieli czworonogów coraz większą popularność? Flyball to po prostu psia sztafeta. Drużyna, która chce wziąć w niej udział, musi składać się z czterech psów i odpowiednio czterech właścicieli.

Co to takiego?

Zadaniem psów jest pokonanie toru składającego się z czterech przeszkód, uruchomienie mechanizmu wyrzucającego piłeczkę ze specjalnego uchwytu, a następnie powrót z nią przez ten sam tor przeszkód. Piłeczka nie może zostać upuszczona przed dotarciem do linii startu/mety. W przeciwnym razie, indywidualny bieg musi zostać powtórzony.

Kolejny pies wyrusza w kierunku toru przeszkód nie wcześniej niż po przekroczeniu linii mety przez swojego poprzednika. Jak w każdym sporcie zespołowym, końcowy wynik zależy więc od właściwej pracy każdego z członków drużyny. Jeśli pies nie upuści po drodze piłeczki, bieg każdego z "zawodników" trwa zaledwie ok. 4 sekund.

Flyball zdobywa nad Wisłą coraz większą popularność. Coraz więcej właścicieli czworonogów organizuje się w drużyny i ciężko trenuje, aby później rywalizować na różnego rodzaju zawodach. W tym miejscu warto wspomnieć, że to właśnie Polacy są aktualnymi mistrzami Europy w tej dyscyplinie sportu.

Trzy drużyny, dwanaście psów

Za ok. dwa tygodnie odbędą się w Warszawie pierwsze w tym sezonie zawody we flyball. Trzy drużyny z Pomorza, które wezmą w nich udział, postanowiły we wtorkowy wieczór wspólnie potrenować w Parku Północnym w Sopocie. Na parkowym trawniku ustawiono dwa równoległe tory przeszkód, na których ścigało się łącznie 12 psów.

- Przygotowujemy się do pierwszych zawodów w sezonie. W sparingu biorą udział trzy drużyny z województwa pomorskiego: Fracktal Flyball Team z Gdańska, Psia Krew z Gdyni i Ultra Flyball Crew z Tczewa. Zadaniem psa w tym sporcie jest aportowanie. W związku z tym, na treningu skupiamy się głównie na motywowaniu psa, aby jak najszybciej chciał do nas wrócić. Innymi słowy, na budowaniu relacji między psem a jego właścicielem - mówi Jan Doliński, współorganizator sparingu, kapitan drużyny Fracktal Flyball Team.
Nie liczy się rasa, a więź z właścicielem

Przechodnie, którzy podziwiali psią sztafetę, mogli zobaczyć charty angielskie, parson russell terriera, border collie, spaniele, ale przede wszystkim kundelki. Jak się okazuje, rasa psa nie ma w tej dyscyplinie największego znaczenia. Jak zgodnie podkreślali członkowie wszystkich drużyn, najważniejsza jest wspomniana wcześniej więź pomiędzy czworonogiem a jego właścicielem.

- Flyball to jedna z niewielu dyscyplin psich sportów, która akceptuje praktycznie wszystkie rasy psów. Mały, średni czy duży - to nie ma większego znaczenia. Każdy pies może się w to bawić. Wiadomo, pewne rasy są lepiej predysponowane ze względu na swoją budowę. Ale znam pewną drużynę, która składa się z czterech jamników i też się świetnie dają sobie radę - kontynuuje Doliński.

Opinie (2)

  • dobre

    widac ze psy maja zajafke :)

    • 11 0

  • ale super :)

    szkoda ze moja psinka juz jest za bardzo wiekowa na takie sporty i rekreacje na powietrzu.

    • 6 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Czwartkowa wycieczka rowerowa po pracy
Czwartkowa wycieczka rowerowa po pracy
zajęcia rekreacyjne, rajd / wędrówka
wrz 23
czwartek, g. 17:00 - 21:00
Gdańsk Dolne Miasto
Piłka nożna - trening otwarty - chłopcy 4-7 lat
Piłka nożna - trening otwarty -...
dni otwarte, zajęcia rekreacyjne, trening
wrz 24
piątek, g. 17.00
Gdańsk, Moja Akademia Sportu
Poznaj swój kraj - Warmia mało znana
Poznaj swój kraj - Warmia mało znana
zajęcia rekreacyjne, rajd / wędrówka
wrz 25
sobota, g. 07:45
Rumia, ATS Express

Forum