wiadomości

Gdzie na wspinaczkę w Trójmieście?

W Trójmieście nie brakuje miejsc, w których można przełamać lęk przed wysokością.
W Trójmieście nie brakuje miejsc, w których można przełamać lęk przed wysokością. fot. trojmiasto.tv

Choć Trójmiasto leży nad morzem, nie brakuje tu atrakcji dla fanów wspinaczki. Coś dla siebie znajdą zarówno początkujący amatorzy jak i ci, którzy na swoim koncie zaliczyli już niejedną ciężką trasę podczas wypraw w góry. Ścianek wciąż przybywa, a my przygotowaliśmy zestawienie tego typu obiektów, z których można skorzystać w Gdańsku, Gdyni i Sopocie.- Obiekty wspinaczkowe możemy podzielić na dwie kategorie. Pierwsze to bulderownie, na które wspinamy się po małych formach o wysokości 3-4 metrów. Nie potrzebujemy do nich uprzęży ani liny. Wystarczą tylko odpowiednie buty, strój sportowy i magnezja, czyli biały proszek do osuszania rąk. Drugie to ścianki wspinaczkowe, na których możemy poczuć dreszczyk emocji. Wspinamy się na nich prowadząc wyciąg od dołu i wpinając linę do przelotów, lub na wędkę - kiedy lina jest zawieszona od góry i jest super bezpiecznie - wyjaśnia Andrzej Szymański, prezes działającego od 63 lat Klubu Wysokogórskiego "Trójmiasto", który organizuje prelekcje, szkolenia i wyjazdy w góry Polski i Europy.

W najbliższą niedzielę w Kosakowie odbędzie się otwarcie modułowej ścianki wspinaczkowej Montee. Sprawdziliśmy, gdzie warto wspinać się na już istniejących obiektach.

NOWA ŚCIANKA W KOSAKOWIE

Bulderownie takie jak Triblok oferują wspinanie się na niskich wysokościach.
Bulderownie takie jak Triblok oferują wspinanie się na niskich wysokościach. fot. Dominik Staniszewski / Trojmiasto.pl
Z bulderowni w Gdańsku odwiedzić można ściankę Aucca przy ul. Kolorowej 4 zobacz na mapie Gdańska. Obiekt posiada powierzchnię przeznaczoną do wspinania o ponad 120 metrach kw. z nakręconymi chwytami. Na miejscu prowadzona jest sekcja i zajęcia, a także organizowane są wyjazdy wspinaczkowe w różne rejony Europy. Pojedyncze wejście to koszt 10 zł, dwugodzinne zajęcia z instruktorem - 30 zł. Karnet na 16 godzin w miesiącu to koszt 160 zł. Honorowana jest karta multisport.

W Oliwie przy ul. Piastowskiej 70 zobacz na mapie Gdańska mieści się bulderowania Grimpado. Na miejscu również prowadzona jest sekcja z zajęciami i kursami. Organizowane są także wyjazdy. Oprócz wspinania można odbyć trening na trenażerach. Jednorazowe wejście to koszt od 12 do 18 zł, a za miesięczny karnet open zapłacimy 90 zł.

W Gdyni na Wzgórzu św. Maksymiliana przy ul. Partyzantów 34 zobacz na mapie Gdyni mieści się Bulderownia Triblok. Na obiekcie, który funkcjonuje od ponad roku i jest największą bulderownią w Trójmieście (ok. 200 m kw._ prowadzone są szkolenia z asekuracji do wspinaczki dołem, podobnie jak w poprzednio wspomnianych miejscach, można zapisać się na wyjazdy. Pojedyncze wejście kosztuje od 12 do 14 zł, a karnet na 10 wejść, ważny 3 miesiące lub miesięczny karnet open to koszt od 100 do 120 zł.

Ścianka Montee oficjalnie zostanie otwarta w niedzielę.
Ścianka Montee oficjalnie zostanie otwarta w niedzielę. fot. solclimb
W Trójmieście jest w czym wybierać jeśli chodzi o ścianki wspinaczkowe. W niedzielę oficjalnie otwarta zostanie ścianka Montee przy ul. Płk. Dąbka 338 zobacz na mapie Gdyni w sąsiedztwie Galerii Szperk. Pierwsza w Polsce zewnętrzna ścianka modułowa oferuje wspinanie w dołem i "na wędkę" po różnego rodzaju formacjach i w różnym stopniu trudności. Korzystać będzie można z trzech wariantów cenowych: 5 zł za pojedyncze wejście z instruktorem, 9 zł (wejściówka ulgowa) lub 12 zł (normalna) zapłacić będzie trzeba za wstęp samodzielny, nielimitowany czasowo.

]Kolejny "świeży" obiekt to ścianka wspinaczkowa w nowej hali sportowej Centrum Sportu Politechniki Gdańskiej przy Al. Zwycięstwa 12 zobacz na mapie Gdańska. Ścianka wyposażona również w bulder ma wymiary 22 na 10 metrów i bardzo zróżnicowaną geometrię, która pozwala na ułożenie tras o różnym stopniu trudności. Na ścianie jest 2 tysiące chwytów tworzących drogi "po kolorach". Hala do godz. 17:00 w dni powszednie służy wyłącznie studentom, ale w innych terminach wynajmowana jest w cenie 170 zł za godzinę zegarową. Oferty dla samej ścianki obecnie nie ma.

Kultowym miejscem jest oliwski Elewator przy ul. Droszyńskiego 15 H zobacz na mapie Gdańska, który jest obecnie najwyższą (19 m) ścianką w Trójmieście i jedną z najwyższych w Polsce. Obiekt posiadający 320 m kw. powierzchni do wspinania oferuje możliwość wspinania z dołem, w różnych formacjach i w przewieszeniu, oprócz tego dostęp do bulderowni i różnych przyrządów treningowych, drogi o różnym stopniu trudności. Prowadzone są sekcje dla początkujących i zaawansowanych. Na Elewatorze niedozwolone jest używanie magnezji w proszku, a wyłącznie w płynie - można kupić ją na miejscu. Jednorazowy wstęp bez limitu czasowego to koszt od 13 do 17 zł, a karnety (miesięczne lub na 10 wejść) to koszt od 115 do 130 zł.

Elewator to najwyższa ścianka w Trójmieście.
Elewator to najwyższa ścianka w Trójmieście. fot. elewator.com
W Gdańsku ścianka działa także w Alfa Centrum przy ul. Kołobrzeskiej 41 C zobacz na mapie Gdańska. Wysoka ścianka umożliwia wspinanie dołem w różnych formacjach i przewieszeniu, oprócz tego dostępna jest bulderownia o powierzchni ok. 100 m kw. Prowadzone są sekcję dla początkujących i zaawansowanych, a osoby stawiające pierwsze kroki mogą liczyć na opiekę instruktorską.

W Sopocie powspinać się można na wolnym powietrzu na Stadionie Leśnym przy ul. Wybickiego zobacz na mapie Sopotu. To konstrukcja w kształcie łuku, zaprojektowana dla przeprowadzania zawodów we wspinaczce sportowej. Obiekt ma 14 metrów wysokości i około 150 m kw. powierzchni. Drogi są w większości przewieszone i wymagają dużych umiejętności - jest to obiekt dla doświadczonych i samodzielnych wspinaczy, nie ma na nim obsługi instruktora. Wspinaczka wymaga posiadania własnego sprzętu asekuracyjnego, w tym liny. Jednorazowy wstęp to koszt 12 zł (3- lub 4-osobowa grupa to koszt 35 zł). Koszt karnetu na 10 wejść wynosi 100 zł. Wspinaczka na ścianie wymaga zgłoszenia wszystkich wspinających się osób i wniesienia opłaty za wstęp przez internet, a następnie odbioru karty wstępu w recepcji Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego.

Na ukończeniu jest obiekt w nowej hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 6 w Gdyni przy ul. Cechowej 22 zobacz na mapie Gdyni. Otwarcie ma nastąpić jeszcze w tym roku. W ofercie znajdzie się możliwość wspinania "na wędkę" lub z dołem po różnych formacjach oraz jedyna w Trójmieście możliwość wspinania na czas po drodze z certyfikatem IFSC (Międzynarodowej Federacji Wspinaczki Sportowej).

Wspinanie po ścianie: pasja nie tylko dla górali.Zawody wspinaczkowe w Alfa Centrum.


Tak powstawała ścianka wspinaczkowa Triblok w Gdyni.

Opinie (20) 5 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl