wiadomości

Nocleg w środku lasu możliwy już od maja

Lasy Państwowe wspólnie ze środowiskami miłośników leśnych przygód wypracowały rozwiązanie polegające na wyznaczeniu pilotażowych obszarów, na których można "rozbić się" i spać w otoczeniu dzikiej natury. Od 1 maja tego roku będzie można zorganizować sobie nocleg w lesie bez obawy o naruszanie prawa. Pamiętajmy jednak, że las to przede wszystkim dom dzikich zwierząt. Planując majówkę w lesie, weźmy pod uwagę nie tylko przepisy, lecz także zasady kultury osobistej.Czy podoba ci się pomysł nocowania w lesie?

tak, z pewnością skorzystam z takiej możliwości 70%
nie jestem przekonany(a), ale kto wie? 14%
raczej nie, nie będę chciał(a) tego próbować 6%
zdecydowanie nie 10%
zakończona Łącznie głosów: 1308
Prace nad programem w obecnym brzmieniu trwały 1,5 roku. Już w 2019 roku programem pilotażowym objęto ponad 65 tys. ha lasów. Prowadzono tam badania ankietowe, zarówno wśród samych użytkowników, jak i zarządców terenu. Z zebranych danych wyciągnięto wnioski, które posłużyły do stworzenia możliwości biwakowania jak najbliżej natury.

Leśnicy postanowili, że obszarów do nocowania "na dziko" będzie więcej i wprowadzone zostaną na stałe. Teren, w którym można zanocować, ma docelowo liczyć około 1500 ha i znajdować się w każdym nadleśnictwie. Co ciekawe, na terenie 46 obszarów pilotażowych o powierzchni ponad 65 tys. ha można będzie używać kuchenek gazowych. Na terenie Pomorza obszary takie zostają wyznaczone w Lasach Oliwsko-Darżlubskich oraz w Lasach Elbląsko-Żuławskich. Całą listę obszarów pilotażowych na terenie Polski można zobaczyć tutaj.

Lasy staną się bardziej dostępne dla nas, zachowujmy się jednak tak, żeby nie zakłócić spokoju ich stałym mieszkańcom.
Lasy staną się bardziej dostępne dla nas, zachowujmy się jednak tak, żeby nie zakłócić spokoju ich stałym mieszkańcom. fot. Michał Stąporek/trojmiasto.pl

Nocleg w lesie całkiem legalnieJuż od 1 maja 2021 roku będzie można spać w lesie bez obawy o naruszenie ustawy o lasach, do tej pory zabraniającej biwakowania. Oznacza to, że tegoroczną majówkę możemy spędzić w środku lasu, ciesząc się z uroków natury i nie martwiąc się o to, czy kolejne obostrzenia związane z pandemią koronawirusa nie odbiorą nam możliwości skorzystania z zarezerwowanego noclegu.

- Myślę, że zainteresujemy tą propozycją spędzenia czasu, wakacji czy weekendu wszystkich, którzy chcą zasmakować bliskiego kontaktu z lasem, a także te osoby, które być może nigdy wcześniej nie nocowały "na dziko" w lesie, bez udogodnień - powiedział Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych. - Jest to program dla osób odpowiedzialnych, ale lubiących dreszczyk emocji, dobrze przygotowanych do warunków terenowych.

W danym miejscu może nocować do dziewięciu osób nie dłużej niż dwie noce z rzędu. Jeśli chcemy wybrać się na biwak w większym gronie lub na dłużej, musimy zgłosić to do danego nadleśnictwa nie później niż dwa dni przed wyprawą. Zgłoszenie wymaga mailowego potwierdzenia przez nadleśnictwo, co jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt.

Kontakt z przyrodą na wyciągnięcie rękiZ decyzji ucieszą się zwłaszcza miłośnicy bushcraftu i surwiwalu, którzy w lasach poszukują przygody i adrenaliny. Nie ulega wątpliwości, że z możliwości zorganizowania sobie noclegu "na dziko" skorzystają także miłośnicy szeroko pojętej natury i rodziny z dziećmi.

Dzikie zwierzęta warte obserwacji podczas spacerówZ racji tego, że lasy staną się nam bardziej dostępne, wzrośnie także znaczenie edukacji ekologicznej i konieczności zachowania się odpowiedzialnie na terenach leśnych. Zgodnie z zasadą "leave no trace" (ang. nie zostawiaj po sobie śladów) biwakujący będą musieli pozostawić opuszczane miejsce w takim stanie, w jakim je zastali.

Pamiętajmy o tym, że lasy są przede wszystkim mieszkaniem dzikich zwierząt, a my jesteśmy tam tylko gośćmi. Powinniśmy wziąć to pod uwagę zawsze, gdy planujemy pobyt na terenie leśnym - zarówno spacer z psem (który powinien być trzymany na smyczy), jak i jazdę rowerem (śmiecenie jest absolutnie niedopuszczalne - papierki po przekąskach na pewno zmieszczą nam się do kieszeni!) czy dłuższy biwak. Zachowujmy się tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani przez nowych sąsiadów, którzy wprowadzili się w naszą okolicę.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (103)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Wydarzenia

mail

Napisz do nas

Brałeś udział w ciekawej wyprawie lub zawodach, o których chciałbyś opowiedzieć naszym czytelnikom? Napisz do nas na aktywne@trojmiasto.pl

Najczęściej czytane