stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wielki Przejazd Rowerowy 2013 (78 opinii)

 • niedziela, 9 czerwca 2013, godz. 9:30
 • Lokalizacja
  Trójmiasto
 • Bilety
  wstęp wolny

XVII WIELKI PRZEJAZD ROWEROWY (oraz rolkowy i longboardowy).

W tym roku tradycyjnie zapraszamy wszystkich miłośników rowerów a także użytkowników innych form bezsilnikowego przemieszczania się po mieście (rolki, skateboardy, longboardy, wózki inwalidzkie, itd) - w myśl idei "koła - kółka - jedna spółka!". W tym dniu, podobne imprezy w ramach ogólnopolskiego "Święta Cyklicznego" odbędą się w dziesiątkach polskich miast - pod wspólnym hasłem przyspieszenia prac Ministerstwa Transportu w sprawie brakujących rozporządzeń regulujących ruch rowerowy.

Wielki Przejazd Rowerowy to największa w Polsce demonstracja rowerowego stylu życia w tym roku obejmie aż 7 miast aglomeracji. Swoisty "Siedmiogród" będzie się rozciągać od Pruszcza Gdańskiego aż po Wejherowo. Pojedziemy dwoma wielotysięcznymi peletonami. Peleton gdański (południowy), zasilony rowerzystami z Pruszcza, w samo południe wyjedzie ze Śródmieścia w kierunku granicy Gdańska i Sopotu. Z kolei peleton północny z samego rana wyruszy z Wejherowa, aby - zabierając po drodze rowerzystów Redy, Rumi, Gdyni i Sopotu - dotrzeć do miejsca wielkiego spotkania rowerzystów Pomorza.

Niezwykle widowiskowy, równoległy przejazd obu peletonów odbędzie się na Drodze Zielonej na odcinku od al. Grunwaldzkiej do Placu Dwóch Miast przy Ergo Arenie (teren za parkingiem Ergo Areny).

W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich - udział w Wielkim Przejeździe Rowerowym jest darmowy. Wszyscy uczestnicy chcący wesprzeć organizację WPR będą mieli okazję przekazania swojej cegiełki w wysokości 2 zł na poczet tzw. szprychówki - kolorowej, pamiątkowej, numerowanej karty.

Tegoroczna edycja jest wyjątkowo obfita w liczne nagrody rzeczowe. Aby z imprezy wrócić jednym z nowych rowerów ufundowanych przez Buga Sport i Prosport warto pamiętać o unikalnym przebraniu lub stylizacji oraz zaopatrzeniu się na miejscu w pamiątkową szprychówkę z unikalnym numerem uczestnika imprezy, spośród których wylosujemy nagrodzonych.

Tegoroczny, Wielki Przejazd Rowerowy będzie też wspierać działalność fundacji Pomorskie Hospicjum Dla Dzieci , którego wolontariusze pojadą w peletonie południowym oraz będą prezentowali działalność fundacji podczas części stacjonarnej na finiszu XVII WPR.

Miejsca i godziny zbiórek w poszczególnych miastach:

PELETON PÓŁNOCNY:

Wejherowo - Plac Jakuba Wejhera - zbiórka godz. 9:30
Reda - plac przy ul. Cechowej/Gdańskiej - zbiórka godz. 10:30
Rumia - ul. Starowiejska przy Dworcu PKP - zbiórka godz. 11:00
Gdynia - Skwer Kościuszki zbiórka godz. 12:00
Sopot - Plac Konstytucji 3 Maja - zbiórka godz. 12:30

PELETON POŁUDNIOWY:

Pruszcz Gdański - plac przy Urzędzie Miasta, zbiórka godz. 10:45, wyjazd godz. 11:00
Gdańsk - ul. Rajska (przy Madisonie) - zbiórka od godz. 11:00, wyjazd 12:00

Organizatorzy:

Gdańska Kampania Rowerowa
Rowerowy Pruszcz
Sopocka Inicjatywa Rozwojowa
Stowarzyszenie Rowerowa Gdynia
Wejherowskie Towarzystwo Cyklistów

Więcej informacji: WPR2013.pl

Najświeższe informacje na Facebooku

Co się wydarzy?

