wiadomości

stat

W gdańskim triathlonie pokonali dystans olimpijski

Tak rywalizowano o mistrzostwo w kategoriach wiekowych.Sylwester Kuster został mistrzem Polski elit w triathlonie na dystansie olimpijskim. Natomiast w kategoriach wiekowych najszybszy był Jakub Ruciński z Sopotu. Zawody odbyły się w okolicach molo w Brzeźnie, Parku Reagana i Stadionu Energa. Impreza w Gdańsku po raz pierwszy maiła rangę mistrzostw. Zwycięzców wyłoniono także wśród dzieci.Zawodnicy startujący w dwóch turach zmierzyli się z dystansami: 1,5 km pływania, 40 km jazdy rowerem i 10 km biegu.

Jako pierwsi na trasę wyruszyli uczestnicy mistrzostw Polski w kategoriach wiekowych. W nich triumfował przedstawiciel Trójmiasta, Jakub Ruciński, a do mety dotarło 490 triathlonistów.

- Jak wyszedłem po pływaniu, to myślałem, że jest bardzo źle. Zdecydowanie najlepszy jestem na rowerze, w tym roku, na dwóch kółkach zdobyłem mistrzostwo Polski w mastersach. I właśnie na nim udało się nadrobić i wskoczyć na trzecią pozycję - relacjonuje Ruciński.
- A później wyszedłem na pierwsze miejsce. Gdy już miałem trochę przewagi to minimalnie odpuściłem bieg. W przeszłości parę razy zdarzyło się, że wyprzedzali mnie na ostatnim kilometrze lepsi biegowo, więc oglądałem się i kontrolowałem sytuację - dodaje.
Dla zawodnika z Sopotu był to kolejny, udany start w gdańskiej imprezie. W zeszłym roku był piąty. Tym razem wygrał z czasem 2 godziny i 6 minut.

- W zeszłym roku była podobna trasa, może jedynie bieg prowadził w drugą stronę. Czasami przychodzę do parku trenować, dlatego też znałem trasą bardzo dobrze. Ale czy to pomogło? Raczej nie. Każdy wynik trzeba ciężko wypracować - mówi Ruciński.
Jako drugi pojawił się Adrian Zarzecki z Warszawy (2:06.47), a trzeci był Adam Kaczmarek z Kosakowa (2:07.25).

PEŁNE WYNIKI KATEGORII WIEKOWYCH (PDF.)

W rywalizacji kobiet triumfowała Monika Smaruj z Gdańska, która do ukończenia trasy potrzebowała 2 godzin, 11 minut i 59 sekund.

- Jak to kiedyś mawiał Adam Małysz - chciałam wykonać dobrą robotę i ją wykonałam. Trasa była bardzo fajna. Pierwszy raz startowałam w Gdańsku, ale mam nadzieję, że nie ostatni - mówi najszybsza z kobiet.
- Podczas triathlonu wszystko jest trudne. Ale najtrudniej zrobić pierwszy krok z domu, czyli wstać z łóżka czy kanapy, przyjść i zapisać się na imprezę. Sam start można spokojnie zaliczyć. Na takim dystansie nie rozkładam sił. Wszystko robię na tętnie, na którym trenuję i wiem, że nie przekroczę cienkiej, czerwonej linii - dodaje.
Drugie miejsce zajęła Aleksandra Sypniewska-Lewandowska (2:19.25) z Sopotu, a trzecie Julia Włodarczyk (2:26.10) z Łodzi.

Strefa zmian T1, w której zawodnicy po pływaniu wskakiwali na rowery.
Strefa zmian T1, w której zawodnicy po pływaniu wskakiwali na rowery. fot. Trojmiasto.pl
Następnie na trasę wyruszyła elita - 34 osoby pojawiły się na mecie. Mistrzostwo Polski obronił zeszłoroczny triumfator Sylwester Kuster z Dąbrowy Górniczej. Na mecie pojawił się po godzinie, 55 minutach i 22 sekundach rywalizacji. Po nim bieg ukończył Kacper Stępniak (1:56.05) z Rumi, który jednocześnie triumfował w kategorii do 23 lat. Trzecie miejsce zajął Mateusz Rak (1:56.51) z Sopotu.

PEŁNE WYNIKI ZMAGAŃ ELITY (PDF.)

Zmagania kobiet wygrała Maria Cześnik (2:08.56), za nią były kolejno Paulina Kotfica (2:09.44) i Agata Litwin (2:10.41).

Dzień wcześniej w wyścigach wzięły także udział dzieci i młodzież z całej Polski - łącznie 69 startujących, co stawia gdański Triathlon dla Dzieci w kategorii imprez o randze ogólnokrajowej. Dystanse były odpowiednio dopasowane do danych grup wiekowych.

Opinie (52)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl