• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co mógł zawierać plecak Grzegorza Borysa? Bez tych rzeczy nie przetrwa się w lesie

mip., jag.
6 listopada 2023, godz. 06:00 
Opinie (111)
aktualizacja: godz. 11:13 (6 listopada 2023)
Decydując się na kilkudniową wyprawę do lasu musimy zabezpieczyć sobie bezpieczny nocleg. Decydując się na kilkudniową wyprawę do lasu musimy zabezpieczyć sobie bezpieczny nocleg.

Od przekazania informacji o znalezieniu plecaka Grzegorza Borysa, trwają spekulacje, co mogło się w nim jeszcze znajdować poza pieniędzmi. Co mówi na ten temat teoria i praktyka zarazem tzw. bushcraftu? To zbiór umiejętności potrzebnych do przeżycia w lesie czy dziczy, czyli sztuka, w której od lat miał doskonalić się mężczyzna, który 6 listopada znaleziony został martwy w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym.Grzegorz Borys znaleziony martwy Grzegorz Borys znaleziony martwyBez czego nie wyobrażasz sobie nocy spędzonej w lesie?

Bushcraft czy survival?Od kilku lat rośnie popularność bushcraftu, który jest niczym innym niż zbiorem umiejętności potrzebnych do przeżycia w lesie czy dziczy. Wśród nich wyróżniamy m.in.: rozpalenie ogniska, zbudowanie schronienia, zdobycie i obróbka pożywienia.

To właśnie w tej sztuce od lat miał doskonalić się Grzegorz Borys, który po 18-dniowych poszukiwaniach 6 listopada został znaleziony martwy w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym.

Bushcraft jest często utożsamiany z survivalem, co nie jest właściwe, gdyż survival określa się sztuką przetrwania w oparciu o rzeczy znalezione w terenie.

"Nie łączcie nas z Grzegorzem Borysem". Apel organizatorów imprez w TPK

"Wyprawa do lasu to nie jest zwykła wycieczka"Możliwe jest praktykowanie bushcraftu w jeszcze bardziej ekstremalnej formie, czyli bez korzystania absolutnie z żadnej materialnej pomoc. Jednak planując wyprawę bez względu na jej formę należy zdefiniować swoje cele, a następnie dostosować do nich odpowiednie przygotowanie sprzętowe.

Ekstremalne biwakowanie za zgodą leśników Ekstremalne biwakowanie za zgodą leśników

- Pamiętajmy, że wyprawa do lasu to nie jest zwykła wycieczka i nie można do tego podchodzić na zasadzie zabawy. Jeśli chcemy wybrać się na bushcraft czy biwak do lasu koniecznie należy się do tego odpowiednio przygotować i zabrać cały pakiet niezbędnych rzeczy. Musimy być przygotowani na każdą ewentualność - mówi nam Łukasz Plonus, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Gdańsk.


Tarp i hamakOd przekazania informacji przez policję do mediów o znalezieniu plecaka Grzegorza Borysa, trwają spekulacje, co mogło się w nim znajdować. Przekazano tylko bowiem, że były tam pieniądze. Co mówi na ten temat teoria i praktyka zarazem?

Wybierając się na takie eskapady w pierwszej kolejności należy pamiętać o zabraniu ekwipunku, który umożliwi nam bezpieczny nocleg. Mowa tu o tarpie, czyli płachcie biwakowej, która nie zajmie nam sporo miejsca w plecaku.

Znaleziono plecak Grzegorza Borysa. Są w nim pieniądze Znaleziono plecak Grzegorza Borysa. Są w nim pieniądze

Drugim ważnym atrybutem powinna być karimata lub hamak. Ta druga opcja jest o tyle lepsza, że będzie znacznie wygodniej spać na niej niż na ziemi. Natomiast montując swoje leśne legowisko nad gruntem, uchronisz się przed nieprzyjemnym sąsiedztwem owadów.

Nie zapominajmy także o śpiworze, który pozwoli nam na komfortowe przetrwanie noc. Powinniśmy zawsze wybierać taki, o temperaturze komfortu, w której będziemy nocować.Krzesiwo i nóżBardzo ważnym punktem biwaku w lesie będzie rozpalenie ogniska, które pozwoli nam na przegotowanie wody, przygotowanie posiłku, a także ogrzanie w nocy. W związku z tym, by pozyskać materiały na opał, przyda się nam odpowiedni nóż lub siekierka.

Co może zawierać plecak Grzegorza Borysa? Co może zawierać plecak Grzegorza Borysa?
Warto mieć pod ręką także solidne krzesiwo, które pozwoli nam na proste rozpalenie ognia, nawet w trudnych warunkach pogodowych.Przybory kuchenneBushcraft nie może obyć się bez ciepłego posiłku. Gotuje się na żywym ogniu, w związku z czym najlepszym wyborem będzie kociołek z pokrywką, w którym bez problemu zagotujemy wodę. By przyrządzić ciepłą strawę warto zabrać patelnię turystyczną - najlepiej ze składną rączką, by zaoszczędzić miejsce w plecaku.

Pamiętać należy także o naczyniach czyli kubku termicznym oraz misce, by mieć w czym spożyć posiłek.Pozostały sprzęt niezbędny w lesieW lesie przyda się nam także kompas, a także tradycyjna mapa. Choć jesteśmy przyzwyczajeni do używania aplikacji w telefonach, powinniśmy ograniczyć jego używanie, gdyż nigdy nie wiadomo, kiedy będzie możliwość doładowania.

Pakując plecak nie możemy zapomnieć o latarce. Najlepiej wybrać tę czołową, by mieć wolne obie ręce.

Zabierz rodzinę do lasu - bushcraft jest dla każdego Zabierz rodzinę do lasu - bushcraft jest dla każdego

Weźmy ze sobą także rękawiczki, które przydadzą się przy pozyskiwaniu drewna czy budowaniu obozowiska. To nie tylko sposób na ochronę przed pobrudzeniem, ale również przed skaleczeniami.

W razie sytuacji awaryjnych, w naszym plecaku powinna znaleźć się też apteczka, a w niej przede wszystkim: środki przeciwbólowe, opatrunki i bandaże, lateksowe rękawiczki i woda utleniona.

Zobacz, jak wygląda bushcraft dla każdego. Materiał archiwalny

mip., jag.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (111)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wieczorna wędrówka po pracy: wzgórza morenowe między Oliwą i Strzyżą

25-35 zł
rajd / wędrówka

Wieczór z salsą w Olivia Garden | Zajęcia taneczne w egzotycznej dżungli

30 zł
kurs tańca, zajęcia rekreacyjne

Spotkaj się z koszykarzami Trefla Sopot!

spotkanie

Forum

Najczęściej czytane