• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Ekspedycja Afryka. Z Brzeźna do RPA

Marcin Dajos
17 września 2013 (artykuł sprzed 9 lat) 
Michał Frąckowiak i Katarzyna Kugiel przez najbliższe pół roku będą przemierzać trasę z Brzeźna do Cape Town w RPA. Odwiedzone po drodze miejsca uwiecznią na zdjęciach, filmach, a następnie prawdopodobnie powstanie książka o ich ekspedycji. Michał Frąckowiak i Katarzyna Kugiel przez najbliższe pół roku będą przemierzać trasę z Brzeźna do Cape Town w RPA. Odwiedzone po drodze miejsca uwiecznią na zdjęciach, filmach, a następnie prawdopodobnie powstanie książka o ich ekspedycji.

W latach 2006-2011 przemierzył trasę z Europy przez Azję, Oceanię, Amerykę Środkową i Południową do Republiki Południowej Afryki, skąd musiał w ekspresowym tempie wracać do Polski. Ekspedycja Michała Frąckowiaka, polegająca na okrążeniu Ziemi drogą lądową, została wówczas przerwana. We wtorek podróżnik wyrusza z gdańskiego Brzeźna, aby ją dokończyć.Koncepcja wyprawy zrodziła się w 2006 roku. Absolwent filologii germańskiej, którą studiował na Uniwersytecie Gdańskim, Michał Frąckowiak, nie chciał zostawać tłumaczem przysięgłym, jak większość jego kolegów. Szukał wrażeń i, stojąc pewnego dnia przed mapą, zdecydował, że chce okrążyć świat. Wcześniej udało się mu zwiedzić wiele zakątków Europy, dlatego do odkrycia pozostały inne kontynenty.

Razem z przyjacielem i jego dziewczyną wyruszyli z Gdańska pociągiem. Ich pierwszym celem miała być Australia.

Michał Frąckowiak uważa, że podczas podróży, do której startuje we wtorek, najważniejsze są szacunek do innych osób i dobre poczucie humoru. Michał Frąckowiak uważa, że podczas podróży, do której startuje we wtorek, najważniejsze są szacunek do innych osób i dobre poczucie humoru.
- Nie chcieliśmy zrealizować podróży, trzymając w ręku bilet otwarty na samolot. Zależało nam na jak największym kontakcie z ludźmi i nowymi kulturami. Do tego bardzo lubię jazdę pociągami, więc wyprawa nie budziła we mnie żadnych lęków. Oczywiście poruszaliśmy się różnymi środkami transportu. Od dachów autobusów w Indiach, po autostop i formę pieszą - mówi w rozmowie z naszym portalem Frąckowiak.

Już podczas pierwszego etapu podróży jego plany uległy zmianie. Zamiast w Australii znalazł się w Nowej Zelandii. Wszystko ze względu na dostępność pracy. Był to etap zarobkowy, który miał pozwolić na kontynuowanie podróży. Udało się go w pełni zrealizować, więc kolejnym przystankiem do zaliczenia była Ameryka. Frąckowiak już w Nowej Zelandii podróżował sam. Następnie znalazł się w Meksyku, gdzie nabył samochód.

- Trzeba było pomyśleć nad zapewnieniem sobie jakiegoś schronienia. Podróżować w grupie jest bezpieczniej. Na przykład masz z kim zostawić swoje rzeczy. Będąc samemu, musiałem pomyśleć o jakiejś ochronie. Dlatego postanowiłem kupić 20-letniego Jeepa - opowiada Frąckowiak.

Przemierzył nim praktycznie całą Amerykę Południową. Sprzedał samochód w Boliwii, a z Argentyny wyruszył do Afryki. W 2011 roku wylądował w RPA, gdzie zaplanował kolejny etap zarobkowy. Finalnym przystankiem miało być Brzeźno.

- Wtedy dostałem wiadomość o złym stanie zdrowia mojego ojca. Musiałem wrócić i się z nim pożegnać. Dlatego też przerwałem ekspedycję. Teraz nadszedł czas, aby ją kontynuować - wyjaśnia Frąckowiak.

Michał ma za sobą ponad 132 tys. kilometrów. Przed nim co najmniej kolejnych 25 tys. Do Ekspedycji Afryka podróżnik przygotowywał się ze swoją narzeczoną Katarzyną Kugiel. Przez rok i trzy miesiące zbierali fundusze na wyprawę, pracując w Wielkiej Brytanii. Tam też nabyli samochód, którym odbędą podróż - Mitsubishi Space Gear. W ciągu ostatnich miesięcy pojazd nie tylko zmienił się w środku, ale także dostał nową nazwę. Ekspedycja Afryka będzie możliwa do zrealizowania dzięki Dzikunowi.

