wiadomości

Kung Fu przez internet w czasie pandemii. W Gdyni zrobili zawody online

Najnowszy artukuł na ten temat

Trefl Gdańsk. Nie tylko Michał Winiarski oddał osocze dla chorych na koronawirusa

Podczas treningów w grupach należy zachować obostrzenia związane z pandemią. Jedną z nich jest dystans społeczny.
Podczas treningów w grupach należy zachować obostrzenia związane z pandemią. Jedną z nich jest dystans społeczny. fot. Shaolin Kung Fu Gdynia

Pandemiczne obostrzenia wymagają od klubów sportowych przestrzegania wytycznych sanitarnych, a to prowadzi często do nietuzinkowych rozwiązań. W Shaolin Kung Fu Gdynia nie tylko przygotowano transmisje treningów dla adeptów wushu, na wypadek gdyby musieli poddać się izolacji. Klub zorganizował nawet... zawody przez internet.Sztuki walki i samoobrona w TrójmieścieCzy bierzesz udział w grupowych zajęciach sportowych w czasie pandemii?

tak, przy zachowaniu odpowiednich wytycznych 49%
wyłącznie na świeżym powietrzu 10%
nie, unikam tego typu zajęć 41%
zakończona Łącznie głosów: 68
Obecne restrykcje związane z pandemią koronawirusa nie zakazują treningów sportowcom takim jak zawodnicy Shaolin Kung Fu Gdynia. Klub musiał wprawdzie tymczasowo zawiesić nabór, ale zawodnicy przygotowujący się do rywalizacji w turniejach, mogą trenować.

- Zgodnie z przepisami, możemy prowadzić zajęcia dla tych, którzy szykują się do zawodów. Wszystko w reżimie sanitarnym i z zachowaniem procedur takich jakich jak dezynfekcja, dystans społeczny, mierzenie temperatury przed wejściem na salę czy każdorazowe wypełnianie ankiet dotyczących stanu zdrowia. W związku z dystansem społecznym musimy też modyfikować ćwiczenia kontaktowe - wyjaśnia Krzysztof Brzozowski, trener i założyciel Shaolin Kung Fu Gdynia.
Już przy wiosennych obostrzeniach, klub wypracował sobie dodatkowe rozwiązania na czas pandemii. Z pomocą przyszedł internet.

Wushu. Najmłodsi dali przykład - pięć medali w Pucharze Polski- Podczas lockdownu przez dwa miesiące prowadziłem treningi online dla dorosłych, dzieci i młodzieży. W tej chwili pracujemy w sali, ale jeśli ktoś z naszych podopiecznych trafi na kwarantannę, będziemy transmitowali dla niego treningi online. Mamy to już dobrze przetestowane - wyjaśnia Brzozowski.
Gdyński klub poszedł ostatnio krok dalej i zorganizował ogólnopolski turniej online - XI Otwarty Turniej Tradycyjnego Wushu - edycja zdalna pod Patronatem Prezydenta Miasta Gdyni. Naturalnie zrezygnowano z konkurencji walk, a rywalizowano jedynie w formach tradycyjnych, które polegają na wykonaniu układów. Łącznie odbyło się 41 startów w 14 konkurencjach form tradycyjnych (ręcznych i z bronią).- Nie chcieliśmy ryzykować zdrowia młodych sportowców, gdyż organizacja turnieju z zachowaniem wszystkich wytycznych sanitarnych byłaby zbyt kosztowna. Zawodnicy z całej Polski przesyłali nam więc nagrania w określonej rozdzielczości. Wymogiem był też zakaz ruchów kamerą i cały obszar wykonywania formy w polu jej widzenia. Minimalne wychodzenie poza kadr było niedozwolone. Patronat nad imprezą objął Polski Związek Wushu, a pomogli nam partnerzy: Wydział Chemii UG, Instytut Konfucjusza przy UG, Centrum Studiów Azji Wschodniej UG, UKS Cisowa i firma SpeedSports. Fundatorem nagród był pan Leszek Staszyński - Prezes Firmy Turus-Bud a nagrody prezydenta finansowane były z budżetu miasta Gdyni - mówi trener Brzozowski.
Jego podopieczni wrócili w ostatnich dniach z turnieju mistrzostw Polski w Warszawie. Tam udało się zorganizować turniej w klasycznej formule, choć również bez walk i bez oficjalnych dekoracji.

Wushu. Maksymilian Murszewski zdobył srebro i brąz na MŚZe stolicy gdyńscy zawodnicy przywieźli siedem złotych krążków oraz po dwa brązowe i srebrne. Na medalowy łup zapracowali: Maksymilian Murszewski, Miłosz Legutko, Wojciech Borys, Patryk Brzozowski, Jakub Dziecielski i sześcioletnia Wiktoria Brzozowska.

- Liczymy, że za jakiś czas wszystko wróci do normy i będziemy mogli otworzyć się także na nowych trenujących. Zapraszamy do kontaktu, gdy tylko znów będzie taka możliwość - zachęca trener Brzozowski.