WEJHEROWO:

Rowerzyści z Wejherowa i okolic, zapowiadane zorganizowane grupy z dalszych rejonów oraz wszyscy, którzy chcą wziąć udział w najdłuższym etapie Wielkiego Przejazdu Rowerowego spotykają się o godzinie 9.30 na wejherowskim rynku czyli Placu Jakuba Wejhera. W trakcie planowanej debaty będzie można zapoznać się z ostatnimi inwestycjami dedykowanymi rowerzystom oraz ocenić ich przydatność. Zebrani zostaną poinformowani o planach umożliwiających rozwój ruchu rowerowego na terenie miasta i okolic oraz wspólnie ustalą priorytety dla dalszych działań, wśród których poczesne miejsce zajmie z pewnością dopuszczenie legalnego poruszania się rowerem po centrum miasta. Około godziny 10:00 północna część Wielkiego Przejazdu Rowerowego wyruszy w kierunku Sopotu i Gdańska, zatrzymując się po drodze na krótkie odpoczynki w Redzie, Rumi i Gdyni.

Planowana trasa liczy około 37 kilometrów ale bez obaw - wspólnie damy radę! Będziemy jechać spokojnym, miarowym tempem, a po drodze, w Redzie, Rumi i na Skwerze Kościuszki w Gdyni, będzie można się napić i odpocząć. Jeśli mimo tego sądzisz, że może zabraknąć Ci sił, zawsze istnieje możliwość powrotu kolejką SKM z dowolnego przystanku na trasie Wielkiego Przejazdu Rowerowego. Przypominamy, że od dłuższego czasu przewóz rowerów jest darmowy.

Podejrzewamy jednak, że perspektywa udziału w niepowtarzalnym wydarzeniu na Drodze Zielonej na pograniczu Gdańska i Sopotu - wspólnym pokonaniu ostatniego odcinka wraz z jadącym od strony Gdańska, głównym, kilkutysięcznym peletonem - z pewnością doda sił każdemu z nas.

REDA:

Rowerzyści z Redy spotykają się o godzinie 10:30 na placu przy ul. Cechowej w rejonie skrzyżowania z ul. Gdańską. W trakcie debaty będzie można wspólnie podyskutować z Burmistrzem Miasta Redy na temat uspokojenia ruchu w mieście oraz poznać plany dalszych działań umożliwiających bezpieczne poruszanie się po mieście. Przedstawione zostaną także postulaty rowerzystów dotyczące rozbudowy sieci połączeń oraz tworzenia parkingów czy miejsc postojowych dla rowerów, w szczególności w sąsiedztwie stacji SKM. Około godz. 10.45 do zebranych dołączą rowerzyści jadący z Wejherowa po czym, po krótkiej wspólnej debacie, pojedziemy w kierunku Rumi.

Planowana trasa liczy około 30 kilometrów ale bez obaw - wspólnie damy radę! Będziemy jechać spokojnym, miarowym tempem, a po drodze, w Rumi i na Skwerze Kościuszki w Gdyni, będzie można się napić i odpocząć. Jeśli mimo tego sądzisz, że może zabraknąć Ci sił, zawsze istnieje możliwość powrotu kolejką SKM z dowolnego przystanku na trasie Wielkiego Przejazdu Rowerowego. Przypominamy, że od dłuższego czasu przewóz rowerów jest darmowy.
Podejrzewamy jednak, że perspektywa udziału w niepowtarzalnym wydarzeniu na Drodze Zielonej na pograniczu Gdańska i Sopotu - wspólnym pokonaniu ostatniego odcinka wraz z jadącym od strony Gdańska, głównym, kilkutysięcznym peletonem - z pewnością doda sił każdemu z nas.