- Jak byłam mała, chodziłam z tatą na ryby. Miał on takie małe, białe robaczki o nazwie "dzikun". Kiedy byliśmy w Wielkiej Brytanii, natrafiliśmy na wielkie stado owiec. Pierwsze, co mi się z nimi skojarzyło, to "dzikuny". Słowo to tak nam się spodobało, że postanowiliśmy właśnie tak nazwać samochód. Do tego jest on z Japonii, a Dzikun też brzmi nieco azjatycko - tłumaczy Kugiel.

- W Ameryce Południowej, podróżując Jeepem, miałem jedno marzenie - aby następnym razem posiadać samochód, w którym może wyspać się człowiek mojego wzrostu, czyli 190 cm. Dzikun właśnie taki jest. Oczywiście niektórzy, jadąc na taką wyprawę, kupują samochody, na których dachu da się rozłożyć namiot. U nas nie sprawdziłoby się to ze względu na bezpieczeństwo. W razie zagrożenia potrzebny jest samochód, w którym szybko możesz znaleźć się za kierownicą. W Dzikunie strefę sypialnianą i kierownicę dzieli niewielka odległość. Poza tym posiada on zawieszenie terenowego samochodu, co w Afryce będzie bardzo przydatne - wyjaśnia Frąckowiak, który własnoręcznie przerobił auto.

Wyprodukowany przez mitsubishi, przerobiony przez Michała Frąckowiaka Dzikun. Wyprodukowany przez mitsubishi, przerobiony przez Michała Frąckowiaka Dzikun.
Zniknęło wszystko, co w środku samochodu, w standardzie, znajdowało się za fotelami kierowcy i pasażera. Zostały tylko blachy. Frąckowiak w zamian wykonał podłogę z paneli, wstawił skrzynię, z której tworzy się łóżko. Swoje miejsce znalazły tam także: stojak na wodę, sprzęt kuchenny oraz toaleta. Na dachu zostały zamontowane baterie słoneczne oraz skrzynie na sprzęt - GPS, aparaty, komputery, a także kanistry z benzyną. W razie braku prądu podróżnicy wspomogą się alternatorem.

- Jest także strefa antymalaryczna oraz system wentylatorów, bez których trudno byłoby przeżyć noc w Afryce. Mogą one okazać się bardzo przydatne np. w Sudanie, gdzie w tym roku zdarzyła się największa powódź od 25 lat. Nie ma zbyt wielu danych na temat sytuacji obecnie tam panującej, więc wszelkie trudności poznamy dopiero na miejscu - mówi Kugiel.

Trasa ekspedycji obejmie: Polskę, Ukrainę, Rumunię, Bułgarię, Turcję, Irak, Jordanię, Egipt, Północny Sudan, Etiopię, Kenię, Ugandę, Tanzanię, Zambię/Mozambik, Zimbabwe, (Botswanę), a skończy się w Cape Town w RPA.

Poza problemami ze sprzętem na podróżników czeka na Czarnym Lądzie wiele przeszkód, łącznie z zagrożeniem życia.

- Podczas mojej ostatniej podróży nauczyłem się, że nie należy obawiać się niczego i nikogo. Nawet jeśli staniesz oko w oko z człowiekiem z bronią, jeżeli podejdziesz do niego z szacunkiem, to zawsze znajdzie się wyjście z sytuacji. Zresztą mam taki dziwny dar zamieniania poważnych sytuacji w zabawne, a to także nie raz pomogło mi w kontaktach z ludźmi. Tak więc otwarta głowa, szacunek i dobre poczucie humoru potrafią zdziałać cuda - uważa Frąckowiak.

Ekspedycja Afryka ma na celu odkrywanie unikalnych i ekstremalnych przyrodniczo i geograficznie zakątków Afryki. Trójmiejscy podróżnicy chcą odwiedzić miejsca, gdzie zazwyczaj nie docierają turyści z Ameryki Północnej i Japonii. Na ich trasie znajdą się m.in. Pustynia Danaki w Etiopii, Park Narodowy Ruaha w Tanzanii czy Chimanimani w Mozambiku.

- Z drugiej strony zależy mi na odwiedzeniu miejsc dziedzictwa światowej kultury. Nie wyobrażam sobie, aby być w Egipcie i nie zobaczyć piramid czy Doliny Królów. Jedna rzecz uczyć się o tym na historii, inna zobaczyć to na własne oczy i połączyć myśli, które w tym miejscu nachodziły ludzi na przestrzeni dziejów - dodaje Frąckowiak.

Planowane zakończenie Ekspedycji Afryka ma nastąpić za pół roku. Jej śladami można poruszać się na stronie internetowej ekspedycjamichal.pl, gdzie będzie prowadzony również specjalny blog.

- Jestem niedoświadczoną podróżniczką, ale postaram się podzielić swoimi spostrzeżeniami. Przygotowując się do ekspedycji, nigdzie nie mogłam natrafić na porady dla kobiet, jak np. radzić sobie z higieną osobistą podczas takiej wyprawy. Może uda mi się stworzyć poradnik na ten temat - mówi Kugiel.

