• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Film o Zaruskim nagrodzony

mak
14 listopada 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Generał Zaruski wraca po remoncie

Zobacz fragment zwycięskiego filmu z pierwszego rejsu jachtu Generał Zaruski.

Film z rejsu do stoczni Ekenas, gdzie blisko 70 lat temu został zwodowany zabytkowy jacht Generał Zaruski, zwyciężył w międzynarodowym konkursie "Catch the Vibe of South Baltic".Pełna wersja dokumentu z pierwszego po odbudowie rejsu żaglowca Generał Zaruski.

Załoga zabytkowego jachtu Generał Zaruski, która wybrała się w lipcu tego roku w pierwszy po odbudowie rejs, za kierunek obrała Ekenas nieopodal Kalmaru, gdzie mieści się szwedzka stocznia, w której ponad 70 lat temu jednostka została wybudowana.

Pod koniec października tego roku film pt. "Back to the Origin", dokumentujący tą wyprawę, wziął udział w konkursie zorganizowanym przez biuro Programu Współpracy Transgranicznej "Południowy Bałtyk 2007-2013", w ramach którego Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji realizuje międzynarodowy projekt żeglarski Maritime Education and Sail Training for Young People. Swoje głosy można było oddawać do 5 listopada.

Czy widziałeś(łaś) kiedykolwiek jacht Generał Zaruski na własne oczy?

- W konkursie wzięło udział 14 filmów przedstawiających różne projekty realizowane w ramach programu. Jest nam niezmiernie miło, że wśród znaczącej konkurencji, nasz filmowy dokument zdobył najwięcej głosów i z niemal dwukrotną przewagą pokonał bardzo atrakcyjny obraz promujący projekt PYDOS - mówi Grzegorz Pawelec rzecznik MOSiR w Gdańsku. - Nasze zwycięstwo traktujemy także jako dowód poparcia dla dzieła odbudowy STS Generał Zaruski i jego eksploatacji, której inaugurację przedstawia film z rejsu do Ekenas. Cieszymy się że tyle osób kibicuje Zaruskiemu i temu, co się na nim oraz wokół niego dzieje.

Podróż do Ekenas była o tyle wyjątkowa, że czekał tam na załogę Bertil Lund, który jako 17-latek budował słynny żaglowiec wraz z ojcem w rodzinnej stoczni.

- Teraz, gdy skończył 90 lat, chciał ten wyjątkowy jacht zobaczyć ponownie, wejść na jego pokład, popłynąć w choćby krótką przejażdżkę. Wszystko to udało się zorganizować i pamiątką z tych podniosłych chwil jest film - dodaje Pawelec.
mak

Miejsca

Opinie

Wydarzenia

Międzynarodowy Dzień Jogi

joga

Spacer z Przewodnikiem: Gdańsk - Droga Królewska i ciekawe zakamarki Głównego Miasta

47 zł
spacer

XXVI Grand Prix Sopotu im. Janusza Sidły

zawody / wyścigi

Forum

Najczęściej czytane