RUMIA:

Rowerzyści z Rumi i okolic spotykają się o godzinie 11.00 na ulicy Starowiejskiej w okolicy dworca PKP. Wymienią się uwagami dotyczącymi problematyki ruchu rowerowego w Rumi a po kwadransie do dyskusji włączą się uczestnicy, którzy przyjadą z Redy i Wejherowa, którzy przedstawią swoje spojrzenie na możliwość przejazdu przez Rumię. Około godziny 11.25 wszyscy uczestnicy wyruszą w kierunku Sopotu i Gdańska, zatrzymując się po drodze na krótki odpoczynek w Gdyni.

Planowana trasa liczy około 25 kilometrów ale bez obaw - wspólnie damy radę! Będziemy jechać spokojnym, miarowym tempem, a po drodze, na Skwerze Kościuszki w Gdyni, będzie można się napić i odpocząć. Jeśli mimo tego sądzisz, że może zabraknąć Ci sił, zawsze istnieje możliwość powrotu kolejką SKM z dowolnego przystanku na trasie Wielkiego Przejazdu Rowerowego. Przypominamy, że od dłuższego czasu przewóz rowerów jest darmowy.

Podejrzewamy jednak, że perspektywa udziału w niepowtarzalnym wydarzeniu na Drodze Zielonej na pograniczu Gdańska i Sopotu - wspólnym pokonaniu ostatniego odcinka wraz z jadącym od strony Gdańska, głównym, kilkutysięcznym peletonem - z pewnością doda sił każdemu z nas.

GDYNIA:

Gdynianki i gdynianie zjeżdżają się w samo południe na Skwerze Kościuszki, tradycyjnie już przy Płycie Marynarza Polskiego.

Rowerowa Gdynia porozmawia z zaproszonymi gośćmi o najważniejszych rowerowych wydarzeniach w Gdyni, ostatnich inwestycjach i planach na przyszłość. Wręczymy też gdyńską Złotą Przerzutkę dla najbardziej zasłużonych dla dobrych zmian dla rowerów w Gdyni. Około godz. 12:20 dołączą do nas rowerzyści z Wejherowa, Redy i Rumi. Ok 12:30 peleton północny wyruszy z asystą policji ulicami: 10 Lutego, Władysława IV i al. Zwycięstwa do Sopotu.

Zapraszamy zarówno doświadczonych jak i "niedzielnych" rowerzystów. Mile widziane są rodziny z dziećmi. Będziemy jechać spokojnym, bulwarowym tempem (ok. 10-15km/h) głównymi arteriami Gdyni w asyście służb medycznych i przeszkolonych wolontariuszy. Gwarantujemy świetną zabawę zarówno podczas przejazdu jak i w czasie finałowego pikniku.

SOPOT:

Rowerzyści z Sopotu spotykają się o godz. 12.30 na placu Konstytucji 3 Maja (przed kościołem św. Jerzego, na Monciaku). Na początek, zanim wyruszymy w trasę, chcielibyśmy zapytać prezydenta Sopotu lub jego przedstawiciela o to, które propozycje z 10-punktowego planu usprawnienia ruchu rowerowego, który został przekazany mu w ubiegłym roku, zostały zrealizowane. Jesteśmy otwarci na dyskusję na temat także innych rozwiązań promujących poruszanie się na rowerze po Sopocie. Około godz. 13.00 wyruszymy ul. Podjazd, by na al. Niepodległości połączyć się z peletonem północnym, który nadjedzie od strony Gdyni

PRUSZCZ GDAŃSKI:

W tym roku - po raz pierwszy w historii Wielkiego Przejazdu Rowerowego, do peletonu południowego dołączą rowerzyści z Pruszcza. Zbiórka w Pruszczu Gdańskim planowana jest przed godziną 11 na placu przy Urzędzie Miasta. O godz. 11:00 rowerzyści wyruszą ulicą Grunwaldzką, aby przekroczyć granicę Gdańska i ulicami Trakt Św. Wojciecha, Okopowa, Wały Jagiellońskie, Targ Drzewny, Podwale Staromiejskie, Podmłyńska - dotrzeć ok. godz. 11:45 na ulicę Rajską, gdzie gromadzić się będą gdańscy rowerzyści. Po krótkim odpoczynku wszyscy razem wyruszą wielkim peletonem południowym WPR w kierunku granicy z Sopotem na wielki finał 17 WPR.

GDAŃSK:
Rowerzyści z Gdańska zaczną zbierać się o godzinie 11:00 w tym samym miejscu co rok temu - na ul. Rajskiej, na odcinku pomiędzy ul. Heweliusza a ul. Gnilną (przy Madisonie).

Ok. godziny 11:15 planowana jest debata z przedstawicielami władz Gdańska - w formie otwartej dyskusji - zadawania pytań na temat polityki rowerowej miasta, realizowanych i planowanych inwestycji rowerowych. Ok. 11:45 dojadą do nas rowerzyści z Pruszcza Gdańskiego, aby po krótkim odpoczynku - razem ruszyć wielkim, południowym peletonem 17 WPR, który ok. godz. 12:00 wyruszy z ulicy Rajskiej i skieruje się przez Podwale Staromiejskie, Targ Drzewny, ulice: Wały Jagiellońskie, Podwale Grodzkie, Błędnik na aleję Zwycięstwa, aleję Grunwaldzką, aby u wjazdu na Drogę Zieloną spotkać się z peletonem północnym 17 WPR, gromadzącym rowerzystów z Wejherowa, Redy, Rumi, Gdyni i Sopotu. Oba peletony skierują się, dwiema równoległymi, dwupasmowymi nitkami Drogi Zielonej w kierunku Placu Dwóch Miast przy Ergo Arenie (teren za parkingiem Ergo Areny), gdzie nastąpi Wielki Finał 17 WPR.

WIELKI FINAŁ - SOPOT / GDAŃSK:

Podczas stacjonarnej części imprezy na Placu Dwóch Miast wręczone zostaną doroczne nagrody Forum Organizacji Rowerowych Pomorza - Złota Szprycha - za działania na rzecz ruchu rowerowego w Metropolii Gdańskiej, oraz - po raz pierwszy w historii WPR - Zardzewiała Szprycha - za największą wpadkę, bubel lub brak działań na rzecz ruchu rowerowego. W części rozrywkowej Finału 17 WPR odbędą się konkursy (na najlepsze przebranie rowerowe), występy i prezentacje. Wśród właścicieli pamiątkowych kart 17 WPR (tzw. szprychówek) rozlosowane zostaną liczne i atrakcyjne nagrody (m.in. rower). Atrakcję samą w sobie będzie oczywiście stanowić wielki, rowerowy piknik u podnóża Ergo Areny, na granicy Gdańska i Sopotu.

Sponsor Główny:
Bank Zachodni WBK

Sponsorzy:
Centrum Rowerowe Buga Sport ul. Kartuska 195a Gdańsk
ProSport Wejherowo
Kartcenter Gokarty Sopot
PZU
Gmina Wejherowo

Partnerzy:
Avocado Vegan Catering
Pandadread Soundsystem


Partnerzy ogólnopolscy:
Miasta dla Rowerów
Polska na rowery

Patronat medialny:
Portal Regionalny Trojmiasto.pl

Zobacz nasze relacje z poprzednich edycji PrzejazduPrzeczytaj także

Opinie (78) 4 zablokowane

 • (4)

  przejazd fajna sprawa, ostatnio byłem w 2010, jeszcze jak start był przed madisonem a meta na BUGu. Szkoda że w tym roku nie wezmę udziału, starym rometem (góralem) trochę wstyd się pokazać. Pzdr dla wszystkich pomorskich rowerzystów

  • 9 25

  • (3)

   Każdy zpedalony hipster by Ci go zazdrościł.

   • 32 0

   • (2)

    w sumie:)

    • 18 0

    • a ja się waham (1)

     zastanawiam czy nie wziąć mojej Okrutnej Ukrainy
     (łomot robi jak czołg, przynajmniej piesi mnie słyszą)

     ale z drugiej strony chciał bym pojechać trasę od Pruszcza
     a na dłuższą trasę lepiej wziąć coś wygodniejszego
     np. szosę Gianta...