- A co będzie, jak już dotrzemy do Cape Town? Zakupimy najdroższy gazowany trunek, na jaki będzie nas stać, czyli pewnie wodę, opijemy sukces i niezwykle szczęśliwi wrócimy do Brzeźna - dodaje.

- A później, mam nadzieję, uda mi się napisać ciekawą książkę - kończy Frąckowiak.

Opinie (74) ponad 10 zablokowanych

 • "Trasa obejmuje (...) Irak" ??? (2)

  Hm. Sądzę że to duże i niepotrzebne przegięcie włączać przejazd przez Irak do programu tej wyprawy.

  • 2 0

  • No dokładnie (1)

   w Iraku jest nie lepiej niż w Syrii tylko o tym się nie mówi by nie wydało się, że to kolejna porażka USA. Na moje przejazd przez Irak to samobójstwo.

   • 1 0

   • może maja długi i o to chodzi

    • 1 0

 • Czy ten KLAMOT tam dojedzie? (5)

  Szczerze wątpię aby tam dojechał ale z drugiej strony chylę czoła tej odwadze.

  Życzę Państwu sukcesu w tej wyprawie ale to bardzo ciężkie wyzwanie,lecz wiara czyni cuda.

  Podziwiam ,pozdrawiam i trzymam kciuki.
  Marcin
  Acha omijajcie Somalię grubym łukiem.

  • 4 2

  • ja bym do POlski juz niewracał bo niby poco co tcy wieloeletni globtloterzy beda robic w POlsce? (2)

   jak na książce nie zarobią to co zrobią pojadą kolejny raz a emerytura z czego?

   • 1 1

   • (1)

    z mycia garów albo sprzątania ale ich to nie interesuje bo majo pasje !

    • 0 0

    • emerytura zmycia garów? :) A ci co pracują to pasji niemają ?

     • 0 0

  • boże ile gamoni :) SZEROKIM ŁUKIEM a gruby to mogą mieć przy sobie ale co się dziwić jak ostatnio słyszałem koszykarza, który po porażce powiedział, że nie mozna załamywać głowy ?

   • 1 0

  • Dzielne auto, model sprawdzony w Azji Centralnej i nie tylko :) jak będą dbać o niego w trasie to dojedzie !!

   • 0 0

 • Czy ta strzelba na AfroAfrykanów (1)

  to aby nie przesada

  • 4 0

  • Też wydaje mi się

   że za mały kaliber

   • 5 0

 • człowiek z bronio zawsze groźny - zwłaszcza jak staje w oko !

  • 0 0

 • Pani Kasiu... (1)

  Jestem z Pania ;)

  • 2 0

  • Ja teś jeśtem raziem

   • 0 0

 • Powodzenia

  Michał jak zawsze trzymam kciuki!!! Bawcie się dobrze!!!

  • 3 0

 • Ekspedycja Afryka 2013 dziękuje za wsparcie! (1)

  Witam Wszystkich,
  Dziękujemy bardzo za wsparcie i miłe słowa:)
  Za te niemile też dziękujemy, może się do czegoś przydadzą ;)

  Zapraszamy na naszego bloga i profil FB, jeśli chcecie pooglądać Afrykę z bliska.
  https://www.facebook.com/EkspedycjaAfryka2013

  Kasia i Michal

  • 6 0

  • Kasia, nie dajcie się zwieść narzekaczom - przekaż Michałowi pozdrowienia. Spotkamy się, jak wrócicie. Powodzenia!

   • 1 1

 • to ja wole afryke zbliska poogladac a zbliska to nieznaczy z monitora czy telewizora bo z telewizora to ogladałem Tony Halika i

  Cejrowskiego którzy są z tego znani na całym świecie.Jak będziemy chcieli z bliska zobaczyć to sobie pojedziemy i zobaczymy.
  A wam to się życzy byście nie dołączyli do grona bezrobotnych i zapracowali na własna emeryturę bo prace dorywcze to można do czasu wykonywać jak zdrowie i wiek pozwoli .

  • 1 1

 • No ładnie rocznik 80 z 44 wędruje po świecie :)

  • 2 0

 • ZYCZENIA POWODZENIA

  Ja w imieniu rodziców podróżników życzę im szczęśliwej drogi i opieki opatrzności, aby cali i zdrowi wrócili do nas po upływie pół roku: Natalia i Andrzej oraz nasza rodzina.

  • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wędrówka rodzinna przez ruchome piaski (1 opinia)

spacer, zajęcia rekreacyjne, rajd / wędrówka

Indoor Triathlon Gdynia 2023

zawody / wyścigi

Wim Hof Fundamentals Workshop

warsztaty, morsowanie, joga

Forum

Najczęściej czytane