• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Rodzinne Gry Parkowe na orientację

Krzysztof Kochanowicz
20 października 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 

Trójmiejskie Gry Parkowe na Orientację - pod tą długą i trochę enigmatyczną nazwą kryje się zdobywająca pomału wśród mieszkańców Trójmiasta popularność forma rodzinnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Na czym polega fenomen tych imprez i dlaczego uczestnikom podobają się one tak bardzo, że większość startuje w nich cyklicznie co 2-3 tygodnie?Gry Parkowe na Orientację to nie spotkania z planszówkami w parkach, ani nie quiz wiedzy przyrodniczej. To bardziej rekreacyjna i bardziej rodzinna odmianą sportowych biegów na orientację (BnO).

W ostatniej edycji gier parkowych na orientację, w niedzielę 15 października 2017 wystartowało aż 266 osób. Specjalnie na tę okazję opracowana została nowa mapa pod nazwą Park Przymorze, odzwierciedlająca każdy szczegół terenu i detal architektoniczny. Uczestnicy rywalizowali na 4 trasach:

- Rodzinnej, na której najlepsi okazali się Helena, SebastianKajetan Mientki.
- Open - pokonanej najszybciej przez seniora klanu Mientkich - Tadeusza.
- Tułacz - gdzie zwycięzcą okazał się Paweł Borowiec z Gdańska.
- Sport, na której szans rywalom nie dał Paweł Ćwidak z Gdańska.

Na pewno nie jest łatwo pokonać najlepszych, tym bardziej, że są to nazwiska bardzo znane w świecie orientacji rekreacyjnej oraz sportowej, ale należy szczególnie podkreślić, że Trójmiejskie Gry Parkowe są dla każdego. Każdy, kto zdecyduje się na udział, niezależnie od wyniku, jest zwycięzcą, bo wygrywa z własną nudą i lenistwem, a najważniejsze, że spędza czas na świeżym powietrzu, dbając o swoje zdrowie i kondycję, co na pewno zaprocentuje w przyszłości.

Zasady gier parkowych na orientację

Są one bardzo proste. Dla młodszych uczestników może się to kojarzyć z poszukiwaniem skarbów, co zwiększa atrakcyjność tej formy rekreacji. Startować można indywidualnie, w grupie przyjaciół lub rodzinnie z dziećmi. Każdy zespół na starcie otrzymuje kartę startową w postaci elektronicznego rejestratora punktów oraz mapę z zaznaczonymi za pomocą kółek miejscami, do których musi dotrzeć. W określonych w ten sposób lokalizacjach w terenie ustawione są specjalne, przestrzenne lampiony (tzw. punkty kontrolne / w skrócie PK), przy których znajdują się elektroniczne stacje kontrolne do potwierdzania pobytu. Zadaniem uczestnika jest odnalezienie wszystkich PK w wyznaczonej kolejności i potwierdzenie swojego pobytu poprzez zbliżenie do stacji kontrolnej karty startowej z elektronicznym chipem. System dokonuje zapisu kodu PK na karcie oraz numeru karty w stacji kontrolnej.

Każdy, najlepiej indywidualnie (wtedy jest największa satysfakcja), wybiera sobie własną drogę dotarcia do kolejnego punktu kontrolnego. W zależności od umiejętności nawigacyjnych może to zrobić po drogach i ścieżkach lub iść/biec na przełaj utrzymując kierunek na punkt. Używa się do tego kompasu. W parku ten przyrząd nie zawsze jest konieczny, gdyż mapę można orientować według tego, co widać w najbliższym otoczeniu. Kompas może znacznie ułatwić znalezienie punktu, ale używają go tylko zaawansowani amatorzy imprez na orientację.

Najważniejsze jest dotarcie do punktów kontrolnych, czas ma drugorzędne znaczenie, zatem niekoniecznie trzeba biegać. Trasę można pokonać w dowolnym tempie, traktując Gry Parkowe na Orientację jako spacer na świeżym powietrzu z dużą dawką dobrej zabawy.

Mapa do biegów na orientację jest specjalną mapą sportową o specyficznych znakach topograficznych, których można bardzo szybko się nauczyć nawet w trakcie biegu lub marszu. W biurze zawodów zawsze dostępna jest legenda do mapy z opisem wszystkich znaków, a organizator wytłumaczy zasady i odpowie na każde pytanie początkujących uczestników.

Trasa Rodzinna to wspaniała międzypokoleniowa forma integracji Trasa Rodzinna to wspaniała międzypokoleniowa forma integracji


Dla wielu udział w imprezach na orientację jest swoistym odstresowaniem od obowiązków dnia codziennego i problemów życia zawodowego. To jedyna forma wypoczynku, w czasie której na pewno nie możemy myśleć o kłopotach, gdyż całą naszą uwagę poświęcamy mapie i prawidłowej nawigacji w terenie. To wyostrza zmysł orientacji, dzięki czemu zapominamy o wszystkim, co nas gnębi i przytłacza. To najlepszy i często jedyny skuteczny środek antystresowy.

Najbliższa edycja trójmiejskich gier parkowych na orientację

... odbędzie się w niedzielę, 29 października w Gdyni Karwinach. Organizatorzy czekać będą na uczestników od godz. 9:30 do 13:00, a zakończenie planowane jest do godz. 14:00. Na mecie na każdego czekać będzie drobny poczęstunek, ciepła herbata, ekologiczny medal uczestnictwa, losowanie nagród oraz kuponów rabatowych na zakupy sprzętu turystycznego w sklepie tuttu.pl i kuponów rabatowych do kawiarni podróżniczej Południk 18 w Gdańsku. Szczegóły i zapisy na stronie organizatora.

Gry parkowe na orientację są organizowane przez cały rok. Zachęcamy do udziału nie tylko w porze ciepłych miesięcy, ale szczególnie w okresie wczesnowiosennym i późnojesiennym, kiedy większość z nas ma obniżoną aktywność ruchową ze względu na pogodę. Dodatkowo można wówczas odkrywać zupełnie inny świat złotej polskiej jesieni, przyprószonego śniegiem krajobrazu, czy budzącej się wiosną do życia przyrody.

Szczegóły na stronie organizatora:

Bractwo Przygody Almanak
>>>aktualności na Facebooku

Stowarzyszenie Kultury Fizycznej
ul. Przemyska 12a/1
80-180 Gdańsk

Wydarzenia

Trójmiejskie Gry Parkowe na Orientację

zawody / wyścigi, rajd / wędrówka

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (2) 1 zablokowana

 • Super sport

  Uwielbiam chodzić z mapą i szukać punktów :)

  • 13 0

 • Polecam.

  • 8 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Netwalking - Networking w lesie

spotkanie, spacer

Zajęcia taneczne dla każdego

kurs tańca, zajęcia rekreacyjne

Dojrzały Smak Przygody

spacer

Forum

Najczęściej czytane