     • 0 0

     • już się tak nie lansuj

      • 10 1

 • Nieważne czy masz 2 pordzewiałe czy 2 nowe koła (4)

  Nieważne czym jedziesz ważne że napędzane jest siłą Twoich mięśni. Mój sprzęcik jest już u kresu swojej świetności. Poobijany, poobdzierany, w tym roku musiałem włożyć w niego prawie 500zł żeby nadawał się do jazdy, a dalej są niedoróbki jak piszczące hamulce wiszący łańcuch który muszę skrócić bo na dziurach haczy o oponę czy przedni widelec, który ma luz na goleniach taki, że boję się czy nie pęknie przy hamowaniu i inne tego typu podobne mankamenty.

  • 25 3

  • Reasumując, wyje.... w błoto 5 stów. (3)

   Trzeba było po prostu nabyć nowy i tyle. Na raty choćby. 1000-1500zł i masz baaaaardzo przyzwoity rower. Przynajmniej w porównaniu to tego, który opisujesz.

   • 2 1

   • ah (2)

    Taa jasne i co miesiac naprawa. Zona ,ma z dekatlon co chwile coś się z nim dzieje już dwa razy był w reklamacji. Dobrze ze teraz zdaza naprawic do rajdu bo samego by mnie nie puscila. Znowu by gadala ze na dziwki chodze:-)

    • 5 0

    • dlaczego kupujesz rowery w decathlonie? (1)

     czołowi i uznani producenci rowerów, zarówno krajowi jak i zagraniczni mają w ofertach bardzo przyzwoite rowery w cenach jakie przytoczyłem.

     • 6 0

     • te wszystkie rowery dla dekatlonu robi polski KROSS

      • 1 0

 • Czy można przyjechać rowerem z silnikiem? (3)

  Mam rower z 2suwem tylko nie wiem czy wypada nim przyjechać

  • 13 10

  • nie nie wypada to bezczelność, to tak jakbyś na zlot ferrari przyjechał maluchem, albo na zlot żaglowców motorówką

   • 11 5

  • i co

   smrodzić będziesz wszystkim i pierdzieć tym 2T ?

   • 6 3

  • olej co mówią i przyjedź
   jak będzie słabo to nie włączysz silniczka

   • 4 1

 • A dlaczego nie dodają ceny biletów??????, (1)

  Pytam się...

  • 2 16

  • bo impreza jest darmowa

   a jak jesteś kozak i chcesz wesprzeć jej przygotowanie to możesz kupić szprychówkę (taka pamiątkowa karta plastikowa) za 2 ziko

   • 6 0

 • A dlaczego nie w piątek po godz 15 ? (4)

  • 8 15

  • A dlaczego nie w środę o 19?

   • 4 0

  • (1)

   w każdy ostatni piątek p.m. masz Masę Krytyczną

   • 0 0

   • masa krytyczna?

    Co za idiotyczna nazwa?

    • 0 1

  • Ja bym preferował poniedziałek o 8 :D
   A poważnie, to o której kończy się ta balanga, bo chciałem jutro pojeździć po trójmieście, ale nie chce mi się tłuc z tym motłochem.

   • 0 2

 • ZNOWU LANS PÓŁPANÓW W OBCISŁYCH GALOTKACH Z PAMPERSIKIEM (6)

  I niby czemu ma służyć taki przejazd bar,,,,,ów ,żeby się lansować czy co bo to jest niezrozumiałe,oby lało jak z cebra to to gó,,,,o nie dojdzie do skutku

  • 18 97

  • trolik

   Widzę koledze z zazdrości słoma z butów wychodzić zaczęła?

   • 21 4

  • lepiej się nie wypowiadaj

   lansuj się w swojej 20 letniej bmce

   • 13 3

  • kasiaK

   wystarczy przeczytać artykuł ze zrozumieniem ;)

   • 2 0

  • ERYK zwyczajnie prowokuje

   sam zjawi się na przejeździe

   • 3 1

  • Opinia została zablokowana przez moderatora

  • Zapraszam na przejazd. Przekonasz się.

   Zapewniam, że "obcisłe galoty z pampersikiem" nie są jedynym obowiązującym wśród rowerzystów strojem. Na przykład istnieje pojęcie "cycle chic" - poguglaj sobie, zobaczysz, co to znaczy.

   • 1 0

 • "udział w Wielkim Przejeździe Rowerowym jest darmowy." (1)

  No cos podobnego - a ja juz myslalem, że żeby pojezdzic wlasnym rowerem trzeba bedzie zapłacic .....

  • 15 12

  • to tylko dlatego, że w tej części portalu zwykle reklamują imprezy z wpisowym

   bo inni chcą trzepać kasę na biegaczach itp

   Wielki Metropolitalny Przejazd Rowerowy był, jest, będzie FRIKO

   • 2 0

 • ten przejazd ma na celu pokazanie liczby rowerzystów w mieście. (3)

  rok temu byłem z ciekawości, ale to nie dla mnie. nuda jak flaki z olejem, a jazda na rowerze z prędkością 8,5km/h to porażka i katorga.

  • 23 15

  • Pojedź od Wejherowa albo od Pruszcza. (2)

   Na pierwszych odcinkach prędkość ŚREDNIA przekracza 25 ;-)

   ja jadę od Pruszcza, tylko jak się tam doczłapać, nie gubiąc sił?

   • 3 0

   • (1)

    pozazdrościć kondycji!

    • 0 0

    • Kondycja OK, jak się okazało. Po przejeździe pobawiłem się w bajkpolo, potem byłem na ognisku GSR niedaleko Borodzieja, a wieczorem jeszcze jeździłem przy plaży ;-)

     Ale ja nie o tym. Jadąc do Pruszcza w GdaGł wlazłem z rowerem w autobus 232 i do celu zajechałem jak panisko. Kierowca jechał swoje i nie protestował jak dosiadł jeszcze jeden rower i dwa wózki. Da się i był pełen luz, nie musiałem ryzykować jazdy po tych dziurach wraz z tłumem aut. Chyba dobrze wiedzieć, że się da?

     • 0 0

 • (3)

  Dokladnie moja srednia w miescie to 30 km/h nie liczac postojow na swiatlach

  • 8 18

  • no ja tak dobry nie jestem, mi wychodzi średnia maks 23-25, ale z postojami. (1)

   • 4 3

   • mój licznik nie umie wyłączać postojów i też mi tyle wychodzi, choć się bardzo staram :-)

    IMHO to całkiem zacna średnia

    • 0 0

  • Ciekaw jestem, kto Cię minusuje...

   Jeżdżę do pracy z Ujeściska do Pruszcza - 11km. Robię je w ca. 22 minuty, co oznacza średnią na poziomie właśnie 30km/h - bez problemu. Tylko trzeba - mieć kondycję, odpowiedni rower i chęci. Prawda? :-)

   • 2 0

 • Konkretnie zajechany... (5)

  Chodzi o to żeby kręcić korbą a nie ciągnąć się !!!!!
  Moja V to średio 34.... : ))

  • 8 16

  • Moja średnia to... (2)

   ... 16, na polnych drogach :-p I o czym to świadczy? O niczym! To nie jest wyścig, czy jakiś rajd, tylko wspólny przejazd rowerzystów, również dziadków i babć, albo dzieci, nawet na starych składakach. Nie wiem, czy pojadę, ale tylko dla tego, że wolę jeździć sam i swoimi własnymi ścieżkami, ale pomysł jest fajny :)

   • 8 0

   • bolo (1)

    bolo ? czy to Ty czasami nie kręcisz motorkiem na GKS ?

    • 0 0

    • Motorkiem jeżdżę rzadko

     i to nie GKS, ale niemieckie LOS. Więc to nie ja

     • 0 0

  • Jak daleko ujedziesz taką średnią? 100-200 metrów? (1)

   Jeśli dalej to może wpisz sobie właściwy rozmiar koła do licznika.

   • 3 0

   • też mi się skojarzyło: pewnie ma nie przestawione ustawienie fabryczne na 28" / 700, a jeździ na 26" ;-) albo Armstrong powinien mu czyścić buty...

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Informacje

Reklama

Wydarzenia

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl