• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jakie łyżwy wybrać? Na co zwrócić uwagę? Co najważniejsze?

Mikołaj Pachniewski
14 stycznia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (22)
Niewiele osób wie, jak odpowiednio dobrać rozmiar łyżew. Niewiele osób wie, jak odpowiednio dobrać rozmiar łyżew.

Uczniowie trójmiejskich szkół rozpoczynają ferie zimowe. To dobry moment na zakup własnej pary łyżew. Hokejówki czy figurówki? Które z nich wybrać? Jak dobrać odpowiedni rozmiar? Na co zwrócić uwagę? Co jest najważniejsze? To wszystko wyjaśniamy razem z ekspertem, Adamem Rozenbergiem, byłym kierownikiem technicznym PKH Gdańsk i właścicielem sklepu ze sprzętem hokejowym.

Na co zwracasz uwagę kupując łyżwy?

Jak dobrać rozmiar łyżew?Uczniowie trójmiejskich szkół rozpoczynają ferie zimowe. To czas kiedy prawdziwe oblężenie przeżywać będą lodowiska. Nie wszyscy mają ochotę na wypożyczanie łyżew, które często nie są pierwszej świeżości. Rozwiązaniem jest zakup nowej pary. Można to uczynić w sklepach specjalistycznych, jak i marketach sportowych. Czym powinniśmy się kierować przy zakupie nowego sprzętu?

- Najważniejsze, czym powinniśmy się kierować to rozmiar. Powinniśmy je wybierać jak buty, czyli nie za duże i nie za małe. Oczywiście u dzieci można podejść do tego trochę inaczej i kupić z małym zapasem ze względów ekonomicznych. Akceptowalne jest wtedy 1,5 cm luzu - mówi nam Adam Rozenberg, ekspert od łyżew, były kierownik techniczny PKH Gdańsk i właściciel jednego z gdańskich sklepów ze sprzętem hokejowym.

Przeczytaj, jak funkcjonują trójmiejskie ślizgawkiDobór rozmiaru łyżew jest jednak nieco bardziej skomplikowany niż zwykłych butów. Powinno się tu zastosować specjalną technikę. Ponadto w profesjonalnych sklepach można skorzystać ze specjalnych skanerów, które same zmierzą stopę. Ważną kwestią jest także przymierzanie łyżew w skarpetkach, w których zamierzamy jeździć. Najlepiej sprawdzą się te termoaktywne.

- Jeśli mierzymy łyżwy, to mając proste kolana, powinniśmy palcami dotykać czubka łyżwy. Natomiast jeśli ugniemy nogi to stopa powinna się przesunąć. Wtedy rozmiar jest dobry, a jeśli dalej dotykamy czubka łyżwy to są za małe. W profesjonalnych sklepach mamy specjalne skanery do łyżew hokejowych, które zmierzą stopę, jej budowę, szerokość, tęgość, podbicie i inne parametry, a to pozwoli na dobranie odpowiedniego modelu. Natomiast do łyżew figurowych mamy specjalne miarki - wyjaśnia.

Zobacz, jak funkcjonują trójmiejskie lodowiskaJakie łyżwy wybrać?Istotną sprawą jest także dobór typu łyżwy. Musimy znać przede wszystkim przeznaczenie łyżwy, do czego będziemy ich używać. Do jazdy na ślizgawkach świetnie sprawdzą się popularne "hokejówki". Nasz ekspert odradza wtedy zakup figurówek.

- Jeśli nie będą to zajęcia z jazdy figurowej, to ciężej będzie się nauczyć jeździć, zakładając figurówki. Mają one specjalne ząbki z przodu do wykonywania akrobacji i mogą powodować to, że będziemy się przewracali - tłumaczy.

Sprzęt sportowy - serwisyWażny jest także wybór odpowiedniego zapięcia naszych łyżew. Zdaniem naszego eksperta, optymalnym rozwiązaniem są sznurowane łyżwy.

- Sznurowanie jest najlepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o dorosłych. Zapewnia ono dobre dopasowanie i równomiernie rozkłada naprężenie. Trzy klamry zapewniają stabilność tylko w trzech punktach i zamiast dać dobrą stabilność, to odcinają dopływ krwi do nogi, bo je mocno ściskamy. Noga drętwieje i jest nam zimno, a jazda nie jest komfortowa - wyjaśnia.
  • Łyżwy hokejowe...
  • ...czy figurówki? Które wybrać?


Ile kosztują łyżwy?Kluczowym aspektem dla osób, chcących kupić nowe łyżwy, jest cena. Jak głęboko musimy sięgnąć do kieszeni, jeśli chcemy zostać posiadaczami dobrej jakości sprzętu?

- Rekreacyjne hokejówki to koszt od 400 zł, łyżwy regulowane dla dzieci kosztują ok. 250-300 zł. Natomiast rozsądne łyżwy figurowe zaczynają się od 600 zł. W marketach można znaleźć tanie figurówki, ale po kilku jazdach zapewne złamią się one w okolicy kostki i jest to bardzo niebezpieczne i powoduje duży dyskomfort i ból - mówi Rozenberg.

Zobacz trójmiejskie wypożyczalnie łyżew


Alternatywą może być także zakup używanych łyżew. W Polsce prężnie działa rynek wtórny. Na portalach społecznościowych można znaleźć giełdy sprzętu hokejowego z drugiej ręki, zwłaszcza w przypadku dzieci, które szybko z niego wyrastają. To okazja do zakupu dobrej jakości łyżew w niższej cenie.

- Jeśli mamy mniejszy budżet to lepiej poszukać dobrej jakości łyżew używanych, niż kupić tanie, ale kiepskie nowe - kończy.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (22)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Blaster Games - Gry Nerf Gdynia

60 zł
gry, zajęcia rekreacyjne, trening

Wędrówka wśród jezior i torfowisk Puszczy Wierzchucińskiej (14 opinii)

(14 opinii)
35-50 zł
spacer, zajęcia rekreacyjne, rajd / wędrówka

Konfrontacje Taneczne vol.8: K-Pop vs Ro

79 zł
kurs tańca

Forum

Najczęściej czytane