Sztuki walki - gdzie trenować?Wushu to chińska sztuka walki, rozpowszechniona na zachodzie jako kung fu. Jej korzeni upatruje się w walkach ludzi pierwotnych. Walki między plemienne, o pożywienie lub polowania, wymuszały opracowywanie coraz to nowych strategii. Pomimo tego, że walka towarzyszyła człowiekowi niemal od jego początków, za początek systematyzacji wushu uważa się przybycie do klasztoru Shaolin hinduskiego mnicha imieniem Bodhidharma. Wprowadzane przez niego praktyki buddyzmu polegały na długotrwałej medytacji w pozycji siedzącej. Odrętwiali mnisi często zasypiali, dlatego też Bodhidharma wprowadził do praktyki zestawy ćwiczeń fizycznych. Takie były początki obecnego kung fu/wushu.

Shaolin Kung Fu w Gdyni zobacz na mapie Gdyni założone zostało przez Krzysztofa Brzozowskiego, na co dzień pracownika Uniwersytetu Gdańskiego, dra nauk chemicznych. Brzozowski sztukami walki zajmuje się od 1991 roku. W wushu szkolił się pod okiem najlepszych ekspertów: Sławomira Pawłowskiego, mnichów Shi Su Gang, Shi De Qiang, Shi De Qi, Shi Xing Shen, Shi De Hong oraz u trenera kadry narodowej Chin w sanda Wang Lining. W 2009 roku w Warszawie wywalczył srebrny medal mistrzostw Europy, a w 2010 roku w Chinach sięgnął po brązowy medal mistrzostw świata.

Sekcja zaprasza na treningi dzieci, młodzież i dorosłych. Zajęcia odbywają się w Zespole Szkół nr 9 w Gdyni przy ul. Chylońskiej 227. Zapisy i informacje na ich temat pod numerem telefonu 608 707 362 oraz na stronie internetowej.

Opinie (10)

 • zawody kung fu przez internet (2)

  tego jeszcze nie grali, wysoko postawiona poprzeczka

  • 10 3

  • Ekspert się pojawił (1)

   W momencie gdy trudno jest cokolwiek zorganizować jest to świetna inicjatywa. Poczytaj trochę zanim napiszesz opinię. Na zawody w konkurencji walk nie było zgody. Odbyły się tylko zawody w formach, a formuła online wcale nie powoduje, że są one łatwiejsze.

   • 4 2

   • nie tłumacz się

    tego nie da się odzobaczyć

    • 3 2

 • Trochę cyrk... (3)

  Zawody mogą się odbywać bez udziału publiczności, trenować też można.
  To nie artykuł o strasznie trudnej sytuacji, tylko artykuł o szkole Kung Fu, Wshu. Taki żeby zrobić reklamę.
  Jakoś w ten weekend w Tczewie zawody Polskiej Unii Karate odbyły się normalnie.
  Zgodnie ze wszystkimi wytycznymi sanitarnymi. Taki artykuł można było napisać tak naprawdę o każdym klubie sztuk walki z trójmiasta. Ale widać Kung Fu ma lepsze dojścia w redakcji ;-)

  • 1 3

  • Dzięki temu artykułów już się pochwaliles że w Tczewie były zawody. Zrobiłbyś onlajn i wskoczylbys jako bohater artykułu a nie komentator;) ale jak to mówią lepszy rydz niż nic;))

   • 3 0

  • Masz rację

   O lokalnym klubie i jego dokonaniach napisał lokalny portal. Pewnie o dokonaniach karateków napisał lokalny portal w Tczewie. Zdrowia życzę i realizacji celów.

   • 1 0

  • Karate - zawody z ryzykiem?

   Każde zawody są ważne a w dzisiejszych czasach to jednak ryzyko... A skoro można to ryzyko zminimalizować a przy tym też dobrze się bawić lub pokazać swoje umiejętności... To chyba dobre rozwiązanie... A skoro przy okazji takiego artykułu można podpowiedzieć nowe pomysły na propagowanie i reklamowanie sportu, to czemu nie...

   • 2 0

 • Swietny pomysl

  Fajny i bezpieczny pomysł w dzisiejszych czasach

  • 3 0

 • Młodzież chcę trenować i brać udział w zawodach

  To dla nich dodatkowa motywacja do trudu wkładanego w treningi. Sytuacja izolacji społecznej nie jest łatwa dls wszystkich, szczególnie dla młodych ludzi potrzebujący akceptacji i współzawodnictwa. Ważne, że znalazł się sposób, aby prowadzić zajęcia i jeszcze lepiej za udało się zorganizować zawody na taką skalę za pomocą nowoczesnej technologii. Najważniejsze, że medale były prawdziwe a nie wirtualne. Duma zawodników i rodziców też była prawdziwa.
  Hejterzy: tak łatwo wam krytykować, wymyślcie coś kreatywnego dla dzieci i młodzieży, tak zużycie swoją parę a przyniesie to więcej pożytku

  • 5 0

 • JP

  Bardzo fajna inicjatywa.

  • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Informacje

Reklama

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl