wiadomości

Aktywny weekend: na lądzie, na wodzie i w powietrzu

Regaty o Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej otwarte są zarówno dla jednostek wyczynowych jak i tych służącym rekreacji. Wystartować może wszystko co pływa i jest napędzane wiatrem.
Regaty o Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej otwarte są zarówno dla jednostek wyczynowych jak i tych służącym rekreacji. Wystartować może wszystko co pływa i jest napędzane wiatrem. fot. arch. pryw.

Wygląda na to, że zawitała do nas złota jesień. Zimne poranki i wieczory nie powinny nas jednak zniechęcić do aktywnego wypoczynku, zwłaszcza że będzie można wziąć udział w wielu interesujących weekendowych imprezach.Zobacz jak wyglądały regaty o Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej w zeszłym roku.

Zobacz jak wyglądały regaty o Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej w zeszłym roku.

Największym wydarzeniem będą regaty o Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej, które rozegrane zostaną już po raz sześćdziesiąty pierwszy. To jedno z największych wydarzeń żeglarskich w naszym rejonie, co więcej każdy chętny może wziąć w nim udział. Startują wszystkie jednostki napędzane wiatrem, nie tylko jachty, katamarany, czy trimarany, ale również zapaleńcy na deskach z latawcem.

Rywalizacja odbywa się wg zasad australijskich, to znaczy że nie stosuje się żadnych przeliczników, wszystkie jednostki startują jednocześnie, a zwycięża ta która pierwsza przetnie linię mety. Największą szansę na wygraną mają oczywiście szybkie, wyczynowe jachty, ale dla podkreślenia integracyjnego charakteru imprezy przewidziana jest też nagroda dla załogi najwolniejszego jachtu, będzie to czerwona latarnia.

Która impreza najbardziej cię zainteresowała?

regaty 25%
psie sporty 17%
rowery 14%
rajd na orientację 14%
nordic walking 6%
zawody lotnicze 14%
warsztaty rolkowe 10%
zakończona Łącznie głosów: 83
Zgłoszenia przyjmowane będą od piątku w Yacht Klubie Stal. Wyścig wystartuje o godz. 11 z gdyńskiej mariny w kierunku sopockiego molo z którego również będzie można obserwować żeglarskie zmagania. Meta zlokalizowana będzie również w marinie Gdynia, ok. 100 m od nabrzeża.

Osoby, które wolą twardo stać na suchym lądzie, najchętniej w towarzystwie czworonoga będą mogły uczestniczyć w dwóch imprezach zorganizowanych przy okazji światowego dnia zwierząt. W sobotę 6 października przy ul. Tatrzańskiej 40 w Gdyni odbędą się zawody psiego posłuszeństwa na luzie Rally-o. W tej dyscyplinie przewodnik przewodnik może się nieskrępowanie komunikować ze swoim psem, pod warunkiem że nie zmusza go siłą do wykonywania poleceń.

Dzień później w parku rozrywki Kolibki będzie można wziąć udział w akcji Psie fikołki. To impreza o charakterze rodzinnego pikniku podczas której będzie można obejrzeć ciekawe pokazy oraz spróbować swoich sił w popularnym psim sporcie agility, polegającym na pokonaniu wraz z czworonogiem specjalnie przygotowanego toru przeszkód. Na miejscu będą również weterynarze, którzy służyć będą radą na temat tego co zrobić, aby nasz czworonożny podopieczny był zdrowy i szczęśliwy.

Amatorzy roweru i leśnych ścieżek ucieszą się na wieść o kolejnej rundzie MTB Bike Tour Gdańsk, która odbędzie się 6 października za biblioteką AWFiS przy ul. Czyżewskiego. Zapisy rozpoczną się o godz. 9.00 w dniu zawodów, pierwsza grupa ruszy na trasę godzinę później. Udział w imprezie jest bezpłatny.

Nocny rajd na orientację Jesienny Tułacz, zapewne jak zwykle przyciągnie wielu sympatyków pieszych wędrówek. Celem rajdu jest odnalezienie w terenie kilkunastu punktów kontrolnych, a nie jest to wcale proste, bo posługiwać się można jedynie mapą i kompasem. To okazja do oderwania się od komputera czy telewizora i spędzenia czasu na łonie przyrody w nieco innych niż zwykle okolicznościach. Nocna sceneria dodaje całej akcji niepowtarzalnych charakter. Dostępne są trasy piesze długości od 25 do 50 km oraz 50-cio kilometrowa trasa rowerowa. Bazą rajdu będzie Zespół Szkół Publicznych nr 1 przy ul. Skłodowskiej 19 w Kościerzynie, tam też można dokonać zgłoszenia w dniu zawodów, czyli 6 października. Wpisowe to 45 zł od osoby.

Maszerować można również z kijami i jak w każdym sporcie rywalizacja jest tu mile widziana. Każdy kto ma ochotę może wziąć udział w Pucharze Polski w Nordic Walking, który rozegrany zostanie 6 października w okolicy Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu przy ul. Górskiego 1. Zapisy będą prowadzone w dniu zawodów przed startem imprezy, który planowany jest na godz. 11. Udział jest bezpłatny, a każdy uczestnik otrzyma pakiet startowy oraz pamiątkowy medal.

Poszaleć będzie można również w powietrzu podczas zawodów na celność lądowania o puchar Prezesa Aeroklubu Gdańskiego Bryza Extra 2012. Rywalizacja polegać będzie na wylądowaniu jak najbliżej znaku umieszczonego na pasie, co wbrew pozorom nie jest takie łatwe. Lądowanie to najważniejszy element każdego lotu, bo nijak nie można z niego zrezygnować. Dobrze wykonane lądowanie to powód do dumy nawet dla doświadczonego pilota. W rywalizacji brać będą udział piloci samolotów, szybowców, modeli latających oraz skoczkowie spadochronowi. Przewidywana jest również konkurencja nawigacyjna. W zawodach mogą brać udział również mniej doświadczeni adepci lotnictwa, którzy nie posiadają jeszcze licencji, wykonując lot z instruktorem. Zawody odbędą się 6 października na lotnisku Aeroklubu Gdańskiego.

W piątkowy wieczór będzie można wziąć udział w bezpłatnych warsztatach rolkowych, które odbędą się na krytej hali przy ul. Dąbrowszczaków zobacz na mapie Gdańska. W programie znajdą się zarówno podstawy jazdy na roklach i wrotkach jak i elementy wyczynowe typu slalom. Uczestnicy mogą spodziewać się także konkursów z nagrodami oraz specjalistów służących radą w doborze sprzętu i ubioru. Początek o godz. 18

Opinie (1)

  • Wyniki ankiety jasno wskazują, co Polacy uznają za "aktywny" weekend.

    Aktywny = patrzenie na aktywność ;)

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl