• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Krav maga, czyli nauka samoobrony. Gdzie w Trójmieście?

Damian Konwent
28 lutego 2024, godz. 18:00 
Opinie (89)
Krav maga może pomóc nam w sytuacji zagrożenia życia, ale nawet miesiące treningów nie są tego gwarancją. Dlatego potrzebna jest regularność ćwiczeń. Krav maga może pomóc nam w sytuacji zagrożenia życia, ale nawet miesiące treningów nie są tego gwarancją. Dlatego potrzebna jest regularność ćwiczeń.

Gdzie nauczyć się samoobrony? W Trójmieście nie brakuje szkół i akademii, w których poznamy techniki samoobrony. Jak zauważył jeden z naszych czytelników pod artykułem o ataku nożem w miniony weekend, należy do nich zaliczyć krav magę, której głównym celem jest pozbawienie napastnika zdolności do dalszej walki.
KSW 94 w Ergo Arenie 11 maja. Artur Szpilka - Arkadiusz Wrzosek w walce wieczoru KSW 94 w Ergo Arenie 11 maja. Artur Szpilka - Arkadiusz Wrzosek w walce wieczoru

Czy trenowałe(a)ś jakieś sztuki walki?

Krav Maga - co to?Krav maga to system walki opracowany do samoobrony, który składa się z kombinacji najskuteczniejszych technik pochodzących z różnych sztuk walki.

System bazuje na podstawowych odruchach obronnych człowieka. Składa się z szeregu technik, w skład których wchodzą pchnięcia i dźwignie oraz uderzenia i kopnięcia w okolice gardła, oczu, potylicy, czy w strefę krocza. Krav maga skupia się na rzeczywistych sytuacjach i najskuteczniejszych kontratakach, łącznie z obronami trwale uszkadzającymi agresora.Krav maga - samoobrony uczą się też kobiety i dzieciW Trójmieście nie brakuje organizacji, które pomagają opanować podstawowe techniki samoobrony. Nie brakuje też chętnych, którzy chcą poznawać takie techniki.

- Ludzie trenują długi czas, jeśli decydują się na tę przygodę. Są jednak tacy, którzy rezygnują z różnych powodów. Być może się nudzą, mają inne oczekiwania, może od razu chcą walczyć w klatce - mówi nam Krzysztof Suchomski, założyciel grupy Krav maga Pomorze, która działa od 1999 roku.
Sport Talent. Natalia Bałut od przedszkola do światowej czołówki w karate Sport Talent. Natalia Bałut od przedszkola do światowej czołówki w karate

- Zainteresowanie jest na zadowalającym poziomie i należy podzielić na różne grupy. Myślę, że wynika to z tego, że nigdy nie wiadomo, co spotka cię na ulicy i kiedy znajdziemy się w sytuacji zagrożenia. Świadomość ludzi wzrasta i to na pewno cieszy. Na treningach pojawia się sporo dzieci, które są zapisywane przez rodziców. Zajęcia prowadzimy w formie zabawy, ale z wykorzystaniem elementów samoobrony. Z biegiem lat zgłasza się też coraz więcej kobiet, które chcą zwiększyć swoje poczucie bezpieczeństwa. Również w przypadku mężczyzn jest podobnie - wyjaśnia trener krav magi z blisko 20-letnim stażem, który wolał pozostać anonimowy.

Krav maga - nie taka prosta, jak się wydajeChoć krav maga pozwala poznać nam techniki samoobrony, to jednak trzeba pamiętać, że trening a sytuacja realnego zagrożenia życia to dwie kompletnie inne sprawy i nawet mimo znajomości różnych chwytów, stojąc przed napastnikiem, dochodzi stres i nie tylko. Dlatego bardzo ważny jest trening.

- Temat samoobrony jest bardzo trudny. Składa się na to wiele czynników, a niektórzy instruktorzy uczą bronić i dają mylne poczucie pewności siebie. Dlatego najważniejszą rzeczą jest stan mentalny. Obrona przed napastnikiem z nożem jest bardzo trudna. Wygrywa człowiek, a nie system. Nie nauczymy się chwytów podczas kilku treningów. Jeśli ktoś nie potrafi poruszać się na nogach, zachowywać odpowiedniego dystansu, uderzać, kopać, to może się źle to skończyć. To można wyszkolić poprzez treningi scenariuszowe - mówi trener Suchomski.


- Chęci są ważne, treningi również, ale nawet miesiące ćwiczeń na nic się zdadzą, jeśli "głowa" nie będzie na właściwym miejscu. Czasami słyszę, że tajniki sztuk walki można poznać na kilku treningach, ale nie dajmy się zwieść. Potrzeba regularnych ćwiczeń. Musimy mierzyć siły na zamiary i jeśli staniemy oko w oko z napastnikiem z bronią, to musimy pamiętać, że to on wciąż ma przewagę nad nami. Dlatego kursanci krav magi nie uczą się tylko techniki, ale i odpowiedniej mentalności. Jeden niewłaściwy ruch i może być nieciekawie - dodaje drugi z trenerów.

Krav maga - cenyCeny treningów w Trójmieście zaczynają się do 150 do 250 zł w skali miesiąca. Koszt uzależniony jest od liczby treningów.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (89)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Przyśpieszony kurs salsy od zera dla Par

189 zł
kurs tańca

Wędrówka na poszukiwanie wiosny wzdłuż meandrów Pilicy

40-50 zł
spacer, rajd / wędrówka

Gry Parkowe na Orientację Zabawa z Mapą Gdynia Witomino

20 - 27 zł
impreza na orientację

Forum

Najczęściej